Olen havainnut, että nuoret teinitytöt notkuvat S-marketin takapihan tuntumassa juoppoja peesaten. Näytti siellä pyörivän n. 8-10 vuotias pikkupoikakin.
Etsivä nuorisotyö!! Hei ja haloo. Viikonloput ovat lapsille vaarallista aikaa.
Etsivä nuorisotyö!! Hei ja haloo. Viikonloput ovat lapsille vaarallista aikaa.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Eipä tuo etsivään nuorisotyöhön oikein kuulu. Mutta missäs on nuokkarin väki? Tilat on aika usein illasta kiinni, kun ei ole kävijöitä. Miksei työntekijät sieltä mene sinne, missä nuoret ovat?
No eihän sitä valkoisten seinien sisältä mihinkään lähdetä. Joutuu vielä toteamaan karun totuuden.
Sama koskee mielenterveystyötä. Virka-aikana ma-pe valojen takana piilossa ollaan.
Jos oikeasti nuoriso-, mielenterveystyötä tehtäisiin, se tarkoittaa että mitään toimistoja ei olisi vaan jalkauduttaisiin sinne missä väki liikkuu sekä missä tapahtuu.
Ja yleensä näin on viikonloppuisin, juhla pyhien aikaan, kesäaikaan.
Notkuuko sikamies myös kulmilla ?
Aluehallintovirasto sanoo seuraavaa...
"Etsivä nuorisotyö on erityisnuorisotyötä, jonka tavoitteena on olla läsnä nuorten keskuudessa ja tarjota mahdollisuus turvalliseen ja luottamukselliseen aikuiskontaktiin. Etsivä nuorisotyö etsii nuoren kanssa ratkaisuja nuoren pulmiin ja kysymyksiin ja auttaa nuorta saavuttamaan tarvitsemansa palvelut.
Etsivän työn ensisijaisena tehtävänä on auttaa alle 29-vuotiaita nuoria, jotka ovat koulutuksen tai työmarkkinoiden ulkopuolella tai jotka tarvitsevat tukea saavuttaakseen tarvitsemansa palvelut. Etsivä nuorisotyö tarjoaa nuorelle varhaista tukea, jos nuori sitä itse haluaa."
Rassatuilla mopoilla ajelevaa nuorisoa näkyy notkuvan S-marketin kiviaidoilla. Siis molempia, tyttöjä, että poikia. Ihan normaalia nuorison "kutvehtimista." Ainoa ongelma ulospäin ovat nuo kovaääniset, huonokuntoiset mopot, joita huudatetaan pitkin yötä. Äly hoi, järki älä jätä. Näyttää siellä kaljareput kulkevan samaan tahtiin.
No voi,voi antaa vääntää vaan kahvaa kyllä se arki koittaa joka sukupolvelle.
S - marketin parkkipaikka ei ole nuorison mopojen parkkis. Osuuspankin takana oleva on autoilijoiden osalta vaarallinen, kun mopoilla kurvaillaan pitkin pihaa. Siihen ilmiöön pitää puuttua kaupan. Jos ei auta, on poliisien puututtava häiriköintiin. Piha muutenkin autoilijoiden kannalta hankala, koska marketin siiven purku vie tilaa parkkipaikoilta.
Miten voi S-Marketin pihaan parkkeeraaminen olla niin vaikeaa? Ymmärrän tosin, jos on niin uusavuton ettei osaa ruuvata mutteria oikeaan suuntaan saatikka ajaa autoa.
Tosi tyhmä kommentti. Ei ole tilaa muutenkaan. Yksi mopo makaa marketin seinustalla. Siinä ollut jo pitkään. Tämän omistajan keskenkasvuinen joukkio häiritsee koko yhteisöä. Aiheuttaneet jo isompia ongelmia yksityispihassa.
Oliskohan paikallaan vanhempien ja muiden aikuisten puuttua huonoon käytökseen jos sellaista tapaavat kylillä kulkiessaan. Toki aikusten syytä muistaa myös fiksu käytös sellaisessakin tilanteessa.. .Koko kylä kasvattaa toimisi tällaisella pienellä paikkakunnalla!!!
Mitäpä luulet, että tänä päivänä voisi "koko kylä kasvattaa". Luulenpa, että vanhemmat hyökkäisivät puolustelemaan penskojaan. Hyvä, että ilman käräjiä säästyisi.
Vanhempien tulisi kylläkin yhdessä partioida kylillä, jos muksu ei ole kotona, eikä tule sovittuna aikana kotiin. Ei se ole sen vaikeampaa.(todellisuudessa voi olla tosi vaikeaa)
Tarvitaan ryhtiliike, loppuu notkuminen, vaikka teinitytöt ovatkin aika notkeita.
Mielestäni hieman kärjistetty, että teinitytöt notkuu... kyllä siellä notkuu nuorisoa, jossain niiden on seurusteltava. Kuuluu nuoruuteen. On tietysti näitä lieveilmiöitä, joita tuonne aidoille eksyy. Oman joukon on ymmärrettävä, jos joukkoon eksyy näitä namusetä örväkkeitä. Alkoholi ei kuulu joukkoon. Yrittäjiä näyttää olevan aidan toisella puolen. Ymmärrys joukkoon mukaan.
tuntuu se pyörätuolimies välittävän alaikäisille kaljaa tupakkia
Sitä pitää laittaa turpaan kuten kaikkia muita jotka välittää alaikäsille yhtään mitään!
Sikamies käy hoitamassa homman !!
Tuo sairas kommentoija pitää heittää sivustolta ulos. Iienee yksi niistä nuorista tytöistä kiinnostunut? Sairasmielinen, joka tapauksessa.
Ei tuossa tarvita pyörätuolimiestä. Kantavat kaupoista keskenään kaljansa. Tavara näkyy kulkevan sujuvasti aidan yli. Takana Alko, josta vielä sujuvampi matka.
Sherwood opisto on aloittanut suosistus,,
suositut kesäkurssit,vielä mahtuu mukaan iloiseen joukkoon.
Sherwood ei ole kyllä enää entisensä. Ei ole piilopaikkoja. If you know, what I mean.
Juopot homostelee pyhösalmella
"Pyhösalmi " on puolillaan homostelevia, lihavia äijiä. Hyi.
Himokkaat homot nauraa.
Lesboja ei ole nimeksikään.
On niitä muutamia lesboja Pyhäjärvellä ja bi kaksisuuntautuneitakin on joitakin.
sakkoraja on 16 joten teinityttöä saa panna jos sen ikänen.
12v, nuorimmat.
Luulis että tuo bensan hinta hillitsesi tuota moporallia mutta ei 1.56 e ltr on iso hinta päivärahan varassa elävällä mopopojan huoltajalle , mutta kyllä vanhemmilta muutama kymppi liikenne kunhan tarpeeks" kauan ilkeevät vaatia.
Sellaisella tyypillä,joka. alaikäisille tupakat/viinat toimittaa,on täys"kusipää!
Kepulandiassa voivat näköjään muutkin kuin muslimimiehet viettää aikaansa pikkupimujen kanssa.
....eivätkös nämä jälkijätöt edusta tätä sukujen trokariperinnettä?
Onhan se huonompien sukujen jotain tehtävä jokapäiväisen leivän eteen.Ei täällä kaikki ole ylvästä Komun,Paajasen,Rönkön ja Tapaninahon pasasta A-luokan sukua.Kaikki muut ovat kirkonrottasukua että sen tiedätte!