Tuskailen homehtuvien, joitan vuosia sitten Teho-öljymaalilla maalattujen räystäänalusten kanssa.. Pohjoisen ja idän puolen räystäillä ei tosin voi puhua enää pilkuista, valkoinen maali kun näyttää kutakunkin harmaalta. Pesuprojekti on pian valmis ja home irtoaa kohtuullisen vaivattomasti... Vaan kun kuluu taas pari vuotta, niin sama homma edessä.
Maalata en viitsisi, räystäät ovat korkealla ja maalipinta on aivan ehjä. Tuli mieleen sellainen, että vetäisisin ruiskulla väritöntä Valtti-pohjustetta maalin päälle. Ajatuksena, että saisin homeen kasvun loppumaan - tai ainakin vähenemään.
Onko kuolleena syntynyt ajatus ja jos, niin miksi?
Kellään tiedossa mitään muuta homekasvustoa estävää maalipinnalle ruiskutettavaa tai siveltävää ainetta? Maalikauppiailta kysellyt, mutta nostavat kätensä pystyyn.
Oma vinkki räystäiden alusien maalaajille: Vaikka kuinka olisitte öljymaalivannoutuneita (niin olen minäkin), niin räystäiden alle vain vesiohenteista maalia. Aiemman talon räystäänaluset maalasin Tikkurilan Ultralla ja ainakaan vielä seitsemään vuoteen ei ollut ensimmäistäkään homepilkkua missään.
Valtti-pohjustetta maalin päälle?
maalari.maalaa.taloa
1
3444
Vastaukset
- ei.kuori.kuten.lateksi
Ensimmäinen virhe oli maalata talon julkisivun osia valkoisiksi. Minulla on Teholla maalattu talo. Olen tehnyt räystäiden alustojen ja päätyjen yläosien homeen poistokäsittelyn jotain 7-8 vuoden välein, se on riittänyt. Uusintamaalaus on tehty kerran, 28 vuotta ensimmäisestä kerrasta. Muutin sävyä vähän voimakkaammaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3416860Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai675938Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945416Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi794216Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan483418Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63383HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok643343Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan353059Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122287Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?411165