Lämpimät seurat Heikinsuolla!

Ystävänne

Kuuntelin juuri äsken iltaseurat Heikinsuolta. Rakas veljemme Raimo Haimilahti saarnasi Pyhän Hengen voimassa elävän ja kalliin Jumalan Sanan! Sydän lauloi kiitosta Jumalalle. Rakkaat ystävät, jotka olette menneet Esikoisiin; tulkaa takaisin! Tulkaa elävän veden lähteelle! Teidät otetaan avosylin vastaan!

22

1675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhdistyksen_lähteet

      Et sitten tiennyt elävän veden lähteestä mitään.

      Noilla "lämpö" häpinöillä petät vain itseäsi.
      Osta Raamattu ja etsi sieltä oikea Elämän lähde.

      Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut.

    • UskoRaamattua

      Sinun viittaamasi elämän veden lähde on pahasti päässyt omavanhurkauden hapatuksesta seisahtumaan ja pilaantumaan.

      Oikea Kristuksen siunaaman elämän veden lähde ei kuivetu eikä seisahdu se pulppuaa raikkaana evankeliumin sanomaa kaikille kristityille. Ei siis kannata lähteä ihmisten omissa viisauksissaan rakentamien lähteiden äärelle.

    • PanettelijatEiLämmitä

      Avaaja todisteli yhdistyksensä olevan elämän lähde. Kahoitti
      Jeesukseen uskovia tulemaan sen yhdistyksen pariin "lämmittelemään."

      Henkilö ei selvästikään tulnne sitä peliä, jolla liikkeen maamme laeista kirkkolaista ja kirkkojärjestyksestä piittaamaton johto Ruotsissa ja Suomessa, hajoitti liikkeen.

      • VääristelysiHuvittaa

        Vain mielikuvitus on rajana, kun laitat toisille sanoja suuhun.


      • UusiYhdistysEsikoiseRy

        Olet kuolleessa uskossasi ymmärtänyt väärin Avaaja todisti elävästä Jeesuksen perustamasta maailman laajuisesta seurakunnasta. Siko paimenet perustivat uuden Yhdistyksenn esikoiset RY Eriseuran 2016.


    • KiitosJaYlistys

      Jumalalle kiitos Ilkasta ja Raimosta!

    • SisäänLämpåiäväLiike

      Sisäänlämpiävyys, itsekeskeisyys, omahyväisyys ja maailmanlaajuisen Kristukseen uskovien halveksiva panettelu vei liikkeen pois Kristuksesta. Joka tuosta ruoasta ravintonsa ja lämmikkeensä saa, hän elää säälittävässä hengellisen sokeuden tilassa.

      • KerskausHänestä

        Ja nämä kaikki voi uskoa anteeksi. Ollaan hyvässä turvassa.


    • MiksiPetätteItseänne

      Evankeliumin ja lähetyskäskyn sisältö näyttää muutamille olevan muhimista ja lämmittelyä itsensä kaltaisten seurassa. Tuollainen lämmittelykäyttäytyminen ei ole kristinuskoa.

      Mark. 16:15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.

      Samanmielisten kanssa muhinointi, poru, pelot, häpeä, syyllisyys, eristäytyminen, kieltäytyminen maailmanlaajuisesta lähetystyöstä muiden kristittyjen kanssa, tämä kaikki kertoo juuri sen minkä me jo esikoislestadiolaisista hyvin tiedämme. Liike on ruotsalaisten eksyttäjien perässä metsään juossut lauma. Niin leuhkaa porukkaa, että hirvittää meitä Jeesukseen uskovia Jeesuksen seuraajia.

      • Ainiinkö

        Sehän on hyvin tuttua esikoisten ry:n saavutusten ylimainostus palstalla. Mutta pitäisi kerskata muusta kuin teoistaan. Room.3:27-28


    • Haimarihaloo

      Hyvä että Haimarikin tuntee piston sydämessään. Oli meinaan eka pääerottaja ja viikatteenkantaja. Kevyitä oli jyvät ja akanat silloin

      • Ei ole, ihmisen asia tuomita keveitä jyviä eikä akanoita.!
        Se on Jumalan asia tuomita niistä …
        -


    • aikansa.kutakin

      Mark.16:15. Onko lapinvanhimmat noudattaneet tätä ja käyneet esim. Venäjällä lähetystyössä?

      Vai sanoivatko:1) sinne ei mene sitten kukaan 2) nyt ei ole vielä jumalan aika?

      • 336007

        Luuletko että väkisin jos ei oteta vastaan. Jos ensin kerran tulee tieto että ei tarvii sitten tulla.


      • ÄläVahdiksiAla

        Luottamusta kehiin, Jumala johtaa ja johdattaa .


    • Kerran pyysin jumalalta jotain ja se tapahtui. Nykyisin kyselen mitä voisin tehdä elämälläni. Jos näinkin pieni ihminen saa sen mitä pyytää , niin rohkaisen teitä. Koputtakaa , niin teille avataan. Pyytäkää , niin teille annetaan.

    • Herran_kansalle

      Pieni ihminen saa mitä pyytää. Tuo lause ensinnäkin salaa sen mitä pieni ihminen pyysi. Ja toinen vakava juttu siinä on itseen, siihen pieneen ihmiseen keskittyminen. Jumalan tahto on että me keskittyisimme HÄNEEN. Ottaisimme vaarin hänen sanastaan, turvautuisimme Jumalaan, kiittäisimme kunnioittaisimme ja ylistäisimme häntä hänen lahjoistaan.

      Ihminen tarpeineen kaiken keskiössä ja Jumala tämän ihmisen tarpeiden täyttäjäksi käsitettynä, on itsekeskeisyyttä, omahyväisyyttä itseriittoisuutta ja ylpeyttä.

      Kun ihminen ja yhdistys on kaiken keskiössä Jumalan tahdon sijasta, on tulos sellainen jonka voimme nähdä ja kuulla esimerkiksi Esikoislestadiolaiset ry;n toiminnassa. Homms pyörii piene konklaavin johtamana, konklaavin tarpeita ja tahtoa noudattaen. "Taas porattiin, kaduttiin, anteeksi pyydeltiin ja muut kristityt tuomittiin hiirinä rottina ja eriseurana helvettiin.

      Te raukat ette näe eteenne, koska te luotatte ihmisoppeihin kaikkivaltiaan Jumalan sanan ja tahdon sijasta. Samanmieliset kokoontuvat "lämmittelemään" keskenään, itseänsä ja yhdistystään ylistelemään. Jeesus toimi juuri päinvastoin, hän kulki kaduilla ja kujilla kaikenlaisten ihmisten parissa julistaen Jumalan valtakuntaa kaikelle kansalle. Tämän saman käskyn hän jätti seuraajilleen MAAILMAN LOPPUUN SAAKKA.

      Menkää kaikkeen maailmaan, julistamaan evankeliumia KRISTUKSESTA. Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu.

      Omassa liemessään muhiva joukko, eristäytyneenä sääntöviidakon avulla muista ihmisistä, muka muita parempina, on juuri sitä farisealaista hapatusta josta Jeesus meitä varoittaa.

      Muhiva lämmittely samanmielisten parissa muista ihmisistä piittaamatta on väärää "vanhurskautta", josta pitäisi rukoilla parannusta, eikä pyrkiä vahvistamaan sitä lisää ihmisopilla.

    • jollomollo

      Raimo Haimilahti on ollut aina hyvä puhuja. Ikävä kyllä hän on paljastanut myös kylmän ja armottoman puolensa ja oli pääarkkitehti erotettaessa Raamatun mukaan saarnaavia uskonveljiä tehtävistään. Tätä on hyvä muistaa myös, että totuus ei unohdu.

      • Herran_kansalle

        Kummallinen kuvio tosiaan alkoi esikoislestadiolaisuudessa, heti johdon vaihduttua Jellivaarassa 1990 luvulla. Itse asiassa hajaannukseen johtanut valtapeli käynnistyi jo 1980 luvun puolella Jellivaarassa.

        Ihan ensimmäisessäkin hajaannuksessa, 1800/1900 lukujen taitteen tienoilla, oli jo Jellivaaran patruunoilla merkittävä rooli. Vallan ja kunnian himo on ollut aivan käsittämätön tuon paikkakunnan miespuolisilla henkilöillä.

        Siellä on kehitetty tällainen tuhoava Jerusalem syndrooma. Elikkä toisinto Roomasta, erehtymättömän paavin valtaistuimena.

        Jellivaaran mieltämisessä valtaistuimeksi ei ole minkäänlaisia raamatullisia tai kristillisiä perusteita, se on jo ajatuksena kuolleena syntynyt.

        Jumala hajoittaa tällaiset ihmisten keksimät linnakkeet ja valtaistuimet. Jeesus on Herra, ainut sellainen. Hänen seurakuntaansa ei kukaan ihminen eikä mikään yhdistys voi omistaa, eikä hallita, se on maailmanlaajuinen. Kutsu uskoa evankeliumi Kristuksesta, kuuluu kaikkeen maailmaan.

        Lapin peräkylissä, saamelaiskulttuurissa on ollut ahtaat raamit. Liike on alkanut muhimaan omassa liemessään, henkilö ja tunnekeskeisenä, valtataistelujen riepottelemana. Jeesus, Jumalan eläväksitekevä sana on saanut väistyä vallastaan ja kunniastaan taistelevien kukkojen tieltä.

        Kun perinne on tällainen, Esikoiset ry:ssä on syytä valvoa juuri sitä, ettei kenestäkään pääse kasvamaan yliarvostettua perintöprinssiä Jeesus on Herra! Hallelujaa!


      • 445544

        Perinne tosiaan esikoisiin siirtyneiden osalta on ollut ihmispalvontaa.


    • haloojärjenköyhyys

      Kuinkahan se on Raamatun opiskelu siellä lapin peräkylissä mahtanut sujua porojen kanssa värkätessä, onko mennyt savua silmään lukuhetkillä miten paljon!

      paljon on täytynyt mennä että on yleeensäkin päässyt moinen varajeesusjärjestelmä syntymään siihen määrään että etelästäkin käydään jellissä kumartamassa!

      • 668856

        Kirjoituksistanne tulee tosiaan esiin tuo ihmispoloinen mitä kuvottava malla tavalla ei ole mikään ihme että esikoiset ry on teidän uskonkehtonne voitte siellä toteuttaa joutavuuttanne ynnä matonalle lakaisijoiden kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3585
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2480
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2273
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      76
      1730
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1546
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      94
      1427
    Aihe