Selkä kipeytyy nukkuessa

Kohtalo2018

Minulla on ollu joku puoli vuotta nämä oireet, eli herään aamuisin siihen kun selkään särkee alaselästä. Noustessa ylös kipu kuitenkin häviää nopeasti. Olen huomannut, että jos nukun kyljellään vasemmalla puolella, niin kipu tuntuu pahemmalta. Oikealla puolella ei taas niin. Ikää oli vielä 18 vuotta. Mikä tässä voisi olla kyseessä?

2

3496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syöpis

      Vaihda patja!

      Minulla ei ollut koskaan selkäkipua kunnes reilusti yli 6-kymppisenä se hiljalleen alkoi ja paheni.
      Kun könttysin takamus pystyssä liikkeelle niin vähitellen sain selkääni suoremmaksi mutta jo 10min istuminen aiheutti sen, etten päässyt ylös kuin käsin polvista tukemalla.
      Lopulta olo oli pirunmoinen ja kävelykuntoon pääsy vaati kymmenien minuuttien verryttelyn ja riippumisen.

      Kävelin patjakauppaan ja ostin napakan jousipatjan. Painoluokitettu jossa oli sisäkkäin kahta jousityyppiä. Kallis kuin mikä mutta sen käyttöön oton jälkeen selkäni ei ole kipuillut.
      Vanha patja oli paksu vaahtomuovi tekele. Vaihto tapahtui kymmenisen vuotta sitten.

    • menelääkäriin

      Kannattaa käydä lääkärissä. Itselläni todettii sakroiliitti ja siinä oli just tuo aamuisin alaselkä kankea ja sellainen kipupanta alaselän kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4626
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2129
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      1587
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      170
      1547
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1512
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      271
      1332
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1204
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1122
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1074
    10. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      81
      1069
    Aihe