moniurahihnan ulina

pökkelö

onko tojotassa laurinhihnan uljellus normaali kun käynnistää auton....taidan vaihtaa alkuperäisen hihnan takaisin..

5

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RollaVinkuu

      Kuulostaa vahvasti siltä, että sinun ei kannattaisi noilla tiedoilla ja kokemuksella tehdä muuta kuin tankata. Vie korjaamolle autosi, suosittelen.

    • Halpuutusta_tuokin

      Hihnan ujellus johtuu kovasta kuormituksesta ja löysähköstä hihnasta.
      Käynnistyksessä kuluu virtaa paljon. Kehittyneemmissä autoissa latauksen säätöjärjestelmä ei anna laturin kuormittua täydellä teholla heti käynnistyksen jälkeen, vaan lisää kuormaa vähitellen. Toyotassa ei sellaista säätelyä ole ja laturi antaa täyden jännitteen välittömästi. Sen vuoksi joutokäyntikin siinä pidetään hyvin korkeana pitkät tovit, että moottori pysyisi käynnissä. Olet varmaan itsekin huomannut erikoisen nopean joutokäynnin kestävän todella pitkään.
      Useimmissa autoissa kylmäkäynnistyksen jälkeen joutokäynti asettuu korkeintaan muutamia kymmeniä kierroksia/min. korkeammalle tasolle lyhyeksi aikaa. Niissä myös huomaa latausjännitteen vähittäisen kasvun esim. ajovalojen kirkastumisena muutaman sekunnin käynnistymisen jälkeen.

    • Näitähänkuluu

      Noita tuntuu kuluvan. Vaihtoon vaan suosiolla. Ja yks varalle takakonttiin

    • Laurinhihna

      Laurilla hihna vinkuu aina.

    • ToyotaOnHeppoinenAuto

      Moniurahihna ei saisi koskaan vinkua tai luistaa. Vanha perinteinen kiilahihna saattoi vinkua jos oli löysällä, mutta se ei juurikaan pyörittänyt muuta kuin laturia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8568
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      99
      4025
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3902
    4. 55
      3373
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2704
    6. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      364
      1864
    7. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1864
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      44
      1813
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1771
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1511
    Aihe