Asvaltoinnin jälkeen on suojatiet vieläkin merkitsemättä.
Kun katuviivoitusta ei ole ja liikennemerkitkin puuttuu niin on vain ajan kysymys että jossakin sattuu pahasti.
Kaupunkilaiset menevät vanhasta muistista mutta miten muut vierailijat.
Tuliko asvaltointikin yllätyksenä.
Kun katuviivoitusta ei ole ja liikennemerkitkin puuttuu niin on vain ajan kysymys että jossakin sattuu pahasti.
Kaupunkilaiset menevät vanhasta muistista mutta miten muut vierailijat.
Tuliko asvaltointikin yllätyksenä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ensin Mannerheiminkadulla oli viikkotolkulla
helkutinmoisia vaarallisia monttuja, kun tehtiin arkeologisia kaivauksia ja yritettiin löytää edellisten asfaltointien alle jääneitä kaivojen kansia! Sama perinne jatkui Rantatiellä!
Ihan kuin olisin kuullut tuollaisesta ennenkin...
Ai niin, asuinhan minä siellä 40 vuotta...
Pahin paikka on Lidlin liittymä, mihin ei ole saatu suojatietä, vaikka kauppa on ollut pystyssä yli 10 v. Kaupungin herrat eivät ilmeisesti kävele tai pyöräile tai rollaattoritoi Lidliin, kun yhtään juttuakaan kevyen liikenteen väylästä ei ole näkynyt.
Vanhojen talojen tapahtuman aikaan Lidlin risteyksessä kaksi turistiakin ihmetteli suojatien puutetta ja liittymän vaarallisuutta.
Kaupungin varikko on Lidlin vieressä, mutta sieltäkään ei nähdä omaa liittymää pitemmälle, jos edes siihen asti. Etenkin talvisin on kulma rempallaan, jäätä ja lumivalleja riittää, vaikka auramiehillä on kiire kahville.
Täytyy odotella, että joku viaton lapsukainen pääsee hengestään.
Kulku Lidliin on tosi turvallista! Valkontien risteyksestä on suora kävelytie länteen. Lidlin kohdalla ylitetään sisääntulotietä katsomalla vasemmalle, sitten oikealle ja taas vasemmalle. Odotellaan rakoa ettei ole autoja lähellä, ja ylitetään tie juoksemalla. Täysin turvallista koska on hyvä näkyvyys molempiin suuntiin. Syksyllä ja keväällä on hyvä käyttää kumisaappaita, koska ojien pohjassa on savea. Tämä on niin turvallinen reitti, että kymmenen vuoteen ei ole kirjattu yhtään onnettomuutta!
Suojatien maalit ja liikennemerkit varmaan maksaa liikaa. Nyt laitetaan veropaukkuja Porvoonkujan varrella tekemällä maansiirtoja ja täyttämällä tyhjää tonttia. Kyltin tekstin mukaan Tekninen rakennuttaa. Se on varmaan liikkeellä poliittisen tahdon ilmaisun perusteella. Nerokas johto on kenties saanut Posintran satudeodorantista vainun, että paikalle tulee joku iso outlet-pulju? Onks muuten se protestilistalla esiintynyt bisneshai ostanut E:n tontin 480 000 eurolla, joka olisi ollut ordföranden mielestä jättebra pris 90 000 egen tontista?
Kaupunginhallitus lahjoitti 30 000 euroa ELY:lle valtiolle kuuluvan Liljendalin läpi kulkevan tien asfaltointiin. Hieno juttu. Nyt paikallinen hallituksen jäsen ja johtava viranhaltija pääsevät ajamaan pitkin tasaista baanaa. Loistava verorahojen täsmäkohdennus sfp:n tukialueelle!
Meinaat että Tompalla on sileä baana maitokauppaan, ja ei maksa kun 30.000 euroo!
Mikä mahtaa olla XXX-puolueen osuus tienkäyttäjistä? Taitaa olla enemmän kuin kaupunginhallituksessa, siis selvä enemmistö sieläkin. Vanha totuus "tilaisuus tekee varkaan" uutena versiona: enemmistö tekee verorahan puhalluksia ja harrastaa siltarumpupolitiikkaa.
Kaupunki on jaettu A1-alueisiin ja vähemmän merkityksellisiin faveloihin. XXX-puolueen tukialueet ja politrukkien asuinalueet ovat A1 luokkaa! Valko ja R-Pyhtää sekä myös osa vanhan Loviisan alueista ovat faveloita. Valkon perinteikkään urheilukentän kunnossapito on lopetettu ja katujen kuoppia vain paikataan jos sitäkään viitsitään tehdä. R-Pyhtään alueen vanhainkotiin ei säästösyistä annettu edes riittävästi henkilökuntaa. Tässä vain muutama esimerkki.
Valkon urheilukentän kunnossapito lopetettiin kokonaan ja kenttä on jätetty rändistymään. Sen sijaan Liljendalin urheilukentän varsin hyväkuntoinen sorapäällysteinen parkkipaikka päällystettiin asfaltilla!
Edes demarit eivät pidä suomenkielisten puolia, vaan matelevat rkp:n edessä.
Demareillahan on ihan oma ruotsinkielinen jaosto, jotta rkp:n ja demareiden tavoitteet olisivat yhteneväiset
Millään ei mitään väliä. Kaikki edelleen tekemättä.
No, jos jotain sattuu niin raskauttavana asiana törkeä tahallisuus.
Niin pieni kaupunki ettei edes suojateitä.