Enestamin sammakosta sen verran, että kuulemma maalämpöpumpuista osatehopumppu on erityisessä syynissä sen takia että sähkökattila kytkeytyy päälle pahimman kulutushuipun aikana. Pahimman kulutuspiikin aikana tuotetaan sähköä huonolla hyötysuhteella kaasuturpiineilla ja erittäin saastuttavilla hiilivoimaloilla.
Osateho kuluttaa huipun aikana
tasapuolinen
6684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hah... kyllähän se puulämmityskin saastutta, varsinkin jos joka mökissä pienessä tulisijassa poltellaan... ja onhan se mökki näin talvella lämpimänä pidettävä. Sähkölämmityshän on erittäin käyttökelpoinen... energia saadaan johtoja pitkin siirrettyä. Ei polttoaineen rekkarallia, eikä maahankaivettuja kaukolämpöputkia. Kai sitä kokonaisrasitusta luonnolle pitää laskea. Ja onhan se huomioitava eteläisimpiin maihin verrattuna, että talvella voi olla oikeasti kylmä. Pitää kai muuttaa etelään, jos talonsa lämmittämisestä aletaan vielä lisää verottamaan. Johan sähkön hinnassa on veroa ihan mahdottomasti. Toivottavasti järki voittaa tässäkin asiassa.
mutta mielestäni näillä ylikoulutetuilla viherpiipertäjillä, jotka näistä asioista päättää ei tuota järkeä ole!
Silti vain tarvittavan lisäsiivun ja vain hyvin harvoin. Pumppu puksuttaa suurimman osan tällöinkin. Kun taas suorasähkö ottaa aina ja kaiken tehon sähköverkosta.
"Silti vain tarvittavan lisäsiivun ja vain hyvin harvoin. Pumppu puksuttaa suurimman osan tällöinkin. Kun taas suorasähkö ottaa aina ja kaiken tehon sähköverkosta. "
Osatehopumppu ottaa sen maksimitehonsa juuri silloin kun on kovin sähkönkulutus. Tällöin joudutaan turvautumaan hiilivoimaan. Osatehomiehille tulee yhtä suuri haittavero kuin suoran sähkön valinneille. Onnea!
Juhan kaveri
Niin, mutta täystehopumppu käyttää _koko_ajan_ enemmän sähköä kuin osatehopumppu, eli vero tulee liian isoa, 300 litran vesisäiliötä turhaan lämmittäville täystehopumpuillekin. Joo joo, riittää vettä isommallekin porukalle, joka käy joka päivä kylässä ja lotraa yötä myöten poreammeessa. On se hyvä, että pumppu lämmittää 300 litraa lämmintä vettä tätä varten vuorokaudesta toiseen.
mutta tuo 300litran lämminvesitilavuus on kyllä aika normaali esim.sähkövaraajissa. Ei se että on 200 litraa tai 300 litraa varaajassa vettä vaikuta lämmönkulutukseen mitään. Eikös nuo mlp:t muutenkin ole kodinhoitohuoneessa? siellähän se 300l varaaja lämmittää kodinhoitohuonetta ehkä n.20W enemmän kuin 100l varaaja. Huone tarvitsee lämmitystä kuitenkin huomattavasti enemmän kuin tuon 20W.(kesäkuukausina menee hiemanhukkaan)