Selkä kipeytyy nukkuessa

Kohtalo2018

Minulla on ollu joku puoli vuotta nämä oireet, eli herään aamuisin siihen kun selkään särkee alaselästä. Noustessa ylös kipu kuitenkin häviää nopeasti. Olen huomannut, että jos nukun kyljellään vasemmalla puolella, niin kipu tuntuu pahemmalta. Oikealla puolella ei taas niin. Ikää oli vielä 18 vuotta. Mikä tässä voisi olla kyseessä?

2

3673

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syöpis

      Vaihda patja!

      Minulla ei ollut koskaan selkäkipua kunnes reilusti yli 6-kymppisenä se hiljalleen alkoi ja paheni.
      Kun könttysin takamus pystyssä liikkeelle niin vähitellen sain selkääni suoremmaksi mutta jo 10min istuminen aiheutti sen, etten päässyt ylös kuin käsin polvista tukemalla.
      Lopulta olo oli pirunmoinen ja kävelykuntoon pääsy vaati kymmenien minuuttien verryttelyn ja riippumisen.

      Kävelin patjakauppaan ja ostin napakan jousipatjan. Painoluokitettu jossa oli sisäkkäin kahta jousityyppiä. Kallis kuin mikä mutta sen käyttöön oton jälkeen selkäni ei ole kipuillut.
      Vanha patja oli paksu vaahtomuovi tekele. Vaihto tapahtui kymmenisen vuotta sitten.

    • menelääkäriin

      Kannattaa käydä lääkärissä. Itselläni todettii sakroiliitti ja siinä oli just tuo aamuisin alaselkä kankea ja sellainen kipupanta alaselän kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      320
      2540
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      172
      1660
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      27
      1634
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1507
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      48
      1007
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      266
      866
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      763
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      630
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      541
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      39
      541
    Aihe