Kontiolahtelainen Mika Törrö on Suomen vahvin mies

ufil

205-senttinen ja 180-kiloinen Mika Törrö kilpaili viime elokuussa voimamieskisoissa Ylämyllyllä.
Kontiolahtelainen Mika Törrö voitti sunnuntaina Suomen vahvin mies -kilpailun finaalin Lahden Messukeskuksessa.

Törrö osallistui kilpailuun tänä vuonna toisen kerran. Toiselle sijalle vaativassa ja tiukassa kilpailussa ylsi lahtelainen Niko Vesterinen. Kolmanneksi sijoittui Jesse Matilainen Mikkelistä.

Sunnuntain finaalissa taisteli kaksitoista lauantain karsinnasta jatkoon päässyttä voimamiestä. Lajeina olivat rekan veto, kehikon kanto, väkipyörä ja kivien nosto.

Jo vuodesta 1987 saakka järjestetty Suomen vahvin -kilpailu toteutettiin tänä vuonna toista kertaa Lahdessa.

Kisaviikonlopun pääkilpailu esitetään myöhemmin Ylen TV2-kanavalla sekä Yle Areenassa

3

1158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kallistalystiä

      Kallis kaveri. Jos vangin hinta on 214,50/päivä, niin hän mainitsi, että istunut 11 vuotta. Kun läsketaan keskimäärin karkausvuosi mukaan, niin maksua veronmaksajille 862 TUHATTA euroa. Pelkät lusimiset! Entäs muut? Että hurraa kun jaksaa nostaa rautatolppaa ja tälläistä viel iloitaan lehdissä.

      • Anonyymi

        Kehtasivat lähettää hänet maailman vahvin mies kisaankin. Ilman minkäänlaista jatkoonpääsymahdollisuutta. Eikö Suomessa ole enää vahvoja miehiä?


      • Anonyymi

        Montako vero€ on suomi työntänyt mohamedien elätykseen, italiaan, kreikkaan, afrikkaan, susi vahinkoihin, valkkari vahinkoihin... Onpahan törrön kohdalla mennyt edes suomalaisen persieen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe