Pääsykokeisiin fysiikka ja kemia itsenäisesti?

toivottavasti_lääkikseen

Tavoitteenani olisi hakea lääkikseen vuoden päästä 2019 yhteishaussa, kirjoitin siis tänä keväänä ylioppilaaksi. Matemaattisista aineista kirjoitin pitkän matikan ja biologian, mutta fysiikasta ja kemiasta olen käynyt molemmista vain 2 kurssia kun lääkishaaveet tulivat mieleen vähän liian myöhään ehtiäkseni kirjoittaa nuo aineet. Pitkä matematiikka sujui kuitenkin kohtalaisen vaivattomasti, joten mietin onko minulla mitään mahdollisuuksia päästä, jos opiskelisin nyt vuoden aikana itsenäisesti loput pääsykokeisiin vaadittavat fysiikan ja kemian kurssit? Sillä kai ei pitäisi olla väliä olenko opiskellut asiat lukiossa vai vapaa-ajalla, kunhan vain hallitsee ne pääsykokeissa?

1

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abfbfgb

      Jos pian aloitat, niin miksi ei. Jos matikka sujuu, on ainakin jo pohja valmiina. Kannattaa kuitenkin olla realistinen ja pitää mielessä, että lääkiksen pääsykokeista sisäänpääsy vaatii aika pitkälti ällän suoritusta biologiassa, kemiassa ja fysiikassa. Realismia on myös se, ettet todennäköisesti pääse ensimmäisellä kerralla sisään. Tämän vuoksi ei kannatta halveksua todistusvalintaa, joka tulee mukaan 2020 https://www.laakisvalmennus.fi/laaketieteellisen-paasykoe/laaketieteellisen-paasykoe-2020/. Kirjoita vaikka harjoituksen vuoksi ensi keväänä fysiikka ja kemia, ja sitten korotat tarvittaessa muita aineita. Ja tiedän, että pointti oli lukea itse nämä aineet, mutta suosittelen kyllä ehdottomasti jotain valmennuskurssia, koska itselleni ainakaan ei olisi mitenkään riittänyt lukiokirjojen tehtävät laskurutiinia varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3384
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3073
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1933
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1906
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1857
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1741
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1439
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1349
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe