Kysymys AA-seuroista

Pepe

Onko AA-seuroissa suusta purkautuva tarina mielisairautta vaiko Korkeimman Voiman tahtoa?
.
.
En ole päässyt asiasta täyteen selvyyteen - enkä jaksaisi aina ravata juomassakaan, että pääsisi takaisin pöytien ääreen asiaa selvittämään...

9

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-AA

      Hei istutaan täällä koko porukka ja kuunnellan Bill Wilson sekopään höpö höpö juttuja. Sehän teki niitä kirjoja niiku Anonyymit Alkoholistit, Päivä kerrallaan jne.. pirunmoista settiä. Niitä tais olla jotain ehkä viis kirjaa. "Minä aion lukea kaikki nämä läpi ja jostain näiltä sivuilta löydän vastauksen miten väännän korkkia kiinni pysyvästi". Siis... vittu mitä paskaa.

      • Korkkikierre

        Juu, ite pitää korkki panna kii, ihan niin kuin sinä teit.


    • paskaavaipaskempaa

      Kuitenkin pienempää paskaa ,kuin elämäni korkki auki

    • Jghd

      Hyvä kerho se on. Raitistuminen vaatii lähes aina raitista seuraa ja AA:sta sitä saa.

      • Vinetto

        Hopsulaheisulahopsansaa!!!


    • fgdhdt

      AA-kerhossa juoksee juopot jotka terästäytyy kokouksee ja sanoo kuinka ollut muka raitis hipheijaa alkon kautta kotiin ja aamulla herätään alasti suihkusta paskat tullu ja laatta lentäny ja suihku päällä. ja sielträ noustaan ja todetaan olen raitis anna jeesus anteeksi. voi hyvä luoja

    • kfkflldldldldkfkzkzlz

      AA on hyvä ihmisille, jotka eivät halua päästä alkoholismistaan eroon vaan tahtovat viinanhimoaan kärvistellä päivä toisensa jälkeen ja haluavat tehdä juomattomuudestaan jonkinlaisen numeron.

      Jos pitäisi itse valita viina tai AA, niin kyllä se viina olisi. Viina nimittäin on rehellistä!

      • dfgdgfdggfdgd

        No, kai huumeetkin kuten kokaiini, heroiini ja crack ovat rehellisiä. Nimittäin viina on kokaiiniakin pahempi päihde. Se, että viinaa hyväksytympi käyttää ei tee siitä sen järkevämpää. Oikeastaan viina on laillistettu huume.

        Ja olet oikeassa, juomattomuudesta ei tarvitse tehdä, juomisen voi vain lopettaa. Jos sanoo juhlissa että ei juo, ei se ole sen enempää numeron tekemistä kuin että sanoisi, että juo kahvin tilalla teetä. Juomattomuus ei ole sanankaan selityksen arvoinen.


      • ei.ikinä.uskois
        dfgdgfdggfdgd kirjoitti:

        No, kai huumeetkin kuten kokaiini, heroiini ja crack ovat rehellisiä. Nimittäin viina on kokaiiniakin pahempi päihde. Se, että viinaa hyväksytympi käyttää ei tee siitä sen järkevämpää. Oikeastaan viina on laillistettu huume.

        Ja olet oikeassa, juomattomuudesta ei tarvitse tehdä, juomisen voi vain lopettaa. Jos sanoo juhlissa että ei juo, ei se ole sen enempää numeron tekemistä kuin että sanoisi, että juo kahvin tilalla teetä. Juomattomuus ei ole sanankaan selityksen arvoinen.

        Alkoholi eri muodoissaan tappaa maailmassa enemmän ihmisiä kuin kaikki eri huumeet yhteensä. Jos alkoholi keksittäisiin vasta nyt, se kiellettäisiin välittömästi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4133
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2443
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      908
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe