Kirjoitin tänään muistikirjaani: Älä odota/toivo mitään, mihin et voi itse vaikuttaa.
Sain tänään kuulla, ettei erittäin haittaavaa fyysistä vikaani voida korjata leikkauksella. Että seuraavat vuodet ovat vuoristorataa kärsimyksen ja siedettävyyden välillä. Ongelmani on rampauttava ja sen ainoa hoito on valtava määrä vahvoja kipulääkkeitä. Niistäkin huolimatta tulen olemaan vaikeasti liikuntarajoitteinen aika ajoin. Ja tietenkin jatkuvasti kipeä.
Romahdin tämän tuomion kuultuani. Olen kärsinyt tästä vaivasta lisääntyvässä määrin nyt neljä vuotta. Olen vasta nelikymppinen ja joutunut jättämään kaikki rakkaat liikuntaharrastukseni. Joinakin päivinä pystyn käveöemään vain sata metriä ilman raastavaa kipua.
Joudun tekemään etätöitä. Olen vankina omassa asunnossani, enkä pysty lähtemään mihinkään ilman jatkuvaa pelkoa siitä, että pilaan kaikkien muidenkin ilon tuskillani.
Elämässäni kaikki menee tätä samaa rataa, mikäli vaikutusmahdollisuus asioihin ei ole itselläni. Kuljen aina sen kovimman tien kautta saamatta hippustakaan onnea ilmaiseksi. Ymmärrän, että asioiden eteen täytyy tehdä työtä ja sitä totisesti teenkin. Tästä huolimatta mietin toisinaan, enkö voisi esim. voittaa edes kerran arpajaisissa tai onnistua löytämään aidon rakkauden. Edes kerran elämässä.
Läheiseni ympärilläni vitsailevat huonolla tuurillani. Minulle sattuu käsittämättömiä onnettomuuksia ja jos mikä tahansa, esim leikkaus voi mennä pieleen - se menee. Olen kävelevä Murphyn laki.
Olisin iloinen ja erittäin kiitollinen, jos joku ystävällinen sielu jaksaisi katsoa ja kertoa, että tätäkö tämä on loppu elämäni? Että onko minulle luvassa vain vastoinkäymisiä vastoinkäymisten perään vai näkyykö elämässäni edes jotakin valoa? Olen musertumaisillani.
Etukäteen jo kiitos vaivannäöstä!
Kääntyykö huono onneni?
Epäonninen
1
192
Vastaukset
- Epäonninenap
No ei näköjään käänny. Oli typerää toivoa vastausta. Muutun näkyväksi vain silloin, jos joku tarvitsee minulta jotakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3031177Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83989- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701