Luotatko tunteisiin, vai Jumalan sanaan

Henkilö joka tuntee huonosti Raamatun sisällön, mutta on kuitenkin herännyt tuntemaan syntinsä, on helposti eksytettävissä pois Kristuksesta, pelastuksesta.

Perkele, maailma ja langennut luontomme pyrkivät johdattamaan meitä pois Tieltä. Tie on Jeesus Kristus.

Mitä tuo Kristuksessa eläminen sitten on? Se on elämää Jumalan kanssa sovitettuna, elämää vanhurskautettuna, eli syyttömäksi julistettuna, tuomiosta vapautettuna.

Mitä se sitten saa aikaan ihmisessä, kun hän elää Jumalan rauhassa? Ilo on ihan ensimmäinen asia ja rakkaus häntä kohtaan, joka maksoi syntivelkani. Kiitollisuus, lepo tuon kaikenlaisen siehotuksen sijasta, jollaisessa itsevanhusrkautta rakentava siehottaa, pyrkiessään lepyttelemään vihaista Jumalaansa.

Anteeksianto niille, jotka ovat vanhusrskautettua vastaan rikkoneet ja rauha.

Vanhurskaan elämä ei ole huutoa, vaatimuksia, uhkailuja, pelotttelua ja vallanhalua muita ihmisiä kohtaan. Se on RAUHAN TIE!
26563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Hyväksyykö piru Kristuksen sovituksen ja iloitsee yhdessä lunastettujen kanssa?

Valitettavasti ei! Se tekee kaikkensa, riistääkseen meilta Kristuksen, syntiemme sovituksen, saattaakseen meidät uudelleen ahdinkoon.

Piru on toimissaan hyvin ovela, se puhuu saarnaajien suun kautta, kateedereilta ja seuratuvissa. Niiden joihin kuulijalla on luottamus. Se lykkää evankeliumin joukkoon sopivasti epäilyksen siemeniä, jotka herättävät pelkoja.

Pelkoja hyväksi käyttämällä saadaan ihmismassat käyttäytymään halutulla tavalla.

Rakkaudessa ei ole pelkoa. Muistakaa kristityt tämä, kun Kristusta vapahjanaan tuntematon lakihenkinen pujuja koittaa manipuloida kuulijat pelkäämään.

Uhkakuvien luoja pyrkii hallitsemaan kuulijoitaan, heijastamalla omat pelkonsa kuulijoihin. Kun hän saa kuulijat pelkäämään kanssaan, niin hän on tyytyväinen työnsä tulokseen. Kuulija voi ihmetellä "painavaa reppua" selässään, epämääräistä shdistsvsa oloa, ikäänkuin joku vaatisi jotakin. Vaatijan sauva, sanoo Raamattu tätä tilaa. Kristus särki sen, älä kristitty kuuntele tuollaisia puhujia pidempään. Älä suostu ihmisten pelkojen orjaksi.

Yhteinen pelko ja yhteinen ahdistus yhdistää. Hengellisesti sokeat kutsuvat tätä pelkojen, syyllisyyden, ja häpeän tilaa "eläväksi kristillisyydeksi". Rauhan tietä he eivät tunne.

Äänestä

Tällaiset lakihenkiset liikkeet ovat täynnä käskyjä ja kieltoja. Johtajat määräävät mitä saa tehdä ja mitä ei. Johtajia ei saa arvostella eikä johtaja tarvitse itse parannusta.
Johtajaa ja puhujia kehua retostellaan, he puhuvat "suurilla lahjoilla" ja ovat "kalliita" työmiehiä Herran viinamäessä. Johtoryhmäkin on muuttunut "hengellideksi hallitukseksi".

Näin selkeistä merkeistä huolimatta mikään ei sano kuulijoille, että nyt jokin on todella pahasti pielessä.

Herra on vaihtunut seurakunnassa. Liike ja sen johto on syrjäyttänyt Kristuksen ja astnut Jumalan paikalle.

Äänestä
  • Ja edellä kuvatun kaltaisesta opetuksesta syntyy kristittyjen sijasta kiristetyitä, niin kuin tuolla toisella topicilla kuvataan lakihenkisyyden seurauksia.

    Äänestä

  • kalle334 kirjoitti:

    Ja edellä kuvatun kaltaisesta opetuksesta syntyy kristittyjen sijasta kiristetyitä, niin kuin tuolla toisella topicilla kuvataan lakihenkisyyden seurauksia.

