Kuusankosken terveysaseman siirto

Jokutolkku

Aikuisväestön lautakunta käsittelee 6.6.2018 kokouksessaan Kuusankosken terveysaseman siirtoa Katajaharjun yritystaloon 1.8.2018 alkaen. Yritystalossa on aiemmin toiminut yksityinen lääkäriasema. Siirto kestäisi peräti vuoden 2019 loppuun, joka voi tarkoittaa pysyvää siirtoa.

Miten Jukka Nyberg ja muut kuusankoskelaiset luottamushenkilöt suhtautuvat terveysaseman siirtoon Kuusankosken keskustasta 3 kilometrin päähän? Terveysaseman henkilökunta ei valita sisäilmaongelmia, mutta Kari Kristerin, Arja Kumpun ja Vesa Toikan nupeissa tuntuu pahalta. Onko pahan olon tunne aitoa vai haetaanko tälläkin palvelujen alasajoa Kuusankoskelta. Kristerin lausunnot lääkärien saatavuusongelmista Kuusankosken terveysasemalle ovat hänen osaamattomuuttaan hoitaa johtavan lääkärin virkaa. Kun tämä kaveri laitetaan vaihtoon uudessa sote-kuntayhtymässä, alkaa lääkärivajekin väistyä. Näin luulen.

Nybergin tulee Helmisen kanssa sopia, että terveysaseman siirto Kuusankoskelta otetaan kaupunginhallituksen käsittelyyn.

1

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KiekkoKeijo

      Aivan järjetön siirto, eihän siellä edes asu ketään.

      Mutta, siirto on varmasti pysyvä ja sitten Roskaamon valmistuttua, voidaan palvelut siirtää suoraan sinne, koska hei sehän on jo puolimatkassa.

      Kouvolan kaupunki on hoitanut nolostuttavan huonosti terveydenhoidon ja itse sössi leikkaavan sairaalan ulos, sitä olisi voinut puolustaa, jos olisi häikäilemätön, mutta ei Kouvola nöyristelee ja rakentaa humppahallia keskustaan.

      Eikä kukaan tunnu välittävän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1992
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      185
      1950
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      395
      1840
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      945
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      51
      704
    Aihe