Reijer/Reyer/Reiher

heihoivaan

Oon nyt tehny sukututkimusta jonkin aikaa ja sain selville, että sen niminen tyyppi kun Jacob Michaelsson Reiher on mun isox15 isä. Mitä ite oon saanu selville, hän syntyi Aschelbergissa, Saksassa, muutti perheineen Viroon tai muualle balttiaan ja sieltä on suku lähtenyt Suomee ja Ruotsiin. Hän ilmeisesti toimi myös Juhana III hovipalvelijana. Hänen vanhempansa ovat Michael ja Ursula Reiher. Suku on ilmeisesti jonkilainen saksalainen aatelissuku. (en voi tietenkään olla satavarma kaikesta)

Mahtaako kenelläkään olla enempää tietoa tästä suvusta? Kenties nimiä tai ihan mitä vaan, kun kiinnostaa aika paljon. Niin ja olishan se kiva jos tulis täällä vastaan jotain kaukaisia serkkuja :D. Oon myös paljon kuullu tuosta Madgalena Reiheristä, olisiko kellään tietoa, millanen linkki esim. tällä Jacob Michaelsson Reiherillä on Madgaleenaan?

2

1960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mullakin tuli nuo henkilöt vastaan suorina esivanhempina. Onkohan sukunimen kirjoitusasu voinut muuttua toiseen maahan muuttamisen yhteydessä kielialueelta toiselle siirryttäessä. Joku ääntämiseen ja kirjoittamiseen liittyvä juttu tässä varmaan on.

    • Anonyymi

      Helsingin perustamisen jälkeen pormestarina oli Reiher.
      Se vuoksi Itä-Helsingissä on Reiherin tie.
      Asiaa löytyy kuugeloimalla netistäkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      147
      11332
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5850
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      159
      4522
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      83
      4164
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3216
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1689
    10. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      9
      1684
    Aihe