lapsen vuokratakuut

Lapsi on jo aikuinen - tai 22 kun pääsee armeejasta.
Olen ajatellut että hänen on nyt aika muuttaa omilleen.
En halua että hän on enää minun jääkaapilla.
Kuka maksaa vuokratakuut? tai mistä moinen raha pojalle?
Voinko velvoittaa Isän maksamaan?
7484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei vuokratakuut ole sinun eikä lapsesi isän velvollisuus.
Jos annat pojallesi häädön, viin kunnan/kaupungin pitää etsiä hänelle asunto ja maksaa myös takuuvuokra jos (eli kun) pojallasi ei siihen ole varaa.

En siis odota, että alkaisit inhottavaksi pojallesi, mutta näin voi byrokratiaa käyttää myös hyväksi.

Äänestä

Olen aina maksanut kaikkien lasteni vuokratakuut, eikä heidän ole tarvinnut palauttaa niitä tililleni, jolleivat ole halunneet muuttaessaan toiseen kämppään. Taidan olla ns. lapsistani välittävä äiti. Rahaa ei saa hautaan mukaansa.

Äänestä
  • Niin minäkin olen avustanut ja tukenut alkoholisoitunutta 40v poikaani, olen rakastava mami.

    Äänestä

  • Mamirakastaa kirjoitti:

    Niin minäkin olen avustanut ja tukenut alkoholisoitunutta 40v poikaani, olen rakastava mami.

    Niin minäkin olen avustanut- ja tukenut "viranomais-" menettelyssä vieraannutettuja lapsiani- lapsen ja
    isän, isovanhempien ym. välinen kanssakäyminen- ja
    suhde "viranomais-" menettelyssä tarkoitushakuisesti
    tuhottu-

    Äänestä

tiesitkö- että valtio maksaa nämä vuokratakuut, kun vuokrasopimus tehty armeijan aikana-

Äänestä

Kun muutat vuokra-asuntoon, sinulta vaaditaan yleensä muutaman kuukauden vuokran suuruinen vuokravakuus tai takuuvuokra. Tarvittaessa vuokranantaja maksaa sillä esimerkiksi huoneistossa tapahtuneiden vahinkojen korjauksia.

Kela voi myöntää perustoimeentulotukea vuokravakuutta varten. Vuokravakuus annetaan yleensä maksusitoumuksena vuokranantajallesi.

Vuokravakuus voidaan myöntää esimerkiksi seuraavissa tilanteissa:
avo- tai avioero
terveydelliset syyt
perhekoon muutos
asunnottomuus
asunnottomuuden uhka
työpaikan tai opiskelupaikan saanti toiselta paikkakunnalta
muutto kimppa-asunnosta omaan asuntoon
asunnon vaihtaminen edullisempaan Kelan tai kunnan kehotuksesta.

http://www.kela.fi/toimeentulotuki-vuokravakuudet

Äänestä

Ei voi velvoittaa sinua tai exääsi. Ihan on aikuisen lapsen oma asia kerätä rahat takuuvuokraan. Niin tekee moni muukin nuori. Eikö hän säästä mistään? Eikö ole koskaan käynyt töissä? Voisiko mennä heti armeijan jälkeen kuukaudeksi töihin, jos sen aikaa vielä pitäisit nurkissasi? Erikoiselta tuntuu, ettei tuon ikäisellä ole vielä edes tonnia säästössä pois muuttoa varten. Tällaisia asioita kannattaisi miettiä jo hieman etukäteen.

Toki te vanhemmat voitte halutessanne yhdessä tai erikseen auttaa takuusumman keräämisessä, mutta ei ole pakko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isoraha kirjoitti:

Lapsi on jo aikuinen - tai 22 kun pääsee armeejasta.
Olen ajatellut että hänen on nyt aika muuttaa omilleen.
En halua että hän on enää minun jääkaapilla.
Kuka maksaa vuokratakuut? tai mistä moinen raha pojalle?
Voinko velvoittaa Isän maksamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu