Ylen selostajat jalkapallon MM-kisoissa 2018 on julkaistu. Melkoinen pettymys. Selostustiimi on järkyttävän huono: Matti Härkönen, Lauri Kottonen, Tero Kainulainen, Micke Suopuro, Jari Haapala sekä Simo "tyhjät pois" Leinonen. Futiksen MM-selostajista lähes kaikki ovat lätkäselostajia. Suurin osa näistä on tylsiä diesel-selostajia, kuin maaseudun huoltoasema. Näitä kuunnellessa nukahtaa. Sitten on toki toinen ääripää, Matti Härkönen, joka saa orgasmin pelkästä sivurajaheitostakin. Hän on pöllinyt tyylinsä Tuomas Virkkuselta.
MM-kisoissa 2014 pelejä selostivat huippunimet Niki Juusela, Tapio Suominen, Tero Karhu, Kaj Kunnas ja Hannu-Pekka Hänninen (radio). Nämä kaikki ovat huikeita eläytyjiä, mutta eivät kuitenkaan huuda koko 90 min aikaa. Myös C More julkaisi äsken Mestarien liiga -tiiminsä, joka on niin ikään hyvä: Tuomas Virkkunen, Niki Juusela, Antero Metaranta, Tero Karhu, Julius Sorjonen, Kim Kallström, Teppo Laaksonen sekä Lauri Kottonen.
Ja näiden jälkeen verorahoilla pyöritettävä Yle kehtaa julkaista näin huonon selostustiimin. Ylestä olisi löytynyt paljon parempiakin selostajia. Turhaan on Ylevero maksettu.
MM-kisoissa 2014 pelejä selostivat huippunimet Niki Juusela, Tapio Suominen, Tero Karhu, Kaj Kunnas ja Hannu-Pekka Hänninen (radio). Nämä kaikki ovat huikeita eläytyjiä, mutta eivät kuitenkaan huuda koko 90 min aikaa. Myös C More julkaisi äsken Mestarien liiga -tiiminsä, joka on niin ikään hyvä: Tuomas Virkkunen, Niki Juusela, Antero Metaranta, Tero Karhu, Julius Sorjonen, Kim Kallström, Teppo Laaksonen sekä Lauri Kottonen.
Ja näiden jälkeen verorahoilla pyöritettävä Yle kehtaa julkaista näin huonon selostustiimin. Ylestä olisi löytynyt paljon parempiakin selostajia. Turhaan on Ylevero maksettu.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Juu, turhaan parjattua Kaj Kunnasta ja väärin perustein potkun yle:sta saanutta Tapsa Suomista tulee ikävä. Varmaan pitää katsella ilman ääntä niin ei eksy selostajien provosointeihin.
Onneksi ei Mertarantaa kaivettu sentään kisoihin mukaan, huh !
Kauhea kakkahätä. En tiedä onko sullakin? Otan pökäleen käteen ja nakkaan sillä naapuria naamaa.
Ketäs nämä "ylestä olisi löytynyt paljon parempiakin selostajia" olisi olleet? Kun kunnas, suominen ja juusela eivät enää ylen palkkalistoilta löydy.
Esimerkiksi Jussi Eskola, Mikko Hannula ja Kimmo Porttila. Ei hekään mitään huippuhyviä ole, mutta parempia kuin nämä.
Micke Suopuro on töissä vieläpä kokoomuksen puoluelehdessä (Kauppalehti). Eli on mulkku.
Eihän se paljon vaadi,yksinkertainen peli on fudis.
Ei saatana ovat huonoja!
Ronaldon Hispania-pelissä esittämää "näytöstä" ne hehkutti maasta taivaaseen, mutta ketään ei kiinnostanut, että se hankki tasoitusta edeltäneen vaparin ämmämäisellä heittäytymisellä.
Selostus on vain sokeille tai tyhmille.
Vaihtakaa selostuskieleksi ruotsi.
Tai englanti, jolloin kuuluu vain stadionin äänet.
Oli pakko ottaa nettistriimi.. perienglantainen selostaja.
Onneksi jalkapallo on laji, jota selostamaan en ole ikinä tarvinnut ketään. Katselenkin kaikki matsit ilman tv-ääntä, jolloin lajin hienoudet ja huonot pelaajat näkee ihan itse. Aivan kuin jalkapallokatsomossakin.
Jos MM-kisoissa joku joukkue tekee KOLME (3) maalia - vieläpä hattutempun - eikä silti edes voita ottelua, voiko sellainen joukkue menestyä MM-kisoissa??
Kytke selostus pois ja jää vain ns.kenttä-ääni.
Tero Kainulainen on ainoa hyvä selostaja! Asiallinen ja asiantunteva tyyli. Kertoo selkeästi mitä kentällä tapahtuu, eikä ala vetämään omaa show:taan.
Samaa mieltä. Kainulainen on ykkönen selostajista. Asiantuntijat studiossa ovat tosi asiantuntijoita. Studiojuontajista Petra Manner on paras.
Huutaja Mertarantaa ei tarvita.
Antakaa Tero Kainulaiselle työrauha, ei naisia kommentoimaan huippujalkapalloa. Hyvänen aika mitä häirintää.
Juusela oli kyllä aivan surkea,karju kuin hullu.Onneksi ei tarvi enään kuunnella sitä
Pahempi huutaja on tämän selostustiimin Micke Suopuro.
Tuominen on selkaä selostaja rallissa. Samaa lajia selostaa myös Micke Suopuro lajia selostelee edellä mainittu herra, ei oikein tule siitä mitään. Haapamäki kommentoi asioita Tampere/Nokia murteella. OK.
Hei! Osaako joku kertoa onko jollain (maksullisella) kanavalla mm jalkapallo pelejä selostettu englanniksi niin että suomessa voisi katsoa? Kiitos! :)
Mites studio.? Töröturpaerkka on ollut sitä mieltä viimeiset 20 vuotta, että isot saksalaiset pelaajat ovat hitaita ja kankeita. Nyt studio meinas, että senegalista tulee kovia karjuja. Eikö Saksasta tule? Verrataanko senegalilaisia sikoihin? Tietääkö joku studioporukan todelliset taustat, onko heillä karjuista laajempaa kokemusta ?
Hei "urheiluasiantuntija", laitat Lauri Kottosen ensin huonojen MM-2018 selostajien joukkoon ja sitten kehut häntä Mestarien liigan selostajien joukossa. Kumpi on oikein?
Selostajat ihan ok ja siitä oon tosi onnellinen että asiantuntijana ei ole mukana se yks naispuolinen "asiantuntija". Televisiostani menee ääni hetkessä pois jos sen kommentteja aletaan tykyttämään!
Tekisi mieli jättää pelit katsomatta missä Matti Härkönen selostaa........... ihan täyttä paskaa. Voisin vinkata pikkukakkoselle uutta työntekijää
Micke Suopuro on kyllä aivan onneton. Kertoilee niitä näitä- menneitä ja tulevia-, pelaajista ja niiden vierestä sekä luettelee, silloin kun hetkeksi valpastuu, nimiä kenellä pallo milloinkin on sen sijaan, että SELOSTAISI peliä kokonaisuutena.
Huh huh. Väsyttävää jaarittelua.
Härkönen ainoa jota voi kuunnella, muut tuntuvat olevan onnensa kukkuloilla vain kun saavat jauhaa pelaajien historiaa, meneillään olevasta pelistä viis. Ihan tosi Yle, jotain rajaa näihin selostajien valintoihin.
Parasta antia on kisoissa olleet edellisten kisojen muistelot,joilloin tekijämiehet äänessä. P.Salmi,A.Karapalo,H-P Hänninen,A.Mertaranta,T.Suominen...Niitä on moitittu,mutta onhan siinä eroa kuin yöllä ja päivällä.Nykyiset ei osaa selostaa,mistä lie paikallisradioista tulleita huutajia? Siellä ymmärrän,jos "oman" joukkueen maaleista huutaa,mutta olisi syytä muistaa vanha oppi.Kannattaa säästellä ja innostua sitten vasta,kun jotain todella erinomaista tapahtuu.Nämä huutaa koko pelin,kuinka ne reagoi loppuottelun yliajalla tulevaan rankkariin ja siitä seuraavaan maaliin tai maalivahdin torjuntaan? Kysynpähän vaan...
Miten "asiantuntijoina" voi olla suomalaisia potkupalloilijoita arvostelemassa joukkueiden tekemisiä. Äijät eivät ole kertaakaan itse päässeet MM-kisoihin eikä edes EM-kisoihin. Naurettavaa.
Täysin samaa mieltä kanssasi! Tero Kainulainen tosin lausuu arabiankieliset nimet jopa ärsyttävän hienosti!
Jari Haapalan ääni on kauhea, rohiseva, ei voi kuunnella hänen selostustaan täytyy laittaa ääni pois tv:stä
Matti Härkösestä on kasvanut loistava selostaja. Selostuksista välittyy hienosti jalkapallon ja elämän sopivan syvällinen ymmärtäminen, ja sanailut studion asiantuntijoiden kanssa ilahduttavat vanhan palloilijan sydäntä.
