PC-koneita on tulevaisuudessa käytössä ehkä 8010 kpl, mutta onhan niissä Windowsin osuus ehkä se 93% sentään =D hahah
https://www.mikrobitti.fi/2018/06/toshiba-myy-pc-liiketoimintansa-alhainen-myyntihinta-kertoo-markkinan-hiipumisesta/
https://www.mikrobitti.fi/2018/06/toshiba-myy-pc-liiketoimintansa-alhainen-myyntihinta-kertoo-markkinan-hiipumisesta/
Vastaukset 3
Vanhimmat
No onhan se sentään uutisissa vielä, ja sehän riittää paljoonkin pisnekseen: https://www.mikrobitti.fi/2018/06/jalleen-lyodaan-windows-10ta-liikaa-ongelmia-kayttajille-vaaditaan-korvauksia/?utm_source=Mikrobitti_uutiskirje&utm_medium=email&utm_campaign=Mikrobitti_uutiskirje
No, kunhan linukseja alkaa olla edes puolet siitä, mitä Windowseja, palataan asiaan uudelleen.....
"Usein ongelmat liittyvät päivityksen epäonnistumiseen tai sovellusten yhteensopivuuteen, Softpedia kirjoittaa.
Kaikki Whichin tietoon tulleet ongelmat eivät kuitenkaan liity pelkästään ohjelmistoon. Järjestölle on raportoitu myös oheislaitteita koskevista ongelmista (16 prosenttia), kuten tulostimen tai kaiuttimien mykistymisestä Windows 10 -päivityksen jälkeen."
Päivitysongelmat ovat MS:n vika silloin kun ne eivät johdu alimittaisesta tallennustilasta, ulkopuolisesta virustorjuntasoftasta tai rekisterinsekoitussoftasta (ccleaner yms.)
Sovellusten yhteensopivuus taas on ohjelmiston valmistajan vika
Oheislaitteiden ajurien päivittäminen taas on oheislaitteen valmistajan tehtävä
Laite- ja ohjelmistovalmistajat on ne, jotka päättää mihin käyttöjärjestelmäversioon asti tuki on. Kautta aikojen tätä on käytetty keinona saada asiakkaat ostamaan uutta rautaa ja uusia ohjelmistoversioita. Jos halutaan tehdä kevyt ja helposti ylläpidettävä käyttöjärjestelmä, ei voi mitenkään rakentaa ikuista taaksepäin yhteensopivuutta, koska silloin pitäisi loputtomasti ylläpitää vanhentuneita tekniikoita. On tuo mahdollista, mutta sitten järjestelmän hintaa pitäisi nostaa järjettömästi ja siltikin järjestelmissä olisi aukkoja loputtoman monimutkaisuuden ja päällekkäisyyksien takia.