Minne Gabriel puhalsi?

Koraanissa (21:91 ja 66:12) kerrotaan Hämeen-Anttilan suomentamana, että Gabriel puhalsi Marian raskaaksi. Hiidenlehdon kirjassa "Profeetta Muhammedin haamu" sivulla 166 väitetään, että Koraanissa tässä yhteydessä käytetty sana al-Farj tarkoittaisi vaginaa, eli Gabriel kohdisti puhalluksensa Marian emättimeen. Googlen kuvahaku sanalla al-farj (arabiaksi) tosiaan tuotti emättimen kuvia.

Voisiko joku arabiantaitoinen tarkentaa, mitä Koraanissa tässä kohtaa oikeasti lukee? Onko Hämeen-Anttila jättänyt vaginan mainitsematta vaikkapa häveliäisyyssyistä?

17

603

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reino

      Tietenkinpä on puhaltanut vaginaan. Eihän vointulla raskaaksi jos puhaltaa esim. kainaloon tai takapuoleen.

    • vaatteenaukkoon

      Gabriel puhalsi vaatteen rakoon/aukkoon niin että se meni kohtuun.

      • iso.rako.on.päässä

        voi taivas mitä satuja täällä kerrotaan.....


      • iso.rako.on.päässä kirjoitti:

        voi taivas mitä satuja täällä kerrotaan.....

        Palstan aihe on islam, joten siitä täällä kerrotaan, pitipä niitä satuina tai ei. Jos sinua kiinnostaa enemmän puutarhanhoito, niin yksi vaihtoehto kieltämättä on mennä puutarhanhoitoa koskevalle palstalle.


      • copying
        Yusraaa kirjoitti:

        Palstan aihe on islam, joten siitä täällä kerrotaan, pitipä niitä satuina tai ei. Jos sinua kiinnostaa enemmän puutarhanhoito, niin yksi vaihtoehto kieltämättä on mennä puutarhanhoitoa koskevalle palstalle.

        Aivan kuin joku olisi aikaisemmin snaonut samalla tavalla... :))


      • Yusraaa kirjoitti:

        Palstan aihe on islam, joten siitä täällä kerrotaan, pitipä niitä satuina tai ei. Jos sinua kiinnostaa enemmän puutarhanhoito, niin yksi vaihtoehto kieltämättä on mennä puutarhanhoitoa koskevalle palstalle.

        Keskustelijalla on oikeus kutsua satua saduksi ja ilmaista siten mielipiteensä.

        Mene moskeijaan pyllistelemään, niin ei tarvitse eriäviä mielipiteitä lukea.


    • Monikultturisti

      Miksi keskustelun ympärillä pyörii erilaisia vaginaan liittyviä mainoksia?

    • Eheyttäjä

      Aivan, eihän tässä siitä olla kiinnostuneita.

    • Jankon.Betoni

      Evankeliumissa Marian neitseellinen syntymä kerrotaan hyvin hienovaraisesti. Taivaalta tuli valonsäde. Koraanin versio vaginaan puhaltamisesta on kyllä tosi karkea juttu. Siitää olisi vaikea tehdä alttaritaulua.

    • Pastori..Jussilainen

      Ei ole moskeijassa onneksi alttaritauluja.

    • Möd.Knuller

      Hain Koraanin jakeesta 21:91 ilmaisun, joka oli käännettty "into her"

      Arabiaksi se oli مهبل

      Panin tämän sanan Googlen kuvahakuun. Sieltä tuli emättimen kuvia. Vaikuttaa selvältä, että Koraanin mukaan Gabriel puhalsi Neitsyt Marian vaginaan. Minusta tämä on aika kova juttu.

    • Mannun_vanhin

      Kyllä kyseessä on nimenomaan sukupuolielin, mihin puhalletaan. Sami Awad Aldeeb Abu-Sahlieh (Sveitsissä asuva islamilaisen oikeuden professori) on kääntänyt koraanin ranskaksi, ja siinä lukee näin: 21:91 ."..celle qui avait préservé son sexe. Nous y avons insoufflé de notre esprit..." (Le Coran, version bilingue arabe-francaise. Kustantamo L'Aire. S. 331. )

    • Tämä tieto ei ole omiaan herättämään erityisemmin hartautta, pikemminkin päinvastoin. Gabrielin cunnilingus tästä vielä puuttuikin.

    • Homeparta

      Kuinka niin ole omiaan herättämään hartautta. Moni on harrastanut kyseistä asiaa melkoisella hartaudella.

    • Jostästäonapua

      Jeesuksen äiti Maria oli edellisessä elämässään Mooseksen ja Aaronin sisar Mirjam. Gabriel ja Mikael valitsivat henkimaailmasta Mirjamin syntymään oikeaan aikaan Jeesuksen äidiksi Marianiksi. Kumpi sitten valitsi Sanan eli Jeesuksen syntymään Marianin poikana Jeesuksena, Jumala Jahve vai Gabriel?

      • Koraanissa ei kerrota mitään siitä kuka puhalsi, eli Jahve vai Gabriel. Uskoisin kuitenkin, että homma oli delegoitu, kuten myös Uudessa Testamentissa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1355
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1071
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      875
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      695
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      690
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      185
      631
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      560
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      548
    Aihe