Oliko kukaan tänään metropolian hoitotyön pääsykokeessa? Miten meni...?
Metropolia hoitotyön pääsykoe 2018
13
754
Vastaukset
- 99994
Ei kovin hyvin... tuntui siltä että hätiköin. Saiko vääristä vastauksissa miinus pisteitä? En sitä edes tajunnut katsoa...
- Ykslähärivaan
Matikka meni hyvin, uskoisin. Mutta se kirjallinen osuus, voi voi, mun aivot oli ihan solmussa.
Jos tuollaisia tekstejä on koulussa niin ihan hyvä jos en pääse. - Ykslähärivaan
Hain myös Diakiin. Olikohan siellä helpompi teksti?
- 99994
Osaako kukaan kertoa saiko kokeessa vääristä vastauksista miinus pisteitä?
- Ykslähärivaan
Matikkaosuudessa luki että vääristä vastauksista (ja tyhjästä vastauksesta) tuli miinusta. Olikohan se -0.5p.
Kirjallisesra osuudesta en huomannut lukea - 99994
Okei hyvä! Eli kannatti vastata jtn vaikka ei ollut ihan varma matikassa. Vastasitko ite kaikkiin kohtiin aineisto-osuudessa, vaikka et olisi ollut täysin varma?
- Ykslähärivaan
Vastasin kaikkiin kohtiin mutta valitettavasti suurin osa meni yli mun ymmärryksen. 60min ei riittänyt minulle siihen materiaalin opetteluun, eikä mun muistiinpanoista ollut mitään hyötyä.
Uskon että lukion käyneille se oli helpompi. Minun lähäriopinnoista on jo 10vuotta.
- Koe
Juu se kirjallinen osuus oli kyllä järkyttävän vaikea :D Lotolla meni vastaukset :/ vääristä vastauksista ei tullut miinuksia.
- Jyväskylänpaluumuuttaja
Olin itse eilen kirjallisessa kokeessa ja tällä hetkellä matkall kello 10 alkavaan ryhmätilanteeseen. Tukena teille hankaluutta ihmetteleville (oli itsellenikin aika rutistus tuo kirjallinen), että kyllä ne aikalailla yhtävaikeita ovat tekstit varsinkin lääkeopissa ja anatomiassa nuo jutut... Opiskelen ite tällä hetkellä Jamkilla sairaanhoitajaksi, mutta haen siirtohaun lisäksi varmuuden vuoksi yhteishaun kautta, jos jompaa kumpaa kanavaa pitkin pääsisi Helsinkiin, kun täällä kuitenkin asuu.
Matikassa ei minusta taas tullut miinusta? Katsoin vielä moneen kertaan, että mistään ei miinusta tullut? Voi olla, että siinä kynä sauhuten mentäessä ei huomannut, mutta vastaamatta jättämisestä ja tyhjästä kohdasta sai mielestäni molemmissa osuuksissa vain 0p?
Millainen fiilis ihmisille jäi kysymyksistä yleisesti? Omasta mielestä kysyttiin vähän turhan nippeliä aineiston pohjalta, vaikka itselle nuo solukalvon aineenvaihdunnalliset asiat onkin tuttuja niin kyllä meni sormi suuhun! Ihan vieraita käsitteitä vaikka hakenut lääkikseenkin aikoinaan... Jyväskylään pääsi sisään ihan vaan hymyilemällä ja jakokulman matikan tehtävissä osaamalla 😂 Ei ihme, että tänne on vaikea päästä.....- Ykslähärivaan
Jos koulussa kokeet on tuota tasoa kuin pääsykokeessa niin hyvä etten pääse kouluun 😂
- Pettynytujouteensa
Eilinen aineistokoe oli aika vaikea, arvalla suurin osa. Matematiikka taas ihan liian helpon oloinen . Tänään oli ryhmä keskustelu joka olisi voinut mennä paremmin. Osallistuin keskusteluun mutta ryhmässä pari ketkä olivat todella puheliaita. Tietääkö kukaan miten nuo pisteet jakautuvat kokeen ja ryhmätilanteen välillä? Kumpi painaa kupissa enemmän?
- Supu
Mäkään en tiedä miten pisteet jakaantuu. Viime vuonna oli kai niin, että kirjallisesta osiosta tuli 40p ja ryhmätilanteesta 30. Mikä teillä oli keskustelun aiheena?
- Pettynytujouteensa
Supu kirjoitti:
Mäkään en tiedä miten pisteet jakaantuu. Viime vuonna oli kai niin, että kirjallisesta osiosta tuli 40p ja ryhmätilanteesta 30. Mikä teillä oli keskustelun aiheena?
Aihe oli tulevaisuuden haasteet työelämässä. Tavallaa suppea aikaan nähden ja lopussa kaikki puhui jotain ihan täysin ympäripyöreetä paskaa ohi aiheen. Toivottavasti kokeella on enemmän vaikutusta niin kuin sanoit!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986328KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555825Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602813Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072248Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071938- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098