    Osa on tosiaan kiristettyjä, joilla ei omatunto ole ihan kuollut, mutta osa on niin sisällä siinä, ettei itse huomaa mitään, pitää oikeana eristäytymisen ja turvallisena olla tekemättä yhtään mitään sen eteen, että muutkin pelastuisivat. Nämä täysin sokeat ovat juuri niitä, jotka kokevat elämäntehtäväkseen pilkata Kristuksessa uskon kautta vanhurskaita, ja koittaa riistää Kristus kaikilta muilta kristityiltä pois.

    Täässäkin avauksessac oli jo ainakin yhden umpisokean henkilön vastaus minulle.

    Äänestä

Voi sinua ,kun olen joutunut noita pohtimaan.
Onneksi olen kerralla löytänyt elävän seurakunnan, jossa Kristus on pää ja siellä julistetaan - JOKA PÄIVÄ ON ARMO UUS-

virsi 547


1.
Joka aamu on armo uus,
miksi huolta siis kantaa!
Varjot väistyy ja vajavuus,
Jeesus voimansa antaa.
Kiitos Herran, hän auttaa tiellä,
meidän kanssamme nyt ja aina on,
täällä suo Isän suosion,
rauhan luonansa siellä.

2.
Joka aamu on armo uus,
huolet voimme siis heittää.
Rangaistuksenkaan ankaruus
ei voi armoa peittää.
Herran hoidosta kiittäkäämme,
kun hän taivasta varten kasvattaa,
murheen allakin armahtaa,
hänen turviinsa jäämme.

3.
Kaikki entinen katoaa,
itkun, riemunkin aiheet,
moni arvoitus ratkeaa,
uudet alkavat vaiheet.
Kohta koittaa jo päivä Herran,
se on hänellä yksin tiedossaan.
Siksi kiitosta veisaamaan,
hänen voitto on kerran

Äänestä

Aamen

Äänestä

Aamen

Äänestä
  • "Jumalan sana" on ihmisten kirjottamaa ja kirjoitettuun asuun painamaa. Sen sisältö on muuttunut historiassa aina editoijasta riippuen ja saanut vivahteikasta sisältöä kirjoittajan omia tarpeita heijastellen.

    Raamattu on opportunismin ahavoittama tekele.

    Paljon on raamattuun tullut tappokäskyjä Jumalan ÄLÄ TAPA käskyn vastaisesti.

    Äänestä

"Luotatko tunteisiin, vai Jumalan sanaan"

Musta tuntuu ehkä et Jumalan sanaa. Se on tietty vaan tunnejuttu, ihan intuitiolla valitsin.

Musta tuntuu et jumala on olemassa, mut mitää toditseita mulla ei siitä o siit esittää.

Mut joo'o. Kyll must tuntuu.

Äänestä

Hengellisesti sokealle tiedoksi, ettei Jeesus pelasta laumoja, vaan hän kutsuu jokaista nimeltä, seuraamaan häntä.

Vahva sosiaalinen lauma-henkisyys ja laumaan johtavan klikin selän taakse piiloutuminen, on juuri lakihenkisten keskeinen motto.

Miksi Kristuksen lunastustyö ei heille kelpaa HENKILÖKOHTAISESTI, lahjaksi? Ei edes maksa mitään, vain sen että uskoo todeksi Kristuksen lunastustyön OMALLE kohdalleen. Ja lähtee viemään tätä ilosanomaa Kristuksesta kaikkeen maailmaan

Vapaus tuo vastuun, ei voi enään piiloutua lauman yhteisen pelon, syyllisyyden, häpeän ja laiminlyöntien taakse piiloon. Eikä siihen tilaan, että tuomitsee aina ne parannusssaarnaajat, jotka kehoittavat asianomaista kääntymään uskossa Kristukseen.

Matt. 19:21 Jeesus sanoi hänelle: "Jos tahdot olla täydellinen, niin mene, myy, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa; ja tule ja seuraa minua".

Mark. 10:21 Niin Jeesus katsoi häneen ja rakasti häntä ja sanoi hänelle: "Yksi sinulta puuttuu: mene, myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaassa; ja tule ja seuraa minua".

Luuk. 18:22 Kun Jeesus sen kuuli, sanoi hän hänelle: "Yksi sinulta vielä puuttuu: myy kaikki, mitä sinulla on, ja jakele köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa; ja tule ja seuraa minua".

Äänestä

Jos tuntee raamatun sisällön niin järkevän ihmisen pitäisi kyllä pystyä analysoimaan että kyseessä on täyttä tuubaa ja Jeesus oman aikansa Uri Geller.
Jumala nimenomaan on pelkkä tunnejuttu. Pienintäkään merkkiä tai todistetta siitä ei ole mutta saahan sitä uskoa vaikka saunatonttuun.

Äänestä

" intuitiolla

23.5.2018 12:29
Uusi
"Luotatko tunteisiin, vai Jumalan sanaan"

Musta tuntuu ehkä et Jumalan sanaa. Se on tietty vaan tunnejuttu, ihan intuitiolla valitsin.

Musta tuntuu et jumala on olemassa, mut mitää toditseita mulla ei siitä o siit esittää.

Mut joo'o. Kyll must tuntuu."

"kaikki, mitä sinulla on, ja jakele köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa"

Jaelkaapa omaisuutenne köyhile ja seurailkaa jeesusta. Saattepa nähdä niin kohta ootte sossun luukulla kerjäämässä nitten kans joille jakelitte omaisuutene, eikä jeesus lotkauta korvaansa teidän nälkä marinoista.

Ei pappilatkaan omaisuuttaan köyhille jakaneet, vaan lyijyä ja nikkeliä.

Mites Sipilä. Ei ole köyhille tainnut herua tuon miljonääri hurskastelijan omaisuudesta edes pientä osaa?

Äänestä

Sipilä on maksanut miljoonittain veroja, joita valtio sitten avokätisesti jakaa vastikkeetta köyhille. Sikäli sosialismi on Suomessa toteutunut. Toiset osaa hoitaa asiansa ja toiset ei.

Äänestä

VapahtajaOletSinä kirjoitti:

"Jos tuntee raamatun sisällön niin järkevän ihmisen pitäisi kyllä pystyä analysoimaan että kyseessä on täyttä tuubaa ja Jeesus oman aikansa Uri Geller.
Jumala nimenomaan on pelkkä tunnejuttu. Pienintäkään merkkiä tai todistetta siitä ei ole mutta saahan sitä uskoa vaikka saunatonttuun."

Kun ei tunne Raamatun sisältöä, niin tuollaista paskaa tulee! Raamatun perustuvat nimenomaan satojen, jopa usein tuhansien ihmisten silminnäkijähävaintoihin, - eli ne ovat kaikki faktaa.

"Vapahtaja olet sinä", tämähän kertoo jo kaiken tarvittavan tästä henkilöstä. :))))))))

Äänestä

Sipilä ei liity näihin asioihin millään tavalla.

Äänestä

Lainaan paskanjauhajan koko viestin tähän aluksi. Käydään sitä sitten hieman lävitse.


" " intuitiolla
23.5.2018 12:29
Uusi
"Luotatko tunteisiin, vai Jumalan sanaan"

Musta tuntuu ehkä et Jumalan sanaa. Se on tietty vaan tunnejuttu, ihan intuitiolla valitsin.

Musta tuntuu et jumala on olemassa, mut mitää toditseita mulla ei siitä o siit esittää.

Mut joo'o. Kyll must tuntuu."

"kaikki, mitä sinulla on, ja jakele köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa"

Jaelkaapa omaisuutenne köyhile ja seurailkaa jeesusta. Saattepa nähdä niin kohta ootte sossun luukulla kerjäämässä nitten kans joille jakelitte omaisuutene, eikä jeesus lotkauta korvaansa teidän nälkä marinoista.

Ei pappilatkaan omaisuuttaan köyhille jakaneet, vaan lyijyä ja nikkeliä.

Mites Sipilä. Ei ole köyhille tainnut herua tuon miljonääri hurskastelijan omaisuudesta edes pientä osaa?

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Vastaan: Mitä paskanjauhaja Sipilältä tai papeilta on velkomassa? Ovatko he jotakin velkaa sinulle? :)))))

Kysyn: Oletko täisin vailla inhimilliä aisteja, et siis näe, et kuule, etkä tunne ihollasi mitään?

Nämä kaikki aistit nimittäin kertovat täysin lahjomattomasti, että Jumala on. Jos Jumalaa ei olisi, ei olisi sinua, eikä koko maailmankaikkeutta olemassa.

Sitten kysyn: Mikä helkkari siinä on taustalla, että pappien pitäisi ateisteille omaisuudestaan jakaa? Minkälainen herra sinä oikein luulet olevasi?

Täysin umpikiero narsistinen mölli sinä olet, näytä sinä muille esimerkkiä, ja jaa oamaisuutesi köyhille, niin nähdään sinun uskosi perusteet! Mokomakin räkäsuuklääppi.

Äänestä
  • Lempäälässä savuttaa taas. Seuraavaksi sieltä tulee perkeleet ja muut ärräpäät. Voi ystävä hyvä, sinun on tehtävä parannus, käännyttävä Jeesuksen puoleen. Miksi sinä olet täällä palstalla, kun hermosi ei sitä kestä? Taas ketjun avaus on maltillista, mutta loppua kohden todellinen luontosi on paljastunut. Anna Jeesuksen koskettaa sinua!

    Äänestä

  • Uteliaisuus on herännyt. Kuka on tää Lempäälän hemmo, jota syytetään milloin mistäkin?

    Äänestä

  • Ydobon kirjoitti:

    Uteliaisuus on herännyt. Kuka on tää Lempäälän hemmo, jota syytetään milloin mistäkin?

    Parasta on lopetaa spekulaatiot tähän. Mustamaalaamisyrityksiä, sama henkilö on harrastanut tätä jo pidempään. Toistuvasti joutuu vaatimaan poistoja tämän henkilön pykäyksiin.

    Henkilö joka ei esiinny omalla nimellään, eikä varmista tietojaan asianosaisilta, on sivistymätön moukka. Nimimerkit ovat sitä varten että niitä käytetään myös vastauksissa jos asiaa on.

    Äänestä

Ketjun avaus on maltillinen, sensijaan asuinpaikkojen arvailu ja kirjoittelu tänne, on yritystä mustamaalata henkilöitä jotka kirjoittavat tänne asiaa. Kysy asioista joista et tiedä mitään, mikäli sinua ylipäätään kiinnostaa tietää.

Me emme tarvitse asteistien sotkeutumista tälle palstalle ollenkaan. Heille tehdään samoin kuin kissalle joka ulostaa huoneeseen. Nokka painetaan ulosteeseen, se opettaa kissan valitsemaan ulostamispaikat tarkemmin.

Äänestä

Ateisteilla ei ole vakaumuksensa vuoksi mitään oikeutta vaatia kirkolta eikä paleilta yhtään mitään. Jos näin käy, niin nenä lykätään tällaisen henkilön omaan ulosteeseen välittömästi.

Äänestä

Ateisteilla ei ole vakaumuksensa vuoksi mitään oikeutta vaatia kirkolta eikä papeilta yhtään mitään.

Äänestä

Ei henkilö joka on langennut tarkoita että hän on luopunut Jumalasta, se joka on vastaan ottanut Kristuksen sydämeen tarkoita että hän on saatana oma. Herätkää hyvät kanssa kulkiat taivaantien matkalaiset, ja tutkikaa ihan oikeasti Raamattua pyhää Jumalan sanaa Kristus on rakkaus jos hylkäätte toisen ja käännätte selän sille hän ei palaa ikinä lammastarhaanne. Kristus sanoi ellette te anna anteeksi niille jotka on teitä vastaan rikkoneet ei taivaallinen Isä anna teille anteeksi.

Äänestä
  • Aameen

    Äänestä

Kurpantie
25.5.2018 0:51

Olet jälleen väärässä! Hommaa Raamattu!

2. Kor. 6:14 Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?
2. Kor. 6:15 Ja miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottoman kanssa?

Äänestä

Joo, emme me uskovat ole velvollisia oikeuttamaan ateistien valehtelua ja kristittyjen panetteluja keskustelupalstoillamme. Heille on oman viiteryhmänsä keskustelupalstat olemassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Usko_Jeesukseen kirjoitti:

Henkilö joka tuntee huonosti Raamatun sisällön, mutta on kuitenkin herännyt tuntemaan syntinsä, on helposti eksytettävissä pois Kristuksesta, pelastuksesta.

Perkele, maailma ja langennut luontomme pyrkivät johdattamaan meitä pois Tieltä. Tie on Jeesus Kristus.

Mitä tuo Kristuksessa eläminen sitten on? Se on elämää Jumalan kanssa sovitettuna, elämää vanhurskautettuna, eli syyttömäksi julistettuna, tuomiosta vapautettuna.

Mitä se sitten saa aikaan ihmisessä, kun hän elää Jumalan rauhassa? Ilo on ihan ensimmäinen asia ja rakkaus häntä kohtaan, joka maksoi syntivelkani. Kiitollisuus, lepo tuon kaikenlaisen siehotuksen sijasta, jollaisessa itsevanhusrkautta rakentava siehottaa, pyrkiessään lepyttelemään vihaista Jumalaansa.

Anteeksianto niille, jotka ovat vanhusrskautettua vastaan rikkoneet ja rauha.

Vanhurskaan elämä ei ole huutoa, vaatimuksia, uhkailuja, pelotttelua ja vallanhalua muita ihmisiä kohtaan. Se on RAUHAN TIE!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu