Konneveden seurakunnan puukaupoissa vilunkia!

VetelääToimintaa

Keitele Forestin oikaisuvaatimus puukaupoista on hyväksytty kirkkoneuvostossa. Kirkkoneuvosto oli myymässä puita huonomman tarjouksen tehneelle. Katsokaa kirkkoneuvoston kokouspöytäkirjasta 15.5. joka vihdoin tullut seurakunnan sivuille! Eihän se ihme että näitä tarvitsee peitellä!

8.5. kirkkoneuvostossa kerrotaan että sauraavassa kirkkoneuvostossa käsitellään Riitta Virtasen oikaisuvaatimus seurakuntasihteerivalintaan liittyvässä asiassa vuonna 2017. MITÄÄN EI KUITENKAAN OLI KÄSITELTY! Hallinto-oikeus on palauttanut tämän päätöksen seurakunnan kirkkoneuvoston käsiteltäväksi, koska oikaisuvaatimusta ei aikanaan ole asianmukaisesti käsitelty. Seurakunnan maksettavaksihan tästä tuli oikeudenkäyntikuluja lähemmäs 1000 euroa (kerrottiin lehdessä).

Hienoa että kirkkoneuvosto on myöntänyt selkeän vilunkipelinsä puukauppa-asiassa. Voiko tällaiseen porukkaan luottaa missään, kun puut seurakunnalta halutaan myydä tietylle ostajalle halvemmalla kuin paras saatava hinta? Ei kai tällaista leikkimistä voi hyväksyä!

5

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.ei.en.usko

      En usko että Herran palvelijat vilunkipeliä pitää, siitähän joutuu sinne kuumemmalle puolelle, lämmittämään koivuklapeilla uunia.

    • Hehkuttaja

      Herra antoi ja herra otti, saatiin jälleen hyvä potti! ;)

    • weljetunderground

      ja yhistyksen miehet taas päämeklareina kun ovat sähkölinja hakkuilta kerenneet.

      • VetelääToimintaa

        Ne on ennen olleet viemässä rahat välistä, mutta ei enää. Metsänhoito ollut kuitenkin heikkoa ennenkin. Yllättävän heikkoa. Päätöksenteon heikkouteen ei syyllisenä kyllä ole se että yhdistys ei ole hommaa hoitanut...


    • Mehtäläinen

      Ennen mettää myytiin mutta tais unohtua uuden istutus ja näkyy tuota hoitorästiäkin olevan halvatun paljon. Että se siitä ja sen kestävyydestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22289
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9496
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7490
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5970
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4976
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4630
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1355
    Aihe