Miten voi selostaa esim. tässä käynnissä olevassa matsissa, että jalka kopsahtaa hieman puolalaista päähän, kun kaveri vetää täysillä nappulat edellä vastustajaa päähän. Ihan palikka. Tulee fiilis, että selostaja katsoo jotain muuta peliä tai ei edes katso peliä.
Tero Kainulainen dominoi selostamossa! Hän ei tee itsestään numeroa. Muut Ylen selostajat ovat surkeita, Matti Härkönen etunenässä.
Ylivoimanen ykkönen Tero Kainulainen.
Totta höpiset, mutta sen naisen olisi voinut jättää pois häiritsemästä huippuselostusta.
Millä tavalla hän häiritsi? Tietämällä jalkapallosta enemmän kuin sinä itse? Se taisi ottaa kaltaistasi sovinistia koville? "Se nainen" on muuten maajoukkuevalmentaja Marianne Miettinen. Huippuasiantuntija.
Olin viime viikolla briteissä 3 päivää. Tuli katseltua jalkapallomaan futislähetyksiä. Sellaisen huomion tein, ettei ne britit siellä studiossa analysoi peliä niin syvällisesti, mitä ylen tiimi. Ne lätisee siellä studiossa paljon rennommin kaikenlaista, välillä jopa ohi aiheen. Mitään taktiikkakuvioita ei käydä ollenkaan läpi, korkeintaan jotain hienoa laukausta hehkutetaan.
Mielestäni brittityyli on katsojalle paljon parempi. Ei perus katsoja jaksa uppoutua analyyseihin, vaan huumoripläjäykset yms top-sukellukset on paljon hauskempaa väliaikaviihdettä.
Ylen lähetykset on liian totisia ja vakavia. Ei niitä analyyseja jaksa kukaan kuunnella. Varsinkin kun Suomessa ei kukaan jalkapallosta edes ymmärrä kovin hääppöisesti. Joku Forsselkin yrittää lähinnä tuoda itsensä esille, että silloin kun minä pelasin Englannissa, yms. Vertaa itseään Euroopan huippujätkiin, ja arvostelee jotain Marokon hyökkääjien liian hätäisiä ratkaisuja. Ei taida Forssel muistaa, ettei itse ollut rivijätkää kummempi, ja sössi monta maalipaikkaa itsekin.
Kerran Suomi ei ole noissa kisoissa mukana, koskaan ollutkaan. Niin riittäisi aivan hyvin paljon yksinkertaisempi studio. Turhaa tällaisessa kääpiömaassa lähetys alkaa puoli tuntia aiemmin. Riittäisi 10min, eikä niin vakavaa analyysia. Semmoinen rennompi ote, koska ei edes olla itse mukana. Jotenkin naurettavaa analysoida ja leikkiä asiantuntijaa, sekä arvostella muita, jos oma maa ei ole edes mukana.
Studion sijaan olisi kannattanut panostaa vaikka pelaajahaastatteluihin, taikka joku huumoriveikko sinne areenoiden liepeille haistelemaan tunnelmaa ja ottamaan faneilta haastatteluja. Sellaista jaksaisi katsoakin. Nyt kun nuo studiossa vain analysoi ja piirtää taktisia kuvioita, niin suurin osa vaihtaa kanavaa siksi aikaa kunnes peli alkaa.
Euroopassa, ja varsinkin briteissä osataan tehdä lähetykset paljon katsojaystävällisemmäksi. Ei turhan vakavaa, vaan huumoria väliin, sekä irtiottoja.
Amen.
Härkönen on ainoa, minusta, joka on pelissä mukana myös taktisesti. Muilla menee joko historialuennoiksi tai vain epämääräiseksi tilannekuvaukseksi. Väärät huomiot, johtopäätökset ärsyttää...
Eikö sitä pelleä saa pois sieltä selostamasta!!! Aivan perseeestä koko äijjä. puhuu varmaan itelleen. Niin paska selostaja on että monotoominen itsesään rakastava. katso elä puhu!!! Suominen takas ja heti. Tai ANSSI KUKKONEN.!!!
Kyllä sinne MM kisoihin ei huonoja selostajia päästetä ,he on seulottu pois ja monta hyvää vielä jäänyt rannalle.Täällä vaan monet lahjattomat wannabe selostajat haukkuu tietenkin kaikki yrittäen sillä muka nostaa omaa mitättömyyttään.Näinhän se on vai mitä valittajat?
Suopuro, ylen läpimurto, suomalainen kultakurkku.
