Hermokipulääkkeet

Kokemuksia ?

Onko kellään kokemuksia hermokipulääkkeiden käytöstä ? Millaisiin vaivoihin annettu ? Auttavatko ? yms...

10

16081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saksa

      Olen saanut gapapentiiniä kolmoishermosärkyyn. Käytetään myös epilepsialääkkeenä. Popsin pillereitä parisen kuukautta. Veivät alussa yhdessä kipulääkkeiden kanssa pahimmat kivut pois, mutta lopetin niiden käytön kivun muuttuessa erilaiseksi ja inhoavani pilvessä olevan olotilaa. Tarkoitus oli vaihtaa toiseen lääkkeeseen, mutta onnekseni kivut vähenivät siirtoaikana niin paljon, että lopetin lääkkeiden oton omasta aloitteesta kokonaan. Nyt olen kaksi viikkoa pärjännyt ilman ja riemuitsen jokaisesta lisäpäivästä..

      • Nimetön

        Minä käytän jalkapohjien hermosärkyyn Rivatril 0.5mg
        3/pv. Ja olen täysin kivuton, eikä sivuvaikutuksia .
        Sitä käytetään myös epilepsian hoitoon, auttaa myös
        paniikkihäiriöön ym. Hyvä ja turvallinen lääke,
        näin on useampi neurologi sanonut! Kysy neurologiltasi.


    • kipuilija

      Itse sai kokeiltavaksi hermokipuun ensin Neurontin lääkettä ja sen jälkeen Lyrica nimistä. Kivut kovia jalkaterissä ja muuallakin kehossa. Suurimmat jaloissa. Auttavat pahinpaan kipuun, mutta pientä kipua jää lääkkeen otonkin jälkeen. Aluksi lääkkeet tekivät uneliaaksi ja "pönttö" meni ihan sekaisin. Ne onkin aloitettava niin, ettei ole työssä, koska haittavat suorituskykyä ja tarkkaavaisuutta. Toki jokainen reagoi eri tavalla. Mutta yleensä ottavat noin viikon aikaa tottuakseen lääkkeeseen. Sellasta. Jaksamista ja hyvää jatkoa.

    • Itselläni oli VYÖRUUSU kaulassa mutta se parani lääkehoidolla mutta sain sen johdosta kaulaani hermosäryn johon on kokeiltu jo kolmea eri lääkettä ensin Pregabalinia ja Tramalia mutta olo oli kuin humalaisella joten lopetin sen käytön ja tilalle vaihdettiin Gabapentiini joka auttaa jos kovasti uskoo sen auttavan , vaan kun EI auta ja säryt ovat karmeat koko ajan, ainut konsti jolla saan edes vähän helpotusta näihin särkyihin on ottaa Gabapentiinin kanssa panacodia.

      • Testannut

        Tramaliin vaatii tottua ja ota vähemmän kerralla. Kerro lääkärillesi . Itse sain todella pahan crps oireilun kun jätin adrinexin käytön sivuvaikutuksiin, eikä kukaan kehottanut kokeilemaan pelkkää kodeiinia yksin tai tramlia lyhytvaikutteisina tippoina diapamin kanssa tai lyhytvaikutteisia oksia rimapenin entsyymivaikutuksen kanssa ja fentavalmisteita furosemidin kanssa kun mitään en kestänyt kauan enkä ilman apuainetta/kompensoijaa. Jotkut kestävät vain lyhytvaikutteisia versioita tai rotatoiden eli vaihtelemalla muutamaa lääkettä vuoropäivin tai vuorotellen.
        Kaikille ei kaikki vain käy!
        Tsemppiä.
        Itse tuumin jotain infuusià


    • Monisairas

      Kotikäytössä olen pärjännyt Panacodilla. Tarvittaessa ihan maksimiannoksia, mutta joskus jää pieni kipu tästä huolimatta. Pärjäilen kuitenkin ja luulen, että minulla on keskimääräistä korkeampi kipukynnys.
      Haitat suhteellisen vähäisiä, enimmäkseen liittyy sosiaalisiin tilanteisiin eli ajatus ja etenkin puhe voi takuta tavallistakin enemmän. Voi olla, että ilmeestä jotain erottaa, joskus ainakin vähän jotain kuullut. Maksimiannos saattaa vähän väsyttää, mutta kun mulla väsymys voi selittyä muullakin (kuten muuten puhekin). Muihin asioihin, kuten autoiluun ei ole vaikutusta. En myöskään koe saavani mitään fiiliksiä Panacodista. Epäsuorasti kipua vähentää myös Sirdalud (kapseli).

      • Anonyymi

        Sirdalud hyvä relaksantti moniin hermostoperäisiin kipuihin


    • Selkäydinvammainen

      Aluksi kokeiltiin Lyricaa muttei se auttanut eikä sopinut minulle. Lyrica voi myös myös kertyä elimistöön. Nukahtelin pitkin päivää. Sitten sain Gabapentiinin annostusta nostettiin kohtalaisen nopeasti. Aluksi oli vähän tokkuraista, mutta pidempää käytettynä ei enää tunnu missään. Nykyinen annostus Gabapentiiniä 800 mg 1 1 2 tablettia päivässä, lisäksi arcoxia 90 mg, cymbalta 120 mg ja tarvittaessa Panacodia. Selkäydinvamman aiheuttamaan laaja-alaiseen hermosärkyyn. Olo on lähes kivuton satunnaisia läpilyöntikipuja lukuunottamatta joihin sitten otan panacodia ja pääkin toimii niin että pystyy opiskelemaan.

    • Anonyymi

      Kyllä on mm.fibramyalgia yhdistettynä selkärankareumaan

    • Anonyymi

      Auttaa eturauhasen kipuun itellä. Lyrica sekä gabapentin. Pyytäkää lääkäriltä jos kärsitte vaivasta. T. Vuoden ollut ilman kipuja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      21
      3481
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      16
      2362
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      375
      1970
    4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      237
      1874
    5. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      1581
    6. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1577
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      32
      1519
    8. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      67
      1192
    9. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      14
      1137
    10. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      64
      1049
    Aihe