Mä oon 16v ja mulle tuli ekaa kertaa ihottumaa n. 2kk sitten. Syy ei vieläkää oo täysin varma, mutta siitepölyallergia on melko vahva veikkaus. Monesti ulkona oleminen helpottaa, eikä hikoilukaa hirveästi haittaa, mutta suihku laukaisee melkein heti jonkinlaisen kutinan. Kutinaa esiintyy kaikkialla kehossa paitsi päässä ja niskassa.
Kuten sanoin, ulkona oleminen auttaa. Yhessä vaiheessa kutina melkein loppu kokonaan eikä suihkussa käyntikään haitannu. Nyt oon ollu vähä enemmän sisällä ja taas se alkaa.
Minkälaista ihottumaa tää on
Poikayeet
2
312
Vastaukset
- trtr
Ihottumista on vaikea sanoa mitään. Niitä on jos jonkinlaisia ja syitä.
Googlaa ihottuma kuvahaulla, niitä löytyy kymmeniä ellei satoja, ehkä voit sieltä tunnistaa mihin oma ihottumasi viittaa.
Monesti juuri vesi ja eritoten pesuaineet on pahoja ihottumille.
Ihottuman hoidosta ja pesusta löytyy myös google-tietoa.- kylläkutisee
Kyllä se on ihan selvästi suu-ja sorkkatauti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2110935- 408207
- 1255245
- 1433646
- 693558
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353514- 333157
- 552519
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak352011- 281786