Ja mikä olisi siinä vaiheessa nopeus? Pysyisivätkö tuopit enää pöydällä?
Viking Grace plaaniin, paljonko tehoa tarvitaan?
Vauhtiristeily
17251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tuolla pohjaratkaisulla vähintään yhden Loviisan atomivoimalan verran.
Lähdössä meno niin ryskyvää, että kaikki irtain lentää. Plaanissa meno vauhdista huolimatta epävakaata.
Tosin aloituksesi ei kuulu matkailufoorumille. Oikea paikka olisi laivat ja merenkulku, asiallisesti foorumille "Ajanviete Huuhaa".
Olisin ehdottanut fysiikka-foorumia. Jos tiedetään veneen paino, niin voidaan laskea paljonko tarvitaan voimaa sen ilmaan saamiseksi. Optimiplaanissahan vain veneen takareuna koskettaa vedenpintaa, eli se on käytännössä ilmassa. Siinä vaiheessahan pohja toimii jo siipenä ja aiheuttaa nosteen, eli voimaa ei tarvita enää yhtä paljoa kuin plaaniin nostamisen aikana.
Loviisan yksikön teho on 500 megawattia, kun taas Gracen akseliteho on 7,6 MW. Tehoa saataisiin siis 65-kertaa enemmän. Potkurit pitäisi varmaankin vaihtaa toisenlaisiin, jotta tuo teho saataisiin siirrettyä järkevämmin veteen.
Olisi kyllä päheetä jos olisi tollanen pikalaiva. Tallinnaankin pääsisi varmaan jossain puolessa tunnissa. Miksei välillä muuten ole yhtään pikalaivaa? Liikennettä on kuitenkin ihan simona.
Nopean laivayhtiön nimi voisi olla Pika Line.
Pikalaivoja ei kulje (enää) Tallinnaan, koska liikennöinti on taloudellista toimintaa. Pikalaivan käyttökustannukset ovat huomattavan suuret kuljetettavaa matkustajaa kohden. Tällöin matkalippujen hinta nousee selvästi korkeammaksi kuin muilla laivoilla. Matkustajat taas eivät ole halukkaita maksamaan moisia hintoja, vaan he kulkevat mieluummin edullisemmilla aluksilla.
Noin yksinkertaista se on. Ei kulje enää Nordic Jetin, Vikingin, Tallinkin eikä Lindan katamaraanit eikä Sea Cat. Kustannukset olivat liian suuret tuloihin nähden. Lisäksi pika-alukset ovat hyvin sääherkkiä ja talviaikana ne eivät voi liikennöidä.
Ilmeisesti hyvin harvat haluavat lahden yli nopeasti kun helikopterifirmakin meni konkkaan.
Tuo suomalaisittain Vauhtilinjat.
Linda Line väittää aloittavansa yksirunkoisella aluksella Tallinnan liikenteen tämän kuun lopulla. Matka Helsingistä kestäisi 1,5 tuntia, eli kyseessä olisi ainakin nykyisiä nopeammasta vaihtoehdosta. Eihän tuo mikään pikavuoro siltikään ole.
Helikopterin konkka taisi johtua onnettomuudesta.
Linda meni konkurssiin, heikko provo sulla tällä erää, väitöksinesi
seuraa aikaasi provoillasi
Turhaan minua syytät. Syytä ennemmin Yleisradiota, joka uutisoi Linda Linen toimitusjohtajan ajatuksista.
Tuonhan pitäisi olla vieläpä autolautta, joten olisi tervetullut kilpailija reitille. Se Vikingin viime kesäinen katamaraani oli vaatimaton kippo. Autokansikin oli harvinaisen ahdas. No pääsi silläkin lahden yli, mutta nopeusero Tallinkin Shuttleihin oli mitätön. Viinakauppakin oli harvinaisen onneton tekele.
Mistä sinä Bussissa, Pankkiautomaatti, Pakettiautomaatti, ym. ym. olet moista keksinyt? Ihanko omasta päästäsi?
Ei Linda Line ole suinkaan mennyt konkurssiin. Mistä olet tuollaisen oikeuden päätöksen lukenut? Linha Line on itse hakeutunut selvitystilaan, mikä on tyystin eri asia.
Kuinka monta helikopteria tarvittaisiin nostamaan Grace ilmaan? Entä kuinka monta kopteria riittäisi Gracen keventämiseen siten, että Grace jaksaisi nousta liukuun nykymoottoreilla?
Eiköhän riitä kun laitat tutin takaisin suuhun, tai pyydät iskää tai äitii apuun
Tämäkin väärällä foorumilla. Laivat ja Merenkulku olisi ollut se oikea. Tuon pystyisi luotsi havaitsemaan, yp:lla ei mitään tietoa tai taitoa.