Kohtasin varsinaisen pyrstönheiluttajan

Asuntoni ulkorappujen vieressä viipersi päivänä muutamana sellainen pyrstönheluttaja, jonka edessä kalpenette te kaikki palstatytötkin. No, onhan teillä noita kiloja heilutettavana paljon enemmän kuin tuolla pienellä västäräkillä.

Lintu viipersi kuin muina västäräkkeinä sanoen, " minä tässä vaan katselen paikkoja kun on näin mukava aurinkoinen kesäpäivä." Aivan, ajattelin. Pesäpaikkaa kuitenkin etsit.

Meni taas pari päivää niin tapasimme taas. Nytkin västäräkkikuin muina lintuina viipersi sinne tänne minua juksaakseen. Ei onnistunut västä aikeestaan kun iso
korsikasa suussapaljasti pesimisaikeet.

Mainio onkin pesäpaikka lintuemolla. Maata viistävät "kuusikasvi" on turvana kissoiltakin ja minä autan tarvittaessa. On lintu osannut hyvän paika valita itselleen ja poikasilleen Liekö noin hyviä pesäpaikkoja ollenkaan muualla maailmassa. Tuskin,

6

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aristaen.s-s

      No ei varmaan vastaavaa löydykään ! Soma kertomus ihan toi pesäpehmusteita keräävän pikku lintuemon elävästi näkyviin.
      Toivotaan suojasan paikan ja Ruunemannin valvonnan turvaavan hautomisajan.

      • Ei ole mitään syytä aristeluun!


      • Ruuneman kirjoitti:

        Ei ole mitään syytä aristeluun!

        🤗 ok


    • Ramoona_

      Eihän lantionpyöritys kiloista kiinni ole, monet latinonaiset ovat reheviä , mutta samba sujuu vauhdikkaasti ja näyttävästi. :) Itämainen vatsatanssikaan ei laiheliineilla näytä juuri miltään, ja terveellistähän lantioliike on ! Jopa Presidenttimme Tarja Halonen suositteli "napatanssia" muun muassa selkävaivojen ehkäisyyn.

      Västäräkki näyttää touhukkaalta, kun se viipottaa nurmikolla, välillä kiskoo tarmokkaasti matoa tai jahtaa sukkelasti muuta herkkupalaa. Se ei tunnu ihmistä pelkäävän, pihapiiri tarjoaa pesäpaikkoja , monenlaista muonaa ja suojaa petolinnuilta. Usein se pesii ihan hulluihin paikkoihin, jopa autojen alustoihin. Auto lähtee työmatkalle, linnunpojat mukanaan, emo odottelee ja ruokkii lapsensa auton palattua kotipihaan. Meillä on västäräkin pesä ollut halkopinossa ja kerran varaston hyllyllä joulukuusenjalassa. Lapsenlapseni pienen polkupyörän vaaleanpunainen etukori oli kerran vallattu , kori pesineen ja munineen siirrettiin läheiseen tiheään pensaaseen emon nähden, ja pesiminen onnistui.
      Tässä lähistöllä västäräkkiuros tulee aina kävelytielle kuin hermostuksissaan syöksähtelemään ja tirskuttamaan , haluaa ohjata kulkijan huomion pois pesästään, joka lienee liikennemerkin jalustan suojissa.

      Alkukesästä pitää varoa, etteivät lokit pesi veneen katolle tai kannelle, aina on kaislakasoja merkkinä yritelmistä, pelastusrengas unohtui kerran kannelle ja siinä oli valmis pesä pehmusteineen vain munia vaille. Pelottimeksi laitetaan muovinen petolintu ja leikkikäärme sekä videonauhoja tuulessa välkkymään ja rätisemään.

      • Lorenaa

        Västäräkki tuo nopealiikkeinen keväänairut joka tuo pihapiireihin viestin uuden kevään tulemisesta. En muista millainen laulaja västäräkki on mutta sen liikehdintää, hyppelyä sinne tänne on hauska seurata.

        Seuraan muuttolintujen touhuja parvekkeelta, ikkunoista ja pihapiiristä. Ah ne ihanat laulajat-
        satakielet aamulla lauloivat pitkiä konserttiaarioitaan Saimaan rannan lehdoissa.
        Aina odotan milloin pääskyt palaavat, nyt ne ovat saapuneet, välkehtivän mustissa asuissaan
        Siksipä riittää seheidän kodin rakentamispuuhia seuarata niiden sukeltaessa räystään alle
        hyvin ahtaasta raosta. Pääskyjen jälkikasvun ilmaantumista pesistä vapaan taivaankannen alle mieluusti kuuntelen Billy Vaughnin saxophoni puhaltamana La Colondrina:

        https://www.youtube.com/watch?v=QrrawrmJkOM


    • katt..leija

      Mukava saada elonmerkkejä Ruuneltakin, sait minutkin näpyttelemään aloitukseesi. Oikein hyvää kesää sinne Raisioon.
      Vaikka kerrostalossa asun on luonto lähellä. Vilskettä on ilmassa ja maassa, tähän aikaan linnunlaulua aamuvarhaisesta iltamyöhään. Joku aika takaperin pari sepelkyyhkypariskuntaa piti huhuu huhuiluaan taukoamatta, nyt on jo hiljaista. Pesintä täydessä vauhdissa, jossain katollamme ovat niiden pesät.
      http://www.luontoportti.com/suomi/fi/linnut/sepelkyyhky
      Oravat kisailevat ja kiertävät kilpaa puun runkojen ympäri. Peuratkin ovat vierailleet ja verottaneet tulppaanejamme. Katselin eilen keinussa istuen räkättirastaan ahkerointia, poikaset vaativat ruokaa joten molempia lintuvanhempia tarvitaan niitä ruokkimaan.
      Eivät madot näin kuivalla nurmikolle nouse, mutta pää kallellaan rastas kuuntelee madon liikkeitä pinnan alta ja nappaa sen sieltä.
      Fasaaneja ei enää moneen vuoteen ole näkynyt, ketut kai niitä verottaneet. Iltamyöhällä ketunkin voi nähdä sekä rusakon ja metsäjäniksen, jotka ovat sen ketun ruokavaliota.
      ps. en keksi nyt tuohon pyrstönheilutukseen kummempaa kommenttia kuin että pitääpä oma pyrstö saada irti näistä tuoleista ja etenkin keinutuolista. Pitääkin mennä pihalle katsomaan miten ne krassi-istutukseni ovat kasvuun lähteneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      541
      4698
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3781
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2362
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      487
      2236
    5. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      122
      1600
    6. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      89
      1588
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1413
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      73
      1371
    9. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      86
      1364
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1174
    Aihe