Verkkokysely vammaistein oikeuksista..30.5-18 asti

Homesairas2

Lainaan suoraan: ihmisoikeudet vammaisten arkeen kirjoitusta:

"Nyt alkaa jo olla kiire osallistua kyselyyn. jonka tarkoituksena on selvittää, miten vammaisten henkilöiden oikeudet ovat toteutuneet sen jälkeen, kun Suomi ratifioi YK:n vammaissopimuksen.
Jos vammaiset ihmiset ja heidän läheisensä eivät kerro kokemuksistaan, voimaan jää viranomaista ja päättäjien totuus."

http://www.ihmisoikeuskeskus.fi/?x6209145=6210304

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 28.5.2018:

      Ahaa, alan päästä jyvälle, mitä täällä pidetään muka "sääntöjen vastaisina" viesteinä.

      Näköjään muun muassa viranomaisten arvostelua, vieläpä julkisessa toiminnassaan! Aika paha juttu kertomassani https://goo.gl/waHgcL tapauksessa vaan, KUN AVI:kin piti rikosilmoitussähköpostini vuotamista poliisin tiloista psykiatrille laittomana, mutta jostain arveluttavasta syystä laittoman rikosilmoitusvuodon päälle kyhättyä ambulanssikuljetusta ei.

      AVI:lla ei ollutkaan käytettävissä kaikkia todisteita niin kuin pitkän linjan varatuomariystävälläni, joka ilmaisi närkästyneenä, että on menetelty TÄYSIN VÄÄRIN.

      Vääryyden esilletuominen varmaan sattuu, mutta rikos mikä rikos, ottaen huomioon vielä, ettei kyseisenlainen virkarikos vanhenekaan aivan hetkessä - ja mikä törkeintä, olen joutunut sairaana maksamaan siitä kovimman hinnan ja kärsimään kaikkein eniten muun muassa Kantaan sepustettujen täysin asiattomien merkintöjen takia!

      Viranomaisille sanoisin, että velvollisuutenne on noudattaa lakia ja ottaa kritiikki vastaan. Muistin virkistämiseksi lue tästä https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001#L40P5 eteenpäin.

      Ks. myös http://lainkirjoittaja.finlex.fi/4-perusoikeudet/4-2/#jakso-4-2-7
      Lainkirjoittajan opas. Sananvapaus ja julkisuus:

      "Sananvapauden keskeisenä tarkoituksena on taata kansanvaltaisen yhteiskunnan edellytyksenä oleva vapaa mielipiteenmuodostus, avoin julkinen keskustelu, joukkotiedotuksen vapaa kehitys ja moniarvoisuus sekä mahdollisuus vallankäytön julkiseen kritiikkiin."

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7085
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3968
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      49
      3406
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2978
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2137
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      41
      2090
    Aihe