Ennen vanhaan ajettiin bensiini-ja dieselautoilla. Nyt ne ovat korvanneet sähkö- ja vetyautot. Aika muuttuu.
https://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/vety-vetaa-toyota-tahtaa-30000-polttokennoautoon-vuositasolla-2020/
Vetyautoista suuri tekijä sähköautojen rinnalle
8
117
Vastaukset
- Jarde
Toyota satsaa rajusti vetyautoihin: "Kysyntä kymmenkertaistuu"
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/toyota-satsaa-rajusti-vetyautoihin-kysynta-kymmenkertaistuu/gDqrHyj9 - Hondan.matkija
Tojo kulkee tässäkin toisten avaamia latuja. Honda esitteli Clarity FCX:n jo yli 10 vuotta sitten.
https://www.youtube.com/watch?v=GaniEb3yAhM
Jokaisella autovalmistajalla on polttokenno-auto valmiina jos vedylle joskus rakennettaisiin jakelu-infra.Jokaisella autovalmistajalla on polttokenno-auto valmiina jos vedylle joskus rakennettaisiin jakelu-infra.
Hondan esittelemä vetyauto ei ollut yleisessä myynnissä vaan niitä vuokrattiin esim. Kaliforniassa. Ei pelkällä vetyautolla jota valmistettiin Pieni erä kovinpitkälle pötkitä. Kylläkai lähes jokainen valmistaja saa aikaiseksi vetykonseptin halutessaan siitä nyt ei ole kyse. Jonkun pitää olla pelinavaaja sekä tiennäyttäjä. Toyota oli pelinavaaja hybrideissä se näytti muille miten hommat pelaa!- sähköauto.tappaa.mirain
Toyota_hybrid kirjoitti:
Jokaisella autovalmistajalla on polttokenno-auto valmiina jos vedylle joskus rakennettaisiin jakelu-infra.
Hondan esittelemä vetyauto ei ollut yleisessä myynnissä vaan niitä vuokrattiin esim. Kaliforniassa. Ei pelkällä vetyautolla jota valmistettiin Pieni erä kovinpitkälle pötkitä. Kylläkai lähes jokainen valmistaja saa aikaiseksi vetykonseptin halutessaan siitä nyt ei ole kyse. Jonkun pitää olla pelinavaaja sekä tiennäyttäjä. Toyota oli pelinavaaja hybrideissä se näytti muille miten hommat pelaa!Mitä väliä oli sillä että FCX Clarity oli liisari-auto? Se on vain yksi tapa "myydä" autoja kuluttajille
Honda teki autoja joka tapauksessa polttokenno-autoja sarjana jo kymmenen vuotta ennen Toyotaa. Eipä tuon Mirainkaan valmistusmäärät päätä huimaa. Suomeenkaan ei ole saatu vielä yhtään kappaletta eikä Suomen maahantuoja anna edes arviota minä vuonna Mirai on Suomessa myynnissä.
Uskon että koko konsepti haudataan ennenkuin kuin Miraita Suomeen aletaan tuomaan.
- haaveilla.saa
Onko järkeä tehdä vetyä fossiilisilla polttoaineilla? Ei, koska hiilijalanjälki on silloin suurempi kuin jopa bensa-autolla. Vety pitää siis tehdä uusiutuvalla energialla, eikös niin? Ongelma vain on, että samalla uusiutuvan määrällä voidaan liikuttaa tuplamäärä sähköautoja polttokennoautoihin verrattuna. Tosin polttokennoautolla voidaan saavuttaa pidempiä ajomatkoja ja latausaika on lyhyempi. Vety pitäisi valmistaa vielä paikallisesti ilman suuria kuljetus- ja säilytyskustannuksia
Vetyä syntyy ihan teollisuuden sivutuotteena joka nykyään pääosin menee hukkaan. Japanissa tosin on jo vedyllä kulkevia busseja jotka hyödyntää teollisuuden vety jätettä sekä vetyasemia kuluttajien käyttöön.
- pitkä.on.tie
Toyota_hybrid kirjoitti:
Vetyä syntyy ihan teollisuuden sivutuotteena joka nykyään pääosin menee hukkaan. Japanissa tosin on jo vedyllä kulkevia busseja jotka hyödyntää teollisuuden vety jätettä sekä vetyasemia kuluttajien käyttöön.
Kyllä se esim. kloorin valmistuksessa syntyvän jätevedyn määrä on vähäinen. Pääosin teollisuuden tarvitsema vety tehdään maakaasusta. Myös sähkön avulla elektrolyysissä mutta silloin energiahyötysuhde on jo aika heikko, jos sähkö tuotetaan vielä fossiilisilla. Pienillä volyymeillä vety tulee erittäin kalliksi ennenkuin se on jakelupisteessä. Polttokennossakin sähköksi saadaan vain noin puolet vedyn energiasisällöstä eli noin 8 kWh/kg, loppu muuttuu lämmöksi.
- maalaisjärkeä
Vetyä tehdään teollisessa mittakaavassa maakaasusta. Paljon järkevämpää on käyttää maakaasu suoraan auton polttoaineena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463