Isosaari 100 euroa

Virhemaksu

Miten usein Helsingin Isosaaren vierasvenesatama veloittaa uhkaamansa 100 € jos on ollut parituntia laiturissa maksamatta päivämaksun 10 €. Kävin siellä eilen ja kun maksu ei onnistunut puhelimella niin maksoin netissä illala jälkikäteen.

Sivu http://visitisosaari.fi/vierasvenesatama/
-kertoo mistä on kyse. jussarössä lienee samat säännöt

17

914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ison ristelijän ohjaaminen läpi kapeasta S-mutkasta vaatii paljon kokeneeltakin navigoijalta.
      Kustaanmiekan salmi Suomenlinnan ja Vallisaaren välillä on paitsi Suomen rannikon hankalin paikka, myös kansainvälisesti harvinaislaatuinen ellei ainutlaatuinen.

      Paitsi että väylä on hyvin kapea, se tekee vielä S-mutkan. Siksi yksikään iso risteilijä ei kulje sen läpi ilman kokeneen luotsin ohjausta.

      Onnettomuuksiakin salmessa on tapahtunut. Viime vuosikymmenten vakavin vaaratilanne oli M/S Tallinkin pohjakosketus huhtikuussa 1995.

      Sumuinen sää ja muu liikenne johtivat Tallinkin poikkeukselliselle reitille. Kapeassa salmessa Tallink törmäsi oikea kylki edellä äkkijyrkkään penkereeseen.

    • Anonyymi

      Miten Kustaanmiekasta ajo liittyy Isosaaren satamamaksuun?

      • Anonyymi

        Porkkalan sekä se vasta hankala ajettava onkin, kuvat aallot paukkuu kylkiin ja paatti heiluu. vettä tulee naamalle


    • Anonyymi

      Bavarialla kyllä pärjää isommassakin tuulessa - riippumatta säästä.

      • Anonyymi

        Jos häpeältään viitsii ohjailla.


    • Mielestäni Josefin ja Adolfin ei olisi kannattanut kaveerata keskenään.

      • Anonyymi

        Mutta syntyihän suhteesta potra poika nimeltä EU.


    • Anonyymi

      Täytyy olla todella kovatasoinen kameravalvonta, että pystyy lukemaan laitureilla olevien veneiden rekisteritunnuksia. Käytännössä ei onnistu lainkaan. Ainoa toimiva kontrolli on satamakapteenille maksutositteen näyttäminen.
      Ohjeissa pyydetään ottamaan ongelmatapauksissa yhteyttä puhelinnumeroon, joten soitto siihen ja kerror ettei maksu mene läpi ja maksat sen ensi tilassa.

    • Anonyymi

      Lisäksi valvontamaksu ei voi olla viranomaisen antamaa maksua suurempi. Tietääksin veneelle ei voi antaa pysäköintivirhemaksua, eli silloin ei myöskään voi velvoittaa maksamaan tuollaista mielivaltaista laskua.

      Kun laituriin ilmaantuu tuntematon vene, niin sitä ei saa itse siirtää, vaan pitää pyytää viranomainen paikalla, joka laitaa veneeseen siirtokehoituksen - ei laita siis parkkisakkoa.

      • Anonyymi

        Omasta laiturista saa aina poistaa turhanpäiväiset narunpätkät.


      • Anonyymi

        Eipä vaan saa. Toisen omaisuutta ei saa vahingoittaa, eikä ottaa haltuun.

        Irrallisen narunpätkän voit ottaa haltuun, mutta mikäli sen arvo on yli 20,- (esim. siinä on kumijoustin) pitää toimittaa viranomaiselle. Mikäli toisesta päästä löytyy vene, niin viranomainen pitää pyytää laittamaan siirtokehoitus.


    • Anonyymi

      Isosaareen ei huvita enää mennä tuon natsimentaliteetin johdosta. Säännöt kuin keskitysleirillä. Onneksi on muitakin paikkoja mihin voi mennä.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Isosaari ja Jussarö on ollut minulla pannassa nykyisen yrittäjän aikana juuri tuosta syystä. Tätä meinikiä ollaan kai viemässä Vallisaareenkin?


    • Anonyymi

      Isosaari on kumma paikka. Ei allonmurtajaa, ei sähköä (ainakaan 2019), ei vettä, ei ketään vastaanottamassa satamamaksua ([ali]upseerikerholla kohauttelivat hartioitaan, ei kuulemma kuulu heille), ja kaikesta tästä pitäisi itse netissä maksaa palvelusataman taksa. Olen tänä kesänä jättänyt väliin koko saaren. Hakkuuaukioita voi ihailla mantereellakin.

    • Anonyymi

      En käy viemässä rahojani satamiin, joissa vaaditaan parkkimaksu parin tunnin pysähtymisestä.

    • Anonyymi

      Mitä ne kokoomusporvarit täällä itkevät kympin tai parin laiturimaksusta. Jos elettäisiin Neuvostoliiton kultavuosia niin mokomia maksuja ei perittäisi lainkaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      135
      3810
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      66
      2692
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      49
      2669
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      85
      2473
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      33
      2340
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      105
      1438
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      633
      1294
    8. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      81
      1236
    9. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      160
      1136
    10. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1066
    Aihe