Perämoottorissa ei ollut peräöljyjä!

perämootonomistaja

Perämosan ostin ja kaiken piti olla kunnossa, mutta nyt ku ekaa kertaa vesille vein, niin eteenpäin vaihde ei kytkeytynytkään kunnolla vaan rutisi samalla. Vähän aika ihmetellessäni vaihde jäi vain rutisemaan. No otin sen pihaan ja säädin vaihdetangosta niin että taas toimii, mutta samalla huomasin että entinen omistaja on ottanyt säilytyksen ajaksi myös peräöljytkin pois ja laiteoin tietty nyt sinne uudet.

Nyt jäin miettimään mitä tollasesta vajaan puolentunnin lenkistä on vaihteistolle saattanut aiheutua, ajoin vain tyhjäkäynnillä, kun en uskaltanut sen enempää hanaa laittaa kun se pääasiallisestiu vaan rutis ja välillä vaihde sitten kytkeyty kokonaan päälle. Lopulta jäi vain rutisemaan ja soudin veneen rantaan. Onko vaihderattaan saattanut vaurioitua nyt niin pahasti että kannattaa suosiolla ostaa uus perä kokonaan?

Älkää ihmiset säilytelkö moottoreita ilman öljyjä prkele! Ette kuitenkaan muista mainita siitä kun myytte koneenne!

7

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suvi4000

      Jos siellä isoja vauriota on ne huomaa ensi kerralla kun lähtee vesille ja vaihteistoa käyttää tai kaasuttaa. En usko, että pahoja vaurioita pääsi käymään. Ei tosin omakohtaista kokemusta tai mitään autonasentajan yms. tutkintoa. joten en osaa sanoa tarkalleen aiheuttiko vaurioita. Jos varmistua haluat pura moottorin perä ja tarkasta rattaat, laakerit yms. vaihdelootasta.

    • perämootonomistaja

      Toivon tosiaan ettei mitään ole menny paskaksi, ny ainakin ns kuivalla maalla vaihteet kytkeytyy, eikä perä pauku vaikka kaasua laittas jne. Kun kerkeen niin testaan taas järvellä.

      • Minkäkokoinen

        Kone se on.


    • perämootonomistaja

      Kone 20Hv Yamaha, vanha mutta toimii muutoin.

    • xxxcdfvbg

      Ei lähde peräöljyt kokonaan pois vaikka alatulppa avataan, jäykkää öljyä jää rattaisiin runsaasti, ja sillä voi jonkin aikaa ajella ilman mitään vaurioita. Ei ui öljyssä auton pyörien vetonivelet ja laakeritkaan, ja voi ajaa satojatuhansia kilometrejä. Mutta olisin silti huolissani tuosta ""entinen omistaja on ottanyt säilytyksen ajaksi myös peräöljytkin pois"" että miksi öljyt poistettu? Ei mitään järkeä? Ettei vaan olisi öljyt vuotaneet ulos, ja entinenkin omista ajanut ilman peräöljyjä jonkin aikaa.

      • perämootonomistaja

        Olen ostanut aikasemminkin perämoottoreita josta edellinen omistaja on poistanut talveksi öljyt, eli se on joidenkin tapa (minusta huono tapa). He tosin muistivat muistuttaa ettei perässä ole öljyä.

        Nyt tän mun uusimman moottorin kanssa, niin tuntuu kyllä että sieltäkin on tarkoituksella otettu öljyt pois, sillä jos olis vuotanut, niin siellä olisi ollut valkoista töhnämäistä öljyä, enemmän tai vähemmän,eli vedensekaista öljyä. Nyt oli täysin tyhjä.


    • Mä ehkä laittaisin uudet öljyt sisälle ja lähtisin ajamaan lyhyen lenkin vesille jos koekäytössä kaikki tuntuisi toimivan ok. Sen jälkeen vene ylös ja peräöljyn tarkastus, ettei ole vettä joukossa ja alatulpan magneetin tarkastelu. Jos magneetti on puhdas niin voit jatkaa veneilyä huoletta.

      Jos magneetissa on kuitenkin runsaasti metalli purua niin kannattaa varautua vaihteiston purkuun, koska laakerit ovat todennäköisesti kärsineet. Voit tietysti toistaa koeajon toistamiseen puhtaalla öljyllä.

      Pelkkä potkuriakselin pyöritys rannalla voi paljastaa mahdollisen ongelman, jos kuuluu rahinaa tms, eikä potkuri pyöri vapaasti niin se on huono juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1349
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      977
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      808
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      123
      692
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe