Hei minulla on kysymys muslimeille.
Olen tuntenut pitkään yhden muslimi miehen ja miehen käytös näyttää niin ylimieliseltä. Sanoo että joku asia on haram ja itse tekee niin kuitenkin?
Oikea islam ei voi olla sitä mitä tämä mies näyttää. Mutta jos miehenkäytös on tuota niin ajaa kyllä käytöksellään eimuslimeita kauas islamista. Mikä miestä vaivaa? Voiko miehellä olla taqwaa vaikka tekee tätä haram asiaa myös avoimesti? Voiko olla että Allah ei anna miehelle anteeksi tämän takia?
Ehkä mies ei pidä minua uhkana kun käytös ja kun on niin epäkunnioittavaa naisia kohtaan? Kuvitteleeko olevansa parempi vai onko oikeasti sitä että on varaa elää synnissä ja satuttaa?
ja ei halua että pääsen pois rauhassa aloittamaan omaa elämää.
Miten taqyah että mies saa tarvittaessa valehdella suojellakseen omaa elämää?.
Vai johtuuko se että mies ei ole enään muslimimaassa?
Voinko laittaa kaikki inhimillisyyden
piikkiin vai mitä voin tehdä hänen hyväkseen?
Kiitos vielä vastauksista
Rauha teille
6
324
Vastaukset
Todella kurjaa, miten tuota tosiaan tapahtuu, että muslimit ajavat muita kauemmas tästä kauniista uskonnosta ylimielisellä, syntisellä käytöksellään!
Muslimilla voi olla taqwaa, vaikka hän sortuisi toistuvasti johonkin syntiin, mutta kuulostaa pahalta, että tämä tuntemasi mies tekee semmoista ihan avoimesti. Sen verran häveliäisyyttä muslimilla saisi olla, että tekisi sitä edes enemmän yksinollessaan niin ettei kaikkien tarvitse siitä tietää, eikä lähettäisi väärää signaalia ja antaisi epätodenmukaista kuvaa uskonnostaan.
Vain Allah tietää, antaako hänelle anteeksi vai ei. Katumusta Allah kumminkin vaatii synnintekijöiltä! Kaikki tulemme saamaan ansiomme mukaan.
Paha mennä sanomaan, että voitko mitään tehdä hänen hyväkseen - paitsi rukoilla mielessäsi, että Luoja johdattaisi hänet oikealle tielle.- Sorikunkysyin
Saako ansioiden mukaan jos tekee väärin ei-muslimia kohtaan? Mitä Allah sanoo siihen?
Sorikunkysyin kirjoitti:
Saako ansioiden mukaan jos tekee väärin ei-muslimia kohtaan? Mitä Allah sanoo siihen?
Kyllä. Väärä teko on väärä teko, kohdistuipa se kehen tahansa ja tekipä sen kuka hyvänsä, on Allahin kanta.
- Sorikunkysyin
Siis. Saako homoseksualistikin tai transu ansiodensa mukaan vaikka eivät voi asialleen mitään? He ovat syntyneet sellaisiksi.
- eimuslimeille
Minullakin olisi kysymys noille muslimeille sun muille islamisti paskoille: Ettekö voisi häipyä maastamme ja mennä sinne omalle aavikolle pyllistelemään ja rakentamaan niitä moskeijoitanne. Jos ette voi asua omassa maassanne niin eihän se meidän vikamme ole. Sehän on aivan jokaisen musulmaanin oma vika. Joten, ettekö voisi häipyä maastamme. Suomi on suomalaisille, ei todellakaan muslimipaskalle.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911919Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771753Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051550Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1811441Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931