Lehdissä varoitettiin että tulee paha sinilevätilanne tänä kesänä nopean ja aikaisen veden lämpiämisen takana. Suomenlahdella on joku väittänyt nähneen leväkukintaa jo. Omiin silmiin ei vielä osunut.
Onko sinilevää näkynyt jo?
5
394
Vastaukset
- hrrrrrr
helvatin kylmää se vesi oli kun kävin uimassa viime viikonloppuna
- Tyrnäväntorpedo
Levää on vähän muttei vielä lauttoina. Tuuli sekoittaa nyt vettä sen verran että vähän kylmenee. Tosin kylminäkin kesinä levää on ollut paljon joten valon määrällä taitaa olla suurempi merkitys kuin pelkällä lämpötilalla. En tiedä mitä mieltä biologit ovat.
- Hyvä_myrsky
Tuuli on paras levän torjuja. Aallokko hajottaa lautat eikä kukkiminen onnistu. Lämpenee hän se vesi joskus kuitenkin.
Sitä sinileväähän voi sitten tutkailla ihan suomessa kehitetyllä testillä.
https://www.heater.fi/fi/bluegreen-test-sinilevatesti-3kpl-pakkaus.html- kvöivubo
Tuossa vieressä on Hiacen starttiongelmaa koskeva ketju enää mainostasi vailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit325189Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3924459Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483789KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1262876Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112470Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181978Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511962- 1231890
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439