Unelman toteutuminen

Liekö_haavetta_vain

Minulla on unelma, joka on seurannut jo lapsesta lähtien. Ongelma on se, että tämän unelman toteuttaminen vaatii rahallisesti vähintään puolitoista miljoonaa eikä minulla ole sellaisia rahoja eikä rahoitusta. Olen yrittänyt jo saada itseNi monta kertaa luopumaan tästä koko unelmasta, mutta se ei jätä rauhaan. Kysyisinkin, että näkisikö joku tulevaisuuteeni, että tuleeko tämä unelma mahdolliseksi toteuttaa?

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloita tavoitesäästäminen niin ehkä jonain päivänä saat kerättyä sen 1,5 milj.

    • RuuduntakanaHelena

      Haaveet on hyvä asia. Joskus ne muuttuvat tavoitteiksi ja toteutuvat . Siihen vaaditaan aina kuitenkin sekä resursseja että onnea. Jos resursseja ei ykisnkertaisesti ole olemassa ( tässä tapauksessa "vähintään puolitoista miljoonaa" ) on haaveen muuttuminen tavotteeksi ja sen toteutuminen epärealistista. Silloin puhutaan päiväunelmista tai karkeammin haihattelusta joka syö turhaa ajatusenergiaa toteuttamiskelpoisimmalta hankkeilta.

      Sanoisin nyt näin tähän kysymykseesi, että kannustaisin Sinua pohtimaan olisiko kenties aika lopettaa käsi poskella haaveileminen kyseisestä unelmasta ja ottaa selkeitä toteuttamiskelpoisia tavoitteita tarjottimellesi, sillä kykenisit samaan TODELLA paljon konkreettista hyödyllistä ja näkyvästi hyvää hyödyttävää aikaiseksi mikäli tartut toimeen.

      Hienoa ja aurinkoista kesää ja menestystä elämässä!

      • RuuduntakanaHelena

        Lisäys edelliseen vielä...

        tosiaan vielä rohkaisisin sinua ideoimaan edelleen, nyt toteuttamiskelpoisempia ja pienimuotoisempia unelmia toteuttaen. Idearikkaiden ja unelmoivien ihmisten ansioista kaikki kehitys tapahtuu maailmassa. Samanhenkisten ihmiten seura on myös ravitsevaa idearikkaalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      51
      1449
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      169
      1244
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1077
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      1022
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      213
      971
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      13
      925
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      54
      838
    8. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      30
      836
    9. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      812
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      785
    Aihe