Saimaalle siirtymisen päivitys

lyijyköli

Hei

Miten rutiinit toimivat jos siirrytään Saimaan kanavan kautta sisävesille? Mitä tulee ottaa huomioon rajamuodollisuuksissa? Jaksaako toppitakilaisella käydä järvellä kääntymässä vai onko syytä unohtaa moinen kerettiläisyys. Oma syväys 1,9 m ja ylätilaa ottaa n. 16 m.

Antakaa käytännön vinkkejä alueelle.

4

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi-vaan1
    • cfsjhsdujuu7

      Venäjän rajavartiosto käyttää viestilippuja, kannattaa opetella ne ja noudattaa lipun viestiä.

      • SailingMaster

        Ei kai ne niitä muuten käytä kuin pysähtymiskäskyä tarkoittavaa L-lippua.


    • Syväväylää pääsee Kuopioon asti (tai Siilinjärvelle) ja alituskorkeus siinä on 24m. Sivupistot sitten haastavampia kun sillat ja sähköjohdot alempana. Hae Saimaan merikorttisarja kirjastosta. Siinä on yksi karttalehti, jossa merkattu kaikki korkeudet ja toimii hyvin suunnittelun apuvälineenä.

      Vesistönä Saimaa on upea, mutta purjehdus hyvin erilaista kuin merellä. Väylät ovat kapeita ja tuuli saataa pyöriä paljonkin. Vaatii hyvää tuulenlukutaitoa, mutta onnistuu. Luonnonsatamia paljon ja kaupunkeihin pääsee ihan keskustaan veneellä. Savonlinnan luoteispuolella upea Linnasaaren kansallispuisto.

      Savonlinnan Kyrönsalmen sillat avataan vain aikataulun mukaan ja pitää ilmoittaa tulo etukäteen puhelimella. Muuten riittää kun ilmestyy paikalle, ja kanavasulut ovat joko automaattisia tai pitää nykäistä narusta. Paikotellen kova virta kapeikoissa. Kanavaa 9 kannattaa kuunnella, sillä toimii VTS ja paikallinen ammattiliikenne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      165
      7178
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      42
      3961
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      365
      3493
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      113
      3056
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      89
      2945
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      14
      2413
    7. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1923
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      52
      1919
    9. 16
      1765
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1704
    Aihe