Ostin ihan hyvän, puolitoistametrisen taimen, mutta en ihan samana päivänä ehtinyt sitä istuttaas. Kastelukin taisi jäädä liian vähiin näillä helteillä. Nyt sen lehdet ovat kuivettuneet jo pieninä. Juuresta kuitenkin on puskemassa pari pientä juurivesaa, jotka näyttävät terveiltä. Voikohan koko puu elpyä niiden kautta? Tuleeko samanlaiset luumut kuin olisi ollut tässä kuivettuneessa varressa? Olenko ymmärtänyt oikein, että sinikriikuna on yleensä omajuurinen?
Mitä muuta voisi tehdä taimen pelastamiseksi? Katkaista se?
Voiko näivettynyt sinikriikunan taimi elpyä ...
6
571
Vastaukset
- poltinkarva
katso nyt rauhassa, jos juuresta kasvaisi. Koko taimen voisi, jos mahdollista, laittaa varjoisaan ja tuulilta suojaisaan paikkaa ja huputtaa muovilla, ei nyt ihan umpitiiviisti kuitenkaan.
- amaliaa
Näin. Tärkeää saada se auringolta suojaan ja kastele hyvin, mutta älä sentään liikaa. Muovin sijaan laittaisin vaikkapa harson, että hengittää, ja valo pääsee läpi. Poltinkarvan idea oli että muovi vähentää haihtumista. Koska AP ei muistanut uutta tainta kastella, ja on jättänyt sen paahteeseen, en usko että on kovinkaan vihreäpeukaloinen (ei pahalla! voin ola väärässäkin). On siis vaara, että se muovi unohtuu paikalleen, siksi harso on turvallisempi.
- Sinikasvaa
Sinikiiruna näivettyy helposti. Itse kasvatan sinikiirunaani saunassa. Näin saa suojan sekä auringolta että kirvoilta.
- kriikuna
Onkohan paahteinen eteläseinusta sitten jatkuvasti väärä paikka sille? Olisiko se siirrettävä jonnekin muualle? Juurivesat näyttävät voivan hyvin, ovat jo yli kymmensenttisiä. Istutin sen Pietarin lahja -luumupuun ja yleisen keltaluumun viereen. Muutaman metrin päässä olisi puolivarjoisakin paikka. Nuo kaksi muuta näyttävät viihtyvän paikoillaan.
En tosiaan ole oikea viherpeukalo, harrastelija vain. Piha on iso ja siellä on mukava harjoitella yhtä sun toista. On syötetty parimetrisen omenapuun runko rusakoille, kun en tullut laittaneeksi verkkoa. Pähkinäpuista on kuollut kolme ehkä liian läpäisevän maan ja kuivuuden puutteeseen, tai ehkä myyrien takia. Viinimarjoissa on jokin tauti. Karviaiset ja mansikat onneksi ovat menestyneet käsissäni.
Kiitos peittämisvinkistä. Huomennahan pitäisi tulla sadettakin hiukan.
- poltinkarva
Luumu kyllä menestyy paahteessa, mutta vaatii sitten huolellisuutta, ettei pääse kuivumaan. Yhdelle taimelle riittää kolmekymmentä litraa pari kertaa viikossa. Isoille luumupuille sata litraa tai enemmän kerran viikossa. Luumupuille on eduksi antaa kalkkia aika runsaasti.
Jos olisi säilytyspaikka, niin rusakoille kannattaa kerätä ruohoa talveksi. - sinikriikuna
Juurivesoja on viitisen kappaletta ja lisää puskee. Ne ovat noin 30 senttiä korkeita ja oikein elinvoimaisen näköisiä. Päärunko oksineen on ihan dead. Jospa tuota sadetta alkaisi tulla enemmän. Ei ole ollut erityisen hyvä kevät hedelmäpuiden istuttamiselle, vaikka muuten ollutkin ihanaa tämä kesä numero yksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553880Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk853323Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852765Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442659Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?702622Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,232392Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1402342Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522215Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville392032Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121936