Unelman toteutuminen

Liekö_haavetta_vain

Minulla on unelma, joka on seurannut jo lapsesta lähtien. Ongelma on se, että tämän unelman toteuttaminen vaatii rahallisesti vähintään puolitoista miljoonaa eikä minulla ole sellaisia rahoja eikä rahoitusta. Olen yrittänyt jo saada itseNi monta kertaa luopumaan tästä koko unelmasta, mutta se ei jätä rauhaan. Kysyisinkin, että näkisikö joku tulevaisuuteeni, että tuleeko tämä unelma mahdolliseksi toteuttaa?

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloita tavoitesäästäminen niin ehkä jonain päivänä saat kerättyä sen 1,5 milj.

    • RuuduntakanaHelena

      Haaveet on hyvä asia. Joskus ne muuttuvat tavoitteiksi ja toteutuvat . Siihen vaaditaan aina kuitenkin sekä resursseja että onnea. Jos resursseja ei ykisnkertaisesti ole olemassa ( tässä tapauksessa "vähintään puolitoista miljoonaa" ) on haaveen muuttuminen tavotteeksi ja sen toteutuminen epärealistista. Silloin puhutaan päiväunelmista tai karkeammin haihattelusta joka syö turhaa ajatusenergiaa toteuttamiskelpoisimmalta hankkeilta.

      Sanoisin nyt näin tähän kysymykseesi, että kannustaisin Sinua pohtimaan olisiko kenties aika lopettaa käsi poskella haaveileminen kyseisestä unelmasta ja ottaa selkeitä toteuttamiskelpoisia tavoitteita tarjottimellesi, sillä kykenisit samaan TODELLA paljon konkreettista hyödyllistä ja näkyvästi hyvää hyödyttävää aikaiseksi mikäli tartut toimeen.

      Hienoa ja aurinkoista kesää ja menestystä elämässä!

      • RuuduntakanaHelena

        Lisäys edelliseen vielä...

        tosiaan vielä rohkaisisin sinua ideoimaan edelleen, nyt toteuttamiskelpoisempia ja pienimuotoisempia unelmia toteuttaen. Idearikkaiden ja unelmoivien ihmisten ansioista kaikki kehitys tapahtuu maailmassa. Samanhenkisten ihmiten seura on myös ravitsevaa idearikkaalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      846
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      766
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe