Tähän saatte ripittäytyä synneistänne, tunnoistanne tai muuten jutustella. Kuuntelen.
Rippituoli
Pappi_kuuntelee
15402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Minulla saattaa olla hiukan ongelmia painonhallinnassa ja epänormaalia suhtautumista asiaan. Ehkä terveysongelmiakin saattaa asian takia hiukan esiintyä
Saatan myös ehkä haluta joskus aina tehdä jotain jollekin/joillekin asialle
/asioille mutta itsepäisyyttäni en pysty taipuun
tapoin itteni ku en koskaa rakastanu itteeni tai antanu tunteiden tulla. yritin vaa olla niinku muutki on. en pysty enää herättämään kuollutta osaa itsessäni millään.
Miksi osa sinusta kuoli?
Oletkos sinä sellainen sotilaspappi? Minun syntini on etten oikein tahtoisi vahingoittaa sodassa toista ihmistä eli tahtoisin toimia 10 käskyn mukaisesti.
ala-ikäistä syntisen paljon. Mutta kohta se ei olisi syntiä.
se on pidempi. Amazoni. Huh-huh. Atleettinen.
Olen tykästynyt itseäni kahdeksan vuotta nuorempaan naimisissa olevaan perheelliseen mieheen. Niin syntinen en ole, että olisin häneen sekaantunut muuta kuin ajatuksissa enkä aiokaan,. Tunnen huonoa omaatuntoa jo tästäkin, mikä ei ole mitään sellaista mikä ketään loukkaisi. Haluaisin tästä tunteesta eroon, mutta en ole päässyt enkä pääse...
Minä olen tehnyt paljon pahaa monilla tavoin. Voi kunpa vain saisin anteeksi. En kylene korvaamaan millään tavoin. Pelkään, että lapseni joutuvat kärsimään. Yritän olla aiheuttamatta enää pahaa.
Pidän pari viikkoa lomaa, syksyllä toiset pari viikkoa. Suoritan lomallakin. Järjetön määrä kodin siivoamista, pihan laittoa, juhliin valmistumista, leipomista, ompelua, ruuan laittoa. Kaikki pitää olla täydellistä. Puhdasta, järjestyksessä ja kaunista. Silti voin pahoin tästä kaikesta. Raadan yksin ja olen pahalla päällä, olen onneton ja järkyttävän väsynyt. Ja vihainen. Ja kyllästynyt.
En saa unta ja loman loppuminen ja töihin palaaminen vituttaa jo nyt. Siellä se sama tunkkainen murju odottaa raatajia. Olen erittäin hyvä ja tehokas työssäni. En vain halua tehdä sitä enää. Vihaan työtäni, olen totaalisen loppu ja ollut täydellisen kyllästynyt kyseiseen työhön jo vuosia. Mutta asun sen verran pienellä paikkakunnalla että täällä ei yksinkertaisesti ole vastaavan palkkatason töitä ja jos paikka on auki, minua nuoremmat saavat sen. Haluaisin opiskella lisää sekä perustaa oman yrityksen. Oma yritys on haaveeni. En muista milloin olen ollut onnellinen.
Minä en jaksa siivota, poltan liikaa tupakkaa, luen vaan kirjoja, valvon myöhään.
Kirjojen lukeminen ei taida olla syntiä.
Eikä myöskään siivoomattomuus tai valvominen.
En ole syntinen mies, mutta minua luullaan syntiseksi. Minusta riippumattomista syistä housuissani kutisee koko ajan. Niin usein ja niin paljon, etten voi koko ajan laskea housujani ja lievittää kutinaa. Siksipä teen sitä farkut jalassa, vasemmalta puolelta. Sen on taas johtanut siihen, että sinisten farkkujen etumus on vasemmalta puolelta ihan valkoinen. Kun kuljen ulkona, ihmiset tuijottavat haarojani ja pitävät minua syntisenä. Miten voin puhdistua synneistä, joita en ole tehnytkään?
Ei kannata liikaa miettiä mitä muut ajattelevat. Tuskin ne sun haaroja katselee taidat vain kuvitella.
Olen ihan ateisti. joten ei.