Helsingin kapeilla kaduila autojen sekaan tulvahttaa kaupunkipöyräilijöitä. Joka puolelta ja mihin suuntaan vaan. Holtittomasti.
Kaupunkipyörä riesa!
11
750
Vastaukset
- Jalkaisin_ja_pyörällä
Kaupunkipyörä on polkupyörä siinä kuin muut polkupyörät. Polkupyörä kuuluu ajoradalle ellei ole pyörätietä. Tietysti liikennesäännöt koskee kaupunkipyöräilijää kuten muita muita pyöräiljöitä, mutta erittäin harva pyöräilijä noudattaa liikennesääntöjä. Ilman kypärää saa ajaa pyörällä, sillä laissa ei ole mainintaa pakosta. Viisas pyöräilijä noudattaa liikennesääntöjä niin kaupunkipyörällä kuin muulla pyörällä ajaessaan. Viisas pyöräilijä käyttää aina kypärää ajaessaan pyörällä.
- sujuvampaa-pyöräilyä
Pyöräilyn suosio on nyt huipussaan ja pyöräilijöiden odotetaan yhä lisääntyvän tulevaisuudessa. Helsingissä onkin tehty suuria suunnitelmia pyöräilyn sujuvoittamiseksi. Kaupunkipyörät ovat osa tätä suunnitelmaa.
- säännöt-ovat-olemassa
Polkupöräilijöiden tulee ottaa huomioon että: "Polkupyöräilijän tai mopoilijan on kuitenkin, jollei 2 tai 3 momentista muuta johdu, tullessaan pyörätieltä ajoradalle väistettävä muuta liikennettä."
Autoilijoiden tulee taas ottaa huomioon että: "Ajoneuvon kuljettajan on kohdatessaan tai ohittaessaan jalankulkijan, polkupyöräilijän tai mopoilijan annettava tälle ajoneuvon koko ja nopeus huomioon ottaen turvallinen tila tiellä."
Lisäksi että: "Kun erityiset syyt siihen pakottavat, ajoneuvoa saa tilapäisesti kuljettaa muullakin kuin sille tarkoitetulla tien osalla, jollei siitä aiheudu vaaraa eikä huomattavaa haittaa."
Ja vielä että: "Jos pyörätie on vain tien vasemmalla puolella ja ajoradan oikealla puolella olevan pientareen tai ajoradan oikean reunan käyttö on kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi turvallisempaa, polkupyöräilijä saa lyhyellä matkalla käyttää piennarta tai ajoradan oikeaa reunaa."
Pyöräilijän on lain mukaan käytettävä pyörätietä, jos sellainen löytyy. Poikkeuksia tosin löytyy, kuten yllä olevista pykälistä voi todeta. Jos taas pyörätietä ei ole, tulee pyöräillä ajoradalla. Tämä on fakta ja autoilijoiden on mukauduttava siihen.- kohtaanto
"Kohdatessaan" ei tarkoita tavatessaan/nähdessään. Se on ajoradalla vastakkaisesta suunnasta tulemista.
- vaaraksi
Nämä keskustassa koheltajay. Yrönkau,kalevankatujne.
- vaaralliset_autoilijat
Moni autoilija suhaa hutikassakin....
- ilmankypärää
vaaralliset_autoilijat kirjoitti:
Moni autoilija suhaa hutikassakin....
Kuka menee sitten selvinpäin koheltaa näiden autojen sekaan.
- myli55v
Kyllähän toi pyöräilijöiden kaataminen autolla käy kesäkeilailusta.
- valinnanvaraa
Keiloja tuppaa ylinkyllin joka suunnasta..
- liikenne-expertti
Varsinkin naispyöräilijät ovat riesa kaikille. He pujottelevat ihmisten seassa ja ohittavat oikealta ja vasemmalta tarkkailematta ympäristöä. Samoinhan he tekevät autolla ajaessaankin.
- Pyöräillen
Juu, näin se kesällä menee, muistakaa olla varovaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931382
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85862
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52771- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253647Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä321616Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7595Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589- 53584