Hehkulangan vaihto Wallas 2400? Kuka vaihtaisi Tur

Hehkulanka pitäisi vaihtaa wallas 2400-lämmittimeen. Ketä suosittelisitte Turussa/Raisiossa joka tulisi sen veneelle vaihtamaan. Vene on Raision rannassa.

9

527

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmetellen

      Onko se liimattu veneeseen kiinni ettei voi viedä huoltoon?

      • Jurristikko

        Siitä että osaa irroittaa lämppärin on aika lyhyt matka siihen että vaihtaa itse. Eihän se ole mitenkään vaikeaa.
        Mutta ilmeisesti tekniset avut tai aikapula tai joku muu syy on kysymyksen syynä. Siispä enempää pohtimatta kysyjän lähtökohtia, kannattaisi keskittyä vastaukseen, mikä huoltoliike voisi hoitaa homman veneellä.


      • Jurristikko kirjoitti:

        Siitä että osaa irroittaa lämppärin on aika lyhyt matka siihen että vaihtaa itse. Eihän se ole mitenkään vaikeaa.
        Mutta ilmeisesti tekniset avut tai aikapula tai joku muu syy on kysymyksen syynä. Siispä enempää pohtimatta kysyjän lähtökohtia, kannattaisi keskittyä vastaukseen, mikä huoltoliike voisi hoitaa homman veneellä.

        Juurikin näin. En ole lämmintä koskaan irroittanut, en myöskään itse huoltanut. Tiedän että Raision rannassa käy tähän aikaan päivittäin ihmisiä jotka näiden kanssa ovat puljanneet niin tässä olisi asiakas valmiina.


    • Riippumatta siitä miten asia järjestettäisiin olen sitä mieltä että huollon suorittaminen huoltopisteessä olisi parempi ratkaisu. Esim. veneellä on harvemmin saatavana paineilmaa jolla on kätevä puhaltaa noet pois polttimesta ja lämmönvaihtimesta. Samoin koekäyttö ja säätöarvojen tarkastaminen.

      • Jurristikko

        Tuohan on kiinni huoltoliikkeestä. Vaihtavat veneellä jos vaihtavat, tai irrottavat ja käyvät verstaalla vaihtamassa. Työn tilaajan näkökulmasta ykshailee. Varsinaiseen kysymykseen ei ole tullut vastausta, eikä ehkä tule. Nyt saattaa olla venehuoltajilla niin kiireaikaa, ettei raha kelpaa.
        Ite olen kyllä vaihtanut veneellä ilman kätevää paineilmaa (käteviä messinkiharjoja eri kokoja), eikä ole tarvinnut mitään säätää kun pistää vaan oikean huoltopakkauksen paikalleen.
        Mitenkään harmaaseen talouteen yllyttämättä - jos löytyy seurasta tunnetusti kätevä käsistään kaveri, niin konjamiiniputeli voisi olla sopiva vaivanpalkka lämppärin irroituksesta (irroittaahan se pitää vaikka vaihdetaan veneellä) ja hekulangan vaihdosta. Ehken tunnin homma, huolellisesti tehden.


    • eiikinäwallasta

      Palanar 44d korjaa nuo hehkulankaongelmat

    • Puhelinkäyttöön
    • Jälkiviisastelua

      Sinänsä toi homma on yksinkertainen. Lämppärin irrotus 3 x letkuklemmari ja 2 x pultti. Jos lämppäri helpossa asennuspaikassa.

      Jos asennuspaikka haastavampi, kuten tilanne saattaa esimerkiksi olla eräissä ruotsalaisissa laatuveneissä, eli puoli venettä joutuu purkamaan ennen kuin lämppäriin pääsee käsiksi tilanne mutkistuu ja kallistuu. Jos lämppärin saa irti omatoimisesti ja vietyä sen huoltoon saattaa homma onnistua nopeastikin ihan muutamalla kympillä tai saturaisella osan hinta, mikä olisiko suuruusluokassa jotain 30 € .

      Veneellä teetettynä ammattilaisen ottama hinta matka ja sivukuluineen saattaa hipoa uuden lämppärin hankintahintaa, jolloin jos tuohon maksuvalmius ja halukkuus tilaajalla riittää, niin näin sesonkiaikana yksi ihan perusteltu vaihtoehto voisi olla heittää vanha lämppäri pihalle ja ostaa uusi tilalle jolloin säästyy laitteen avaamiseen ja putsaamiseen tarvittava työaika.

      • TurunTautiako

        Jos vene on Raisionrannassa, niin siellähän on kävelymatkan sisällä veneiden varusteluun liittyvien härpäkkeiden huoltofirma. Josko kysyjä kääntyisi heidän puoleensa. Säästyy ainaskin nuo matkakulut...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2064
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      950
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      129
      907
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      607
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      89
      559
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      557
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      543
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      38
      505
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      111
      458
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe