Kuhankeittäjä Ypäjällä
Olen n. seitsemän vuotta sitten nähnyt viimeksi kuhankeittäjä -linnun Ypäjällä omassa pihapiirissä.
-
Helsingin Sanomien kuukausiliitteessä oli artikkeli Pentti Linkola ja lintujen joukkotuho.
Siinä Linkola kaipasi myös kuhankeittäjää maisemiinsa.
-
Mitä havaintoja Teillä on linnuista tänä keväänä - alkukesänä? - Mökkimaisemissani Ypäjällä peipponen ei ole vielä ilmestynyt lintupönttöön! Alan olla huolissani, ja tietysti vuosien jälkeen odottelen edellelen näkeväni kuhankeittäjän. - Kivitasku, kottarainen, kuovi ovat nekin melko harvinaisia olleet. - Kiurut kyllä kujertelevat tuttuun tapaan pellon yllä, ja käki kukkui pari päivää sitten lähistöllä.
Pari tikliä näin aikaisin keväällä mökin ikkunasta.
Viime kesänä iso mäyrä touhotti pari kertaa talon nurkilla keskellä päivää. Mitä lie oli kadottanut? - Jokavuotisia ovat kyyt luikertelemassa tontilla, ja aika muhkea kettu tepasteli ojanviertä pitkin tässä yhtenä helteisenä aamuna kello puoli seitsemän iso naakkalauma kimpussaan. - Häipyi sitten pikkuravia kiihdytellen metsänrinteeseen.
…... kertoisitteko minulle, jos näette kuhankeittäjää jossakinpäin Ypäjällä! Olisi niin mukava tietää, että niitä on vielä olemassa muuttolintuina.
Kuhankeittäjä -lintu Ypäjällä ?
elämykset
0
201
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998