Viikonloppu K-haminassa, Finnairin mobiiliselvitys, Helsinki-Vantaalla laukku baggage droppiin ja matkalle. Kotiin tultaessa kaikki oli toisin. One Worldin kenttävirkailijat saapuivat paikalle yksi kerrallaan ja sinä aikana aasialaisturistit olivat ehtineet ryhmittyä servce deskin eteen, mutta heitä alettiin käskyttää pois check in-alueelta uutta ohjausta varten. Viesti ei oikein mennyt jakeluun, osa matkustajista livahti omia aikojaan uuteen jonoon, mikä sai iäkkäitä kiinalaisia päätä pitemmät tanskalaiset aloittamaan huutokilpailun ja lähes painiottelun heidän kanssaa. Itsekin jouduin vaihtamaan jonoa pariin kertaan ja lopulta osin malttinsa menettänyt kenttävirkailija käski mennä tulostamaan laukkutarran automaatilta. Finnairin selkeä mobiilipaketti oli siis täysin turha jos mukana on matkatavaraa. Tilannetta pahensi se, ettei lähtöselvitysmasina suostunut toimimaan varustunnyksella, lentolipun numerolla sentään. Neuvojia ei näkynyt missään, joten ainakin Pihtiputaan mummolle se olisi ollut tekemätön paikka. Viereisessä Star Alliancen terminaalissa näytti olevan vielä muutama palveluhenkilökin baggage dropissa, vaikka sielläkin matkustajat usutettiin automaateille. One Worldin hihnalle laukku piti toimittaa itse, rekisteröidä ja lähettää menemään, ja tulihan se näinkin perille. Kaikki tämä, jotta One Worldin yhtiöt säästäisivät muutaman killingin jopa omien työntekijöidensä hermojen kustannuksella. Olen jo pitkään kiertänyt Kap Hornin tosi kaukaa ja nyt Kööpenhamina pääsi samaan sarjaan.
Kaaos kööpenhaminassa
6
551
Vastaukset
- 10xreissua_vuodessa
Miksi ihmeessä raahata viikonlopun reissuun ruumalaukkua?
- riannif
No minä olen vähän dille.
- AY1331
Ehkä sinäkin seuraavaa lyhyttä matkaa suunniteltaessa mietit kerran jos toisenkin , kannattaako sitä ruumalaukkua raahata mukanaan ja vielä maksaa ylimääräistä siitä. Itse teen paljon 3-5 vrk matkoja ja jos suinkin mahdollista yritän pärjätä pelkillä käsimatkatavaroilla, vaikka saankin monilla perinteisillä lentoyhtiöillä yhden ruumalaukun ilmaiseksi kyytiin ja saisin sen jonottamatta jätettyä lähtöselvitystiskille.
- oikeariannif
Olisi näköjään kannattanut rekisteröidä tuo nimimerkki, koska muutkin sitä käyttävät; mutta asiaan - matkatavaroissa oli mennessä puolentoista litran muovitonkka koivumahlaa, mistä sikäläinen tuttava väsää terveysjuomia muile samanuskoisille, joten laukkua tarvittiin. Noista aasialaisten ja henkilökunnan pystypaineista sen verran, että kenttäihmisten olisi pitänyt olla valmiina ohjaamaan matkustavaisia kun nuo check in-portit tasan kaksi tuntia ennen lähtöä ilmaantuivat näytöille, eikä vääntäytyä paikalle myöhässä yksi kerrallaan.
- vääräarianninif
Kirjoittaisitko vielä vähän epäselvemmin?
- apuasaaatu
Kiitos tilanneraportista jonka avustuksella päiväni etenee mallikkaasti norsun v mielessä kohden lopullista antautumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678