Kahtena viime kertana, kun olen käynyt erään hyvän ystäväni luona kylässä, hän ei ole ollenkaan kutsunut minua tupaan, vaan olemme jutelleet pihalla. Kaverini asuu omakotitalossa ja esittelee mielellään pihaa ja kotieläimiä, mutta kierroksen jälkeen olettaisin, että siirtyisimme sisälle.
Viimeksikin ystävä seisotti minua yli kaksi tuntia pihalla kunnes lähdin. Valittelin jopa yhteen kohtaan, että on vähän vilpoista ja että olen väsynyt, mutta siltikään ystävä ei kutsunut minua sisään. Alussa kyllä kysyi "pitääkö minulle jotain tarjota". Kieltäydyin, koska olin juuri tullut kahvipöydästä ja kysymys ei muutenkaan ollut muotoiltu hirveän lämpimästi, tosin se on vain omaa tulkintaani. Istua olisin kyllä halunnut.
En ymmärrä, eikö tämä nyt ole jo epäkohteliasta? Molemmilla kerroilla sovimme vierailusta paria päivää etukäteen ja viime kerralla ystävä itse kutsui minut. Kyse ei siis voi olla siitä, että olisin yllättäen tupsahtanut kylään ja olisi ollut vaikka sotkuista ja kaveri ei olisi kehdannut kutsua sisään. Välimatkaa meillä on ainakin 20 km eli kyseessä ei ollut mikään naapureiden rupattelutuokiokaan. Ystäviä olemme olleet vuosikaudet ja olen kyllä monesti ennen käynyt heillä sisällä.
Kun minä kutsun hänet kylään, olen aina ottamassa ovella vastaan, eikä tulisi mieleenikään seisottaa ketään ulkona.
Onko kellään mitään hajua, miksei ystävä kutsunu minua sisään? Olisiko minun pitänyt itse ehdottaa? Tuntui vain todella kiusalliselta ja hämmentävältä, enkä halunnut tuppautua... Pitääköhän seuraavalla vierailulla ottaa toppatakki ja retkijakkara mukaan?
Ystävä seisottaa ulkona
hämmentynyt
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2183174Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3072774Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751798Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e551705Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?421575- 1221366
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,101300Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171270Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4221260- 1051259