Kyllä nyt ottaa päähän. Itse olisin valmis aika voimakkaisiinkin keinoihin...vaikka yleislakkoon. Ja AY-liikkeet vaan hytistelee hiljaa ja on tyytyväisiä 5Eur palkankorotuksiin. Ja siitä 1%:n korotuksesta kun ei todellisuudessa paljon lämpeä. Itse olen suhtautunut usein melko varauksellisesti AY-liikeiden lakko melskaamiseen, se kun aiheuttaa hampaiden kiristelyä puolin ja toisin. Paljon parempi olisi, jos pystyttäisiin toimimaan rehdisti ja avoimesti puolin ja toisin. Pomoille, hallitukselle ja osakkeenomistajille kuluu, totta kai osansa, mutta kyllä tällainen riistokapitalismi rupeaa jo olemaan liikaa. Mielestäni nyt jos joskus pitäisi älähtää ja kovaa, muuten on kohta liian myöhäistä. Tästä kun muut firmat ottavat pian mallia.
Kaikkien surullisinta tässä europomojen maailmassa on se, että ne paitsi sortavat työntekijöitä, mutta tulevat kyllä pitkällä tähtäimellä tästä itsekin kärsimään. Keinot kyllä tulevat varmasti puolin ja toisin kovenemaan ja silloin on turha puhua yhteistyöstä ja rehellisyydestä. Näillä kuitenkin kun tehdään usein paras tulos. Tällainen tulos ja ulos meiniki johdattaa ihmiset vähitellen epärehellisyyteen (ja on jo johdattanut): tunteja kirjaillaan vähän miten sattuu, matkalaskut kirjoitetaan yli, töitä tehdään moraalilla "mää oon vaa tääl töis, en tiä eikä oikeestaan kiinostakkaan". Rahat siis otetaan tavalla tai toisella ulos. Ulospäin näytetään, että oltaisiin hyviäkin työntekijöitä, mutta oma etu on kaikkein tärkein, firman etu on kaikkien pahin vihollinen. Itse kyllä tekisin rehellisesti töitä, vaikka vähän pienemällä palkalla, kun isomalla palkalla ilmapiirissä, jossa jokainen päättää itse rehellisyyden rajan. Mutta jos europomot kaipaavat eteläeurooppalaista "rentoja" alaisia, sitä toki saavat. Sitä saa mitä tilaa!
Kaikkien surullisinta tässä europomojen maailmassa on se, että ne paitsi sortavat työntekijöitä, mutta tulevat kyllä pitkällä tähtäimellä tästä itsekin kärsimään. Keinot kyllä tulevat varmasti puolin ja toisin kovenemaan ja silloin on turha puhua yhteistyöstä ja rehellisyydestä. Näillä kuitenkin kun tehdään usein paras tulos. Tällainen tulos ja ulos meiniki johdattaa ihmiset vähitellen epärehellisyyteen (ja on jo johdattanut): tunteja kirjaillaan vähän miten sattuu, matkalaskut kirjoitetaan yli, töitä tehdään moraalilla "mää oon vaa tääl töis, en tiä eikä oikeestaan kiinostakkaan". Rahat siis otetaan tavalla tai toisella ulos. Ulospäin näytetään, että oltaisiin hyviäkin työntekijöitä, mutta oma etu on kaikkein tärkein, firman etu on kaikkien pahin vihollinen. Itse kyllä tekisin rehellisesti töitä, vaikka vähän pienemällä palkalla, kun isomalla palkalla ilmapiirissä, jossa jokainen päättää itse rehellisyyden rajan. Mutta jos europomot kaipaavat eteläeurooppalaista "rentoja" alaisia, sitä toki saavat. Sitä saa mitä tilaa!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Muistanette viime vuodelta Elisan vastaavan tempauksen. Monellako kännykkä sitten on ihan välttämätön?? Ajattelin vain sellaista pikku vastalause protestia, että koneista kylmästi virrat pois vaikka kuukaudeksi tai käyttäisi sitä vain ihan välttämättömään. Koneet kiinni siihen asti, kunnes yt-neuvottelut lopetetaan.
Utopiaahan tuo on. Suomalaislta ei valitettavasti löydy riittävästi yhteishenkeä tuon tekoon.
Onko enää mitään liittymää, joka ei olisi sidoksissa Elisaan tai Soneraan. Tietäisin minäkin, mihin vaihdan.
Minä ainakin aion pysyä Sonerassa kun kuulin kaveriltani joka siellä työskentelee miten heitä uhkailtiin työnseisauksen takia. Sanottiin että nimiä kerätään mustille listoille ja sanottiin myös että jos lähdette ulosmarssiin lähtee meiltä asiakkaatkin ja sitten saatte ainakin kenkää.
No, minähän en tuollaiseen alistu, ne työntekijäthän siellä meille kaikki palvelut takaa, johto vaan juonittelee ja irtisanoo, joten Soneran työntekijöitä tukeakseni aion nyt jäädä Soneran verkkoon vaikka aluksi tekikin mieli vaihtaa.
Tsemppiä kaikille työläisille ja jaksamista tähän synkkään kevääseen!
Aikoinaan "suomalaiset veronmaksajat" kirjoittivat omistavansa osan Sonerasta, ja puhuttiin kuinka paljon olisikaan tienannut myymällä sen. Toisaalta moititaan kun yrityksiä myydään ulkomaille. Valtio taisi pelastaan useita yksityisijoitajia kun ei myynyt. Moitittiin myös kun valtio satsasi Soneraan lisää rahaa. Luulisi että veronmaksajat nyt haluaisivat sijoituksen olleen onnistunut. TeliaSoneran hintoja moititaan kalliiksi, eli ne pitäisi suunnilleen puolittaa. Samalla unohdetaan että tulot todennäköisimmin alenee. Kännykkää ja lankapuhelinta ei kuulemma tulevaisuudessa monikaan tarvi, kun voi soitella ilmaiseksi internetin avulla. Montako sitten irtisanotaan? Jos viime vuosi meni hyvin, tuli runsaasti voittoa koko maailmasta, niin tarkoittako se että kahden vuoden kuluttua tulos on yhtä hyvä, vai pitäsikö tulevaisuuteen varautua jo nyt? "Se nyt on vain tyhmää maksaa liikaa - henkilöstökuluja". Pitäsikö myös moittia kun TS:n matkapuhelinasiakkaat suorittavat irtisanomisiaan taloudellisiin syihin vedoten, vaikka siihen ei olisi todellista tarvetta ja miettiä enemmän niiden vaikutuksia, tai jopa boikotoida heitä.
Minä vaihdoin jo kohta kymmenenvuotta käytössä olleen Soneran liittymäni toiseen. Ihan vain siksi, että vastustan Soneran irtisanoisia. Ne, jotka eivät näin tee, tukevat yksipuolista sanelupolitiikkaa ! Tukija tuossa viestissään sanoi pitävänsä Soneran liittymän, sillä jos Sonera menettää asiakkuuksia, menevät työpaikatkin varmasti. Totuus on että ne menevät jokatapauksessa. Minä en ainakaan kerrytä Soneran rahavuorta enää, missä ovat ihmiset barrikadeilta, Saako meille täällä Suomen maassa tehdä nykyisin mitä tahansa??? ay-liike on kärpäsen kakan veroinen ja jokaisella voittoa tavoittelevalla yrityksellä on nykyisin varaa maksaa laittomat irtisanomiset. Sonera sucks!!
Minä taas olen myös tuon Tukijan kanssa samaa mieltä, nämä nykyiset irtisanomisethan tapahtuvat eikä sille voi mitään, mutta jos nyt kaikki soneran asiakkaat lähtee, saa sieltä loputkin kenkää. Itse en ainakaan halua että ne loputkin joutuu kärsimään johdon surkeiden päätösten takia kilometritehtaalla. Eli, jään soneraan.
nyt riitti,menköön vaikka koko paska nurin.maksan tästä lähtien "enemmän kotimaiselle" laskuni,toivon että asiakkaiden lisääntyminen muilla operaattoreilla luo myös työpaikkoja.kuuluin siihen vanhoillisten joukkoon jotka TELEn asiakkaina aloittivat,eivätkä osanneet vaihtaa operaattoria.minkä lypsylehmän valtio tuhosikaan,UMTS seikkailujen jälkeen viimeistään olisi pitänyt antaa paskan kaatua ja jatkaa uusin voimin,verkkohan on hyvä.ja rahaa olisi tehty paljon pohjattomaan valtion kassaan.
EHDOTTOMASTI BOIKOTTIIN! EI HOMMAT PELAA!
Kuluttujat ovat tehneet valintojaan, viranomaisen hyvällä avustuksella tosin.
Tarkoitan että tähän tullaan kun kuluttujat hakevat vain halpaa hintaa, millään muulla ei ole väliä - lopulta se osuu omaan nilkkaan.
TSF ja muiden on pakko tiukentaa, katteet tippuu,
palvelut eivät kelpaa, jne ja samaan aikaan operaattorien pitää varautua tulevaisuuteen
eli kerätä rahaa.
Oma veikkaus silti, parin vuoden päästä
täällä ei ole kuin 2-3 operaattoria, joista yksi on TSF tai mikä se nimi/omistaja silloin onkaan.
Kaikki pienet kuolevat pois ennen pitkään.