Joudun käyttämään BleachBittiä ihan jatkuvasti, monta kertaa tunnissa, koska netti on hidastunut viime viikkoina niin että sivut eivät muuten aukea enää edes pitkän viiveenkään jälkeen. Mikä voisi olla syy? Käyttis on Xubuntu 16.04 LTS.
Hidastunut netti
12
367
Vastaukset
- LMDE2
Mitä netin nopeustesti näyttää?
Olisikohan uudelleenasennus mitään?- pysähtyy
Nopeustesti.com antoi tällaisen tuloksen:
Mittaus tehty: 2018-05-23 18:14:23
Nopeustestin raportti
Latausnopeus: 10.09 Mbit/s
Lähetysnopeus: 1.85 Mbit/s
Vasteaika: 5.89 ms - pysähtyy
PS. Nopeustesti.com laittoi muuten tuohon testiin väärän kellonajan, se oli tunnin jäljessä.
- ei_mikään_ihme
"Ensinnäkin: Älä koskaan käytä puhdistussovelluksia kuten BleachBit! Nämä ohjelmistohäiriöt ovat erittäin riskialttiita ja voivat vahingoittaa järjestelmääsi korjaamattomana"
Tuo teksti on poimittu Easy Linux tips project sivulta. Oletko käyttänyt BleachBittiä jo pitkäänkin? Siinä se ongelman aiheuttajakin taisi tulla jo selville. Asenna uusiksi vaan. - kannattaa
hyvä ohje
päivitä sen käskyruudun kautta 18 versioon ja älä käytä enää bleachbittiä
mulla pelannu hyvin tuo 18 versio - 625
4 vuotta Bleachbittiä käyttäneenä sanon, että se ei aiheuta esim. aloituksenkaltaista vikaa ellei ohjelmaan ole lisätty omia polkuja poistettavaksi.
- 625
Ja aloittaja sanoo Bb:n nopeuttavan konetta, niin loogista ei silloin ole, että Bb hidastaisi.
- muut_keinot_apuun
https://www.bleachbit.org/
Tuohan on selvästi tyystin hyödytön ellei kiintolevy ole kokoajan melkein täynnä ja koneessa erinomaisen niukasti muistia.
Eli reseptiksi koneen kiintolevyn tyhjentämistä muulla keinolla tai kiintolevyn vaihto, muistia lisää myös.
Tai sitten vaihtoon koko kone. - zkrtzkrt
Paljonko vapaata levytilaa: df -h
Pitäisi olla vähintään 100 Mt, että käyttö onnistuu, mutta päivitys vaatii vähintään 800Mt (jos uusi kernel ja kaikki ohjelmat päivittyy kerralla, 1G vapaata on hyvä muistisääntö päivitykseen)
Mitä näyttää: top kun selain käytössä
Prosessori (%cpu-rivi): onko yhtään idleä vai 100% käytössä, entä mitä näyttää wait (levyn tila?) ja mikä prosessi vie ajan (listan ykkönen)
Muisti Mem: paljonko yhteensä, paljonko vapaana, entä Swap: vapaana/käytössä, liian vähän muistia -> swappaa ->kone hidastuu paljon
Mikä muuten on koneen prosessori, entä muistin määrä ja kellotaajuudet?
Levytilaa voi vapauttaa omista datatiedostoista, bleachbitillä ja poistamalla vanhat kernelit
Vanhat kernelit voi poistaa synapticilla, alla linkin kohta grub2-siivous/vanhat kernelit pois
http://mkk-demo.net/wordpress/ubuntu-12-04-grub2-ohjeita
Selaimessa kannattaa pitää adblocker tai noscipt (työläämpi), niin sivu on kevyempi, selainta voi säätää (FF tekee turhan dumpin 90s välein (muuta), älä jätä historiatietoja kun sammutetaan, valitse kevyempi kodekki youtubessa: h264ify jne ) tai käyttöön kevyempi selain (FF->palemoon), työpöytää voi mahdollisesti keventää (esim valitaan metacity) tai vaihtaa se kevyempään
Modemi kannattaa bootata silloin tällöin vaikkei joka päivä sammuttaisikaan sitä, että se pysyy freshinä (mm muistinvarauksessa/käytössä voi olla bugi, mikä syö muistia ja voi hidastaa ja lopulta jumittaa)
Minulla bleachbitit (?) ennen päivitystä teki kerran, että työpöytäpanelit ei käynnistyneet (vain taustakuva), se piti korjata komentorivillä luomalla uusi tili ja kopiomalla sieltä toimivat kotihakemiston .gnome-paneli-tiedostot, sen jälkeen bleachbit on toiminut ok, tässä tuskin on kyse bleachbitistä. - pysähtyy
Vaikuttaisi siltä että pelkkä modeemin resetoiminen korjasi ongelman, koska ei ole juuri pahemmin tökkinyt sen jälkeen, ainakaan toistaiseksi pariin päivään, kiitos vinkistä.
Bleachbittiä olen käyttänyt vuosia, ja ad-blockeria. Selain on Firefox. Kone on vanha.- xxls
Minulla menee gmailin käyttämisen jälkeen firefox jumiin. Ei tapahdu chromella. Tämä on tapahtunut minulla sen jälkeen, kun gmailiin tuli uusi ulkoasu, iso M. (ubuntu 14.04)
Tosin ongelma on helppo kiertää, kun ottaa vain uuden lisälehden käyttöön. - valivalivali
xxls kirjoitti:
Minulla menee gmailin käyttämisen jälkeen firefox jumiin. Ei tapahdu chromella. Tämä on tapahtunut minulla sen jälkeen, kun gmailiin tuli uusi ulkoasu, iso M. (ubuntu 14.04)
Tosin ongelma on helppo kiertää, kun ottaa vain uuden lisälehden käyttöön.Kannattaisi vaihtaa U 14.04 uudempaan koska osa päivityksistä on loppunut jo 2016.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt464984Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622807Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2401162Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391104Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1281038
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72994- 137905
- 49884