Miten meni pääsykokeet? Itselläni ihan ok. Eka osio oli helppo, mutta aineisto-osio hieman haastava. Osaan jouduin kirjoittamaan ihan diipadaapaa vain. Noh, toivottavasti syksyllä opiskelemaan. Jos ei, niin avoimen kautta ajattelin suorittaa noita opintoja ensi kevääseen asti ja yrittää uudestaan.
Politiikan tutkimus 2018
4
337
Vastaukset
- Tiedonetsijä
Itselläni myös vahva tunne ekasta osiosta. Toinen osio oli soveltavampi ja tosiaan hieman haastavampi. Itselleni aineisto sattui olemaan entuudestaan tuttu, kun olen Suomen kuvalehden tilaaja. Aihepiiri tosin oli muutenkin tuttu. Mutta ne kysymykset olivat hieman abstrakteja. Esim. karisma-aihetta sivuttiin kirjassa vain hieman.
- Nikkenakuttaja
Joo, oon itse huomannut noita vanhoja tenttejä lukiessani, että noissa pääsykokeissa saatetaan kysyä sellaisia kysymyksiä, jotka saattavat olla olleet ihan sivumainintana tenttikirjassa. Juurikin tuo karismajuttu. Ihan mitätön maininta kirjassa, ja sitten siitä kysytään. Ehkä se kuvastaa sitä miten pientä nippelitietoakin pitää hallita kun tietää jo vaikka miten pitkältä ajalta ennen pääsykoetta pääsykoekirjan se, että kyseinen kirja on ollut jo monta vuotta pääsykoekirjana.
- Jännittäjää
Sitä tässä tullut pyöriteltyä, että miten mahtoi mennä kun tuloksia vaan odotuttaa ja odotuttaa. Mutta pikkutarkkoja kysymyksiä oli, eikä voinut vastauksia niin hyvin pohjata kirjaan vaan piti osata tosiaan itse soveltaa älykäs vastaus, toista kertaa hain nyt, mutta kokeen jälkeen oli todella varma olo. Mutta Trumpin hallinnosta oli ehdottomasti mielenkiintosta spekuloida aineistossa.
- jeppisjoo
Kirjoittelin aineesto-osioon itsekin kaikennäköistä maan ja taivaan väliltä, mutta silti jännittää tietää, kuinka lopulta kävi. Ei ensi-kertalaisena omat mahdollisuudet päästä sisään on melko pienet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443