Hehkulangan vaihto Wallas 2400? Kuka vaihtaisi Tur

Hehkulanka pitäisi vaihtaa wallas 2400-lämmittimeen. Ketä suosittelisitte Turussa/Raisiossa joka tulisi sen veneelle vaihtamaan. Vene on Raision rannassa.

9

484

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmetellen

      Onko se liimattu veneeseen kiinni ettei voi viedä huoltoon?

      • Jurristikko

        Siitä että osaa irroittaa lämppärin on aika lyhyt matka siihen että vaihtaa itse. Eihän se ole mitenkään vaikeaa.
        Mutta ilmeisesti tekniset avut tai aikapula tai joku muu syy on kysymyksen syynä. Siispä enempää pohtimatta kysyjän lähtökohtia, kannattaisi keskittyä vastaukseen, mikä huoltoliike voisi hoitaa homman veneellä.


      • Jurristikko kirjoitti:

        Siitä että osaa irroittaa lämppärin on aika lyhyt matka siihen että vaihtaa itse. Eihän se ole mitenkään vaikeaa.
        Mutta ilmeisesti tekniset avut tai aikapula tai joku muu syy on kysymyksen syynä. Siispä enempää pohtimatta kysyjän lähtökohtia, kannattaisi keskittyä vastaukseen, mikä huoltoliike voisi hoitaa homman veneellä.

        Juurikin näin. En ole lämmintä koskaan irroittanut, en myöskään itse huoltanut. Tiedän että Raision rannassa käy tähän aikaan päivittäin ihmisiä jotka näiden kanssa ovat puljanneet niin tässä olisi asiakas valmiina.


    • Riippumatta siitä miten asia järjestettäisiin olen sitä mieltä että huollon suorittaminen huoltopisteessä olisi parempi ratkaisu. Esim. veneellä on harvemmin saatavana paineilmaa jolla on kätevä puhaltaa noet pois polttimesta ja lämmönvaihtimesta. Samoin koekäyttö ja säätöarvojen tarkastaminen.

      • Jurristikko

        Tuohan on kiinni huoltoliikkeestä. Vaihtavat veneellä jos vaihtavat, tai irrottavat ja käyvät verstaalla vaihtamassa. Työn tilaajan näkökulmasta ykshailee. Varsinaiseen kysymykseen ei ole tullut vastausta, eikä ehkä tule. Nyt saattaa olla venehuoltajilla niin kiireaikaa, ettei raha kelpaa.
        Ite olen kyllä vaihtanut veneellä ilman kätevää paineilmaa (käteviä messinkiharjoja eri kokoja), eikä ole tarvinnut mitään säätää kun pistää vaan oikean huoltopakkauksen paikalleen.
        Mitenkään harmaaseen talouteen yllyttämättä - jos löytyy seurasta tunnetusti kätevä käsistään kaveri, niin konjamiiniputeli voisi olla sopiva vaivanpalkka lämppärin irroituksesta (irroittaahan se pitää vaikka vaihdetaan veneellä) ja hekulangan vaihdosta. Ehken tunnin homma, huolellisesti tehden.


    • eiikinäwallasta

      Palanar 44d korjaa nuo hehkulankaongelmat

    • Puhelinkäyttöön
    • Jälkiviisastelua

      Sinänsä toi homma on yksinkertainen. Lämppärin irrotus 3 x letkuklemmari ja 2 x pultti. Jos lämppäri helpossa asennuspaikassa.

      Jos asennuspaikka haastavampi, kuten tilanne saattaa esimerkiksi olla eräissä ruotsalaisissa laatuveneissä, eli puoli venettä joutuu purkamaan ennen kuin lämppäriin pääsee käsiksi tilanne mutkistuu ja kallistuu. Jos lämppärin saa irti omatoimisesti ja vietyä sen huoltoon saattaa homma onnistua nopeastikin ihan muutamalla kympillä tai saturaisella osan hinta, mikä olisiko suuruusluokassa jotain 30 € .

      Veneellä teetettynä ammattilaisen ottama hinta matka ja sivukuluineen saattaa hipoa uuden lämppärin hankintahintaa, jolloin jos tuohon maksuvalmius ja halukkuus tilaajalla riittää, niin näin sesonkiaikana yksi ihan perusteltu vaihtoehto voisi olla heittää vanha lämppäri pihalle ja ostaa uusi tilalle jolloin säästyy laitteen avaamiseen ja putsaamiseen tarvittava työaika.

      • TurunTautiako

        Jos vene on Raisionrannassa, niin siellähän on kävelymatkan sisällä veneiden varusteluun liittyvien härpäkkeiden huoltofirma. Josko kysyjä kääntyisi heidän puoleensa. Säästyy ainaskin nuo matkakulut...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9678
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      70
      4933
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      58
      4314
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      137
      2826
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      128
      2648
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      173
      2461
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      23
      1823
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1617
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      36
      1530
    10. Älä nyt ainakaan pelkää

      että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava
      Ikävä
      72
      970
    Aihe