Akku ei lataudu täyteen

Läppäriini on tullut yhtäkkiä sellainen "vika", että se ei lataa enää akkua täyteen. Laturissa ollessaan se latautuu vain 73% asti, mutta ei jatka 100% asti. Aiemmin myös läppärini ilmoitti jos akun kesto on vähäinen ja kehoitti kytkemään koneen laturiin. Edellä mainittuakaan se ei enää tee, vaan sammmuu suoraan, kun akku loppuu. Läppärillä on ikää vasta n. 2 vuotta. Onkohan vika akussa vai jossain muussa? Kiitos etukäteen vastauksista.
9711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kokeile, jos akkuohjelma kalibroituisi tällä.
Sammuta vekotin -> ota sähköjohto irti -> ota akku irti -> kytke johto -> käynnistä kone pari minuuttia -> sammuta -> ota johto irti -> kytke akku takas -> käynnistä ilman johtoa.

Näkymä?

Kytke johto.

Näkymä?

Äänestä
  • Kokeiltu, mutta ei auttanut mitään.

    Äänestä

Netistä löytyy laturin/akun kalibrointiin myös sellaisia ohjeita, joissa Windowsin akun/laturin/virranhallinnan ajurit poistetaan laitehallinnassa ja kone käynnistetään uudelleen.

En nyt muista miten se tarkkaan ottaen tehtiin mutta haulla löytyy.

Äänestä

Kokeilin+nyt+HP:n+Support+assistantilla+tarkastaa+akun,+mutta+se+väitti+että+akku+toimii+oikein.+Edelleen+läppäri+latautuu+vain+reiluun+70%:iin+jonka+jälkeen+ilmoittaa+(verkko,virrassa+ei+latauksessa)+vaikka+siis+virtapiuha+on+edelleen+kiinni.+En+ymmärrä+missä+ihmeessä+on+vika?

Äänestä

  • batterymanager kirjoitti:

    Oletko+nähnyt+mitään+HP:n+BIOS+päivitystä+tai+muuta+päivitystä?+Se+70%+on+akun+ihanteellinen+säilytys+kapasiteetti.+HP:llä+räjähteli+akut+oikosulkujen+takia+viime+vuonna.+https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/201801052200647956_dx.shtml

    En ole kyllä huomannut tuollaisia päivityksiä ja artikkelin listan mukaan, ei koske omaa läppäriäni.

    Äänestä

  • Akku taitaa olla maanantai kappale.

    Äänestä

Jos käyttöjärjestelmän virransäästöasetuksiin ei olla koskettu, ja kone sammuu yht'äkkiä akun loppumiseen, on akku luultavasti sökö ja pitää vaihtaa.

Joidenkin laitteiden bioksessa tai valmistajan apuohjelmasta saattaa löytyä asetus, jolla akkua ei ladata täyteen asti, mutta luulenpa, että tämä ei koske sinua, vaan akkusi on oikeasti rikki.

Äänestä

Voikohan akkua kokeilla jotenkin väkisin kalibroida? Tai onko se edes viisasta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AccuVica kirjoitti:

Läppäriini on tullut yhtäkkiä sellainen "vika", että se ei lataa enää akkua täyteen. Laturissa ollessaan se latautuu vain 73% asti, mutta ei jatka 100% asti. Aiemmin myös läppärini ilmoitti jos akun kesto on vähäinen ja kehoitti kytkemään koneen laturiin. Edellä mainittuakaan se ei enää tee, vaan sammmuu suoraan, kun akku loppuu. Läppärillä on ikää vasta n. 2 vuotta. Onkohan vika akussa vai jossain muussa? Kiitos etukäteen vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu