Asko Kervisen kanta voitti

Kymenlaakso - Ampparit.com
https://www.ampparit.com/kymenlaakso

Asko Kervisen kanta voitti: Itä-Suomen hallinto-oikeus teki päätöksen, joka palauttaa Kotkan kaupungin ja Kervisen kiistan askeleen taaksepäin.
15298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Hyvä Asko!!
Näinhän se pitikin hoitaa!!

Äänestä

Mikä näitä meidän päättäjähörhöjä vaivaa. Kervis-sirkus jatkuu ja kotkalaiset veronmaksajat kustantaa!

Äänestä
  • Persut on ihan ulapalla! Ne ei pärjää Kerviselle!

    Äänestä

  • kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen
    kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen kervinen

    Äänestä

  • Osaako jokin muu kuin Kekkonen? Jos osaisi niin olisi tehnyt jo. Kyllä se on Kervinen kuka hommat hoitaa. Onhan se jo nähty mitä on tapahtunut. Ei osaa kaupungilla kukaan mitään muuta kuin hankaloittaa ja pantata papereita ja sillä ainoastaan luoda ongelmaa, mikä on ala arvoista kaupungilta. Mitä jos siitä tulee vielä kaupungille lasku? Hyvät miehetkö siellä kaupungilla on? Juristejakin on kun Vilkkilässä kissoja, mutta ei toinen toistaan viisaampia. Lisäapu juristikin vielä oli, mutta kukaan ei pärjännyt. Kervinen veti yksin lakoon kaikki. KYSYMYS: Kuka on järkevin ja oikeassa? Kaupunki vai Kervinen? Oma mielipiteeni on: Yksi henkilö Kervinen on ollut osaava ja tietävä. Kaupunki jäänyt toiseksi.

    Äänestä

Missä media-agentti?

Äänestä
  • Media-agentti on kaupungin entinen virkamies.

    Äänestä

  • LapinSopuli kirjoitti:

    Media-agentti on kaupungin entinen virkamies.

    Hiljaiseksi meni media-agentti!

    Äänestä

Maailmalta on kerrotun mukaan löytynyt sellaisia kantoja,joihin antibiootit eivät enää pure.
Tuossa lienee yksi lisää,ainakin aloittaja on asiasta varma ja varmasti korkeakoulutettu lääketieteen edustaja.Älykäs ainakin.
Jos kanta on paha ja vaarallinen, myös sen lähde on useistakin syistä hävitettävä pikaisesti.

Aikoja sitten kantoja pidettiin kurissa aina häviämiseen saakka,painamalla raemaista rotanmyrkkyä suurella ruutalla eläimen tms. valtimoon. Hiljaista syntyi ja maailma parani.
Tuolla ohjeella voisi paha kanta vieläkin kadota ?

Äänestä

Asko laittoi lakoon kaupungin juristit!

Äänestä

Otahan Jukka pari lasia kirnupiimää ja sitten rauhotut ja katselet vaikka ikkunasta oravia ja siilejä.

Äänestä

Asko Kervisen kanta voitti: Itä-Suomen hallinto-oikeus teki päätöksen, joka palauttaa Kotkan kaupungin ja Kervisen kiistan askeleen taaksepäin

Asko Kervinen pyysi itselleen jäljennöksen kaupunginhallituksen kokouksessa 2016 luetusta muistiinpanosta. Sitä ei annettu hänen nähtäväkseen.


Kotkan kaupunki joutuu näyttämään 2016 kaupunginhallituksessa käsitellyn tiedoston Asko Kerviselle.

Itä-Suomen hallinto-oikeus kumoaa Kotkan kaupunginhallituksen 8.8.2016 kokouksessa tehdyn linjanvedon yksittäisen liitetiedoston käsittelystä. Kokouksessa käsiteltiin entisen museomestari Asko Kervisen ja Kotkan kaupungin välistä sovintosopimusta. Taustalla oli museomestari Kervisen irtisanomiseen liittyvä kiista ja siihen liittyvä asiakirjojen julkisuus.

Kokous oli suljettu ja kokouskeskustelut olivat kaupungin kannan mukaan luottamuksellisia. Luottamushenkilöt tukeutuivat puheenvuoroissa omiin muistiinpanoihinsa, joiden sisältö oli kokouskeskusteluja vastaavalla tavalla kaupungin mukaan luottamuksellista. Kotkan kaupunki perusti kantansa julkisuuslakiin. Sen mukaan viranomaisen asiakirjaksi ei katsota muistiinpanoja ja luonnoksia, jota ei ole annettu asian esittelyä varten.
Asiakirjan julkisuudesta erimielisyys

Asko Kervinen pyysi itselleen jäljennöksen kokouksessa luetusta muistiinpanosta. Tämän oli kirjoittanut kaupunginvaltuutettu Olli Kekkonen (ps.).

Tuolloin kansliapäällikkönä ollut Jarmo Koivisto totesi kuitenkin päätöksessään, ettei kysymys ole viranomaisen asiakirjasta, joten julkisuuslaki ei sitä koske.

Kervisen valituksen mukaan Koivisto oli esteellinen asiakirjaa koskevaan päätökseen, koska kansliapäällikkö oli kyseisessä elokuun kokouksessa sovintoesityksen osapuolena.

Sopimus tuotti tietyin reunaehdoin Kerviselle 50 000 euron korvauksen.
Oikeudenkäyntikuluja ei korvata

Hallinto-oikeus päätti käsittelyn 3. toukokuuta. Se toteaa päätöksessään, ettei kansliapäällikkö ollut esteellinen Kervisen esittämällä tavalla päätökseen. Hallinto-oikeus päätti samoin, että esitetty asiakirja oli katsottava viranomaisen asiakirjaksi. Tuolloin siihen sovelletaan julkisuuslakia. Oikeus kumoaa siis valituksen alaisen päätöksen ja palauttaa asian toimivaltaiselle viranomaiselle.

Käytännössä tämä merkitsee sitä, että kaupungin pitää toimittaa Kerviselle vuonna 2016 salaisena pidetty asiakirja. Kansliapäällikkö, nykyään Marianna Ruonala, käsittelee asian uudestaan.

Hallinto-oikeus eväsi Asko Kervisen vaatimuksen 750 euron oikeudenkäyntikulujen korvauksesta. Päätöksen valitusaika päättyy kuun vaihteessa.

Äänestä

Kervis-asia elää. Valtuustolle vaikea asia.

Äänestä
  • Ei mene valtuustoon eikä hallitukseen. Salaisten ovien takana Kervis-asiat käsitellään.

    Äänestä

Kaupungin luottamusmieht kannustavat Asko Kervistä eteenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asjakirjat-Askolle kirjoitti:

Kymenlaakso - Ampparit.com
https://www.ampparit.com/kymenlaakso

Asko Kervisen kanta voitti: Itä-Suomen hallinto-oikeus teki päätöksen, joka palauttaa Kotkan kaupungin ja Kervisen kiistan askeleen taaksepäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu