Vedonlyöntipörssit

Pörssihauki

Varmasti sijoittajille joille perinteinen osakepörssi on tuttu ja kiinnostaa myös urheiluvedonlyönti, niin vedonlyöntipörssit voivat olla pätevä tulonhankkimiskeino rinnalle. Vedonlyöntipörssi tarjoaa muun muuassa samanlaista kertoimilla spekulointia kuin perinteinen pörssi osakkeiden arvon muutoksilla. Seuraavassa maailman suurinta vedonlyöntipörssiä käsittelevässä jutussa on muun muassa asiaa tästä. Vedonlyöntipörssissä yhden ottelun kokonaispelivaihto voi nousta kymmeniin miljooniin euroihin ja pian alkavissa jalkapallon MM-kisoissa tulee olemaan valtavasti rahaa liikkeellä vedonlyönnissä. Artikkeli löytyy Suomen suurimmalta ja tunnetuimmalta vedonlyöntialaa käsittelevältä sivustolta, joka lähestyy vedonlyöntialaa yhtenä mahdollisena sijoitusmuotona: https://bit.ly/2kUBD7G

5

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivorikkaampi

      Tarkoitat sijoituksella varmaan vedonlyöntipörssiä pyörittävän yhtiön osakkeita. Sinnehän se raha menee, jonka vedonlyöjät häviävät.

      • Pörssihauki

        Voihan toki Vedonlyöntiyhtiöiden/nettikasinoiden osakkeitakin ostaa, kun kumminkin ala on jatkuvassa kasvussa ja tekevät takuuvarmaa tulosta, koska vain hyvin pieni osa asiakkaista pystyy voitolliseen vedonlyöntiin, mutta ei sekään mahdotonta ole, sillä kyllä Suomestakin löytyy vedonlyönnillä itsensä elättäviä. Vedonlyönnissä on vielä se hyvä lisähoukutin, että mahdolliset voitot ovat verovapaita, mikäli vedonlyöntitoimisto omistaa ETA-alueen lisenssin (yleensä Maltan) ja vedonlyönnistä tulleet voitot kuten pokeristakin näistä firmoista ovat verovapaita. Toisaalta vedonlyönnissä itse vetoihin sijoittaminen on jo käytännössä kokopäivätyö (lisätuloja voi saada kohtuu pienelläkin vaivalla), että passiivisiin sijoittamiseen se ei tosin sovellu.


    • Miksi ihmeessä sijoittajaa kiinnostaisi veikkaaminen?

    • Pörssihauki

      Eikös sijottajaa voi kiinnostaa mikä tahansa ala, jossa voitollisuus ei ole pelkästä tuurista kiinni. Vedonlyönnissä kaikki kertoimet ovat kuitenkin jonkun osapuolen subjektiivisia näkemyksiä ja vaikka palautuprosentti onkin alle 100%, niin vedonlyöntimarkkinat pystyy hyvät vedonlyöjät päihittämään omilla paremmilla arvioilla kuin vedonlyöntitoimistoiden kertoimista johdetut todennäköisyysarviot ovat. Ei se toki helppoa ole, mutta koska vedonlyöntitoimistoiden kertoimet ovat vain arvioita kuten omatkin, eikä kuten vaikka ruletissa, jossa ei ole keinoa pidemmässä otannassa voittaa taloa, koska ruletissa todennäköisyydet ovat kiveen hakattuja. Sama homma vedonlyönnissä kuin pokerissa, jossa parhaat pelaajat pystyvät tekemään pidemmässä otannassa voittoa, vaikka pokerin kultavuodet ovatkin takanapäin ja huonoja pelaajia ei löydy samaan tahtiin, kuin pokeribuumin aikana. Taitolajeja molemmat pidemmällä tähtäimellä vaikka pieni otos voi olla jo pelkän onnen vuoksi joko reilusti ylä- tai alakanttiin.

    • Hevosen

      Omistan ruotsalaisen Bettsonin osakkeita. Luulenpa että taas ensi keväällä kilahtaa sievoinen summa kruunuja tilille.
      Pörssi ei ole vedonlyöntiä. Pörssikurssit eivät juurikaan kiinnosta. Jos hyvää yhtiötä saa kohtuulliseen hintaan niin ostan osaketta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      492
      8573
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5862
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      279
      4849
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4635
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      71
      4166
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3778
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1718
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1282
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      889
    Aihe