YLEn MM-lähetykset kaikilta osin huippulaadukkaita selostuksia ja studioita myöten. Onneksi MM-kisat on YLEllä. Toivottavasti myös lätkä palaa YLElle!
Ei palaa. MM-lätkä C Morella ainakin vuoteen 2023 asti.
Huippulaadukkaan selostajan Tero Kainulaisen työtä ei saa antaa naisen pilata.
Eilisen pelin "apuselostaja" oli mielestäni erittäin hyvä, eikä puhunut päälle ja ymmärsi sen tosiasian, että Suomalaisvalmentajan on turha lähtä neuvomaan maailman huippuja.
Taitaa vaan ottaa sinua päähän, kun nainen tietää sinua enemmän jalkapallosta. Marianne Miettinen (maajoukkuevalmentaja) on erittäin hyvä asiantuntija.
ARG-FRA puolivälierän jälkitunnelmissa Härköselle minulta ääni. Paras selostaja Ylen tiimissä ihan ylivoimaisesti.
Ja paskat. Partaranta sen huutamisen aloitti. Oppia otti toiset ja nyt Härköset huutaa jo kun pallo liikahtaa. Enkku valikosta ensisijaiseksi ja kenttätunnelmat tulee ilman rääkymistä. Sit Koffit ja sipsit auki ja eikun nauttimaan maailman suositumman urheilulajin hienouksista.
Että ottaa pattiin tuo litmasen jatkuva huikee sanonta, onko litmanen kuulut uuden sanan, ikäväkyllä tuo HUIKEE sanonta on loppuun kulunut. Eu muuta kun ääni pois.
Marianne Miettinen on asiantuntijoista paras. Huikea tietotaito ja hyvä ulosanti. Saisi olla kommentaattori kaikissa peleissä. Pasasella on yhtä hyvä tietotaito, mutta ulosanti on muminaa.
No ei muuta kun loppuottelun studioasiantuntijaksi, tai sitten ihan selostuskoppiin kommentoimaan millaisilla ratkaisulla saadaan maailmanmestaruus.
Arvostan Erkka Wiktor Lehtolan ammattitaitoa.
Vitun Yle tekee kaikkensa pilatakseen katsoja nautinnon. Ranska -Belgia. Panin Paska Härkösen rääkymisen kiini. Viimeisien minuuttien jännäriseuraamisen ajaksi Yle laittoi jonkun ihme nartun käkättämään studiosta käsittämätöntä paskaa, joten mutella joutui kenttääänetkin sulkemaan.
Enää ei auta kun etsiä ulkomaalainen stream ja katsoa sen kautta loppuottelu.
Loppuottelun selostajaksi Tero Kainulainen, yksin tai Litmasen kanssa.
Eläytyjiä pitää olla, paskat asiantuntemuksesta, kunhan ei puhu pelkkää paskaa. Eikä mitään naisia kommentoimaan miesten lajia. Tai ehkä se sellaiseen skeidaan kuin jalkapallo sopii, lätkä jyrääääää!!! Ja silti mä tätä katson, että saan solvata kaikkea ja kaikkia tässä lajissa. Ja kyllä, olen masokisti luonteeltani.
Eläytyä kun nahkakuula kierii nurtsilla...
Voisiko nämäkin siirtää maksumuurin taakse.
Lauri Kottonennööööö onnööööö aivan paska selostaja.
Marianne Miettinen on loistava asiatuntija. Joillakin miehillä ottaa koville, kun nainen tietää heitä enemmän futiksesta.
Miettinen ja Kottonen. Suomalaiset jalkapalloasiantuntijat.
Tämä Julius Sorjonen; opettele hyvä mies puhumaan. Luulisi ainakin kirjainyhdistelmän MM lausuminen sujua oikeaoppisesti mutta vielä mitä. Äm-mä-mä...kuulostaa typerältä...äm-mä-mä...ei yhtä kertaa mene oikein. Sitten niellään melkein lauseet...."tänään-nä on-no-no suomen-ne peli ja kiekko menee maaaa-li". Ääni on hyvä ja eläytyminen tilanteisiin mutta puminen-ne kuulosta takkuava joka lauseen-ne yhteydessä.
Antero Mertaranta on paras eikä niele lauseen häntiä.
Ottaa päähän tämän Micke "totta kai" Suopuron kimitys.
Samaa mieltä kun kaikki on aina tottakai tällä Micke "tottakai" Suopurolla.
Ärsyttävää kimitys selostusta.
Micke " tottakai" Suopuro järkyttävällä kimityksellään. Apuva.