Miksi ahvenanmaalaiset vihaavat suomalaisia?

KeijjoLaakkonen

Luulisi heidän olevan kiitollisia kun me heidät kuitenkin elätämme.

31

5285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bötjebeellå

      Ei ne mistään mitään ymmärrä. Sisäsiittoinen koko mesta!

    • filosofiaakerrakseen

      Tutustuin eräässä työpaikassa ruotsaiseen naiseen.
      Kävikin ilmi, että olimme asuneet nuoruudessamme vain ,5- 8km toisistamme.

      Ei siinä mitään kaikki pelasi työmaalla, kuin rasvattu.

      Kun sitten sanoin että vahinko, kun ei nuorena oltu tavattu tanssipaikalla, niin tähän tulikin vastaus oikopäätä.
      Ei ruotsalaiset voi käydä suomenkielisten tansseissa, koska siellä puhutaan suomea?
      Mutta, kyseinen nainen puhuu yhtähyvin suomea kuin ruotsiakin.

      Tuleeko tämä tälläinen sieltä kotoa jo vanhempien kasvatuksen mukana( vai koulussa opittuna), onko kysymyksessä jokin ylitsepääsemätön ylpeys.
      Itse olen kaksikielinen, mutta en ymmärrä tälläistä( tyhmyyttä) elämän filosofiaa lainkaan.

      • Pöhköpääviestit

        Ei tällaista tyhmyyttä tarvitse kenenkään ymmärtää. Suomalaisten, ahvenanmaalaisten ja ruotsalaisten välinen kanssakäyminen on luonnollisesti hyvää ja hauskaa tällaisten palstojen tyhjäpäistä huolimatta.


    • Lukenut

      Ahvenanmaalainen pitää itseään ylempirotuisena ja siksi he eivät alennu menemään mihinkään missä kuulee Suomea puhuttavan. Ahvenanmaalle muuttaneet suomenkieliset ovat jo tottuneet alistettuun asemmaansa eivätkä edes uskalla puolustaa omaa identtiteettiään näin sinne on kehittynyt ryhmä jota pidetään eriarvoisessa asemmassa ja joita voi sitten kyykyttää oikein lainvoimalla jonka poliitikot ahvenanmaalla ovat kekanneet laatia. Voiko rasismi olla enää julmempaa mitä muotoja tuolla saarella on kehitetty ihmisten alistamiseen ja sille on vielä lainvoimakin takanaan?

      • basini

        tänään netissä Iltasanomissa hyvä juttu, minkälaista siellä suomenkielisillä on


      • Kipeänkirpeää

        Hahhahhhaa. Melkoinen humoristi tämän kirjoittaja, ei voi muuta sanoa. Tai sitten kipeä.


      • Anonyymi

        Pitäkää kivikkonne ! En tule !


      • Anonyymi

        At va? Ruotsinkieli on sanonko mistä... ällöjä tyyppejä ruotsalaiset, eivät syö ruisleipää, en tykkää... en tykkää... he tietenkään ei tykkää meistä suomalaisista ja se kyllä näkyy....


    • RKPonrikollisjärjestö

      On muitakin hurrinhelvettejä. Pietarsaari ja sen rkp mafia.

      • Runebergiläinensuomi

        Oho! Ovatko vaarallisiakin? Kiduttavatko syöttämällä Runebergintorttuja?


    • RasistinenRKP

      Miksi muuten kukaan ei pidä RKP:tä rasistisena puolueena, vaikka sen ainoa tavoite on saada ruotsin kielen aseman vahvistumista?
      Eikö kukaan tajua tätä?

    • KeijjoLaakkonen

      Minä olen sitä mieltä että Ahvenanmaalle pitäisi myöntää itsenäisyys. Sitten katsottaisiin että mitenkä suu pannaan. Minua ylpeänä isänmaallisena suomalaisena ainakin naurattaisi makeasti.

      • Noloa

        Kun tietämättömyys yhdistetään rehentelevään kerskailuun, tuloksena on myötähäpeä.


      • Anonyymi

        Kannatan !


    • Perusnuori

      Ahvenanmaalaisten ja muiden ruotsinkielisten vihapuheille ja teoille suomalaisia kohtaan pitää saada stoppi. Riittää jo tämä evakkojen huono kohtelu. Häpeällistä!
      Halla-ahon pitäisi viedä Ahvenanmaan itsehallinto lait EU:n tarkistettaviksi, voiko nykymaailmassa ihmisiä syrjiä?

      • Lukenut

        Pitää vain ihmetellä miten eriarvoisesti ruotsalaiset saavat kohdella suomenkielisiä?
        Sitten jotkut suomalaiset joutuvat jopa oikeuteen jos osoittuvat sanomaan jotain näistä erikoisista suomessa asustavista etuilijoista ja joilla jopa ohituskaistojakin kielensä ansioina.
        Ihmeellistä on myös sekin mitä asiaa ahvenanmaalaisilla on puuttua Manner-Suomen politiikkaan kun se ei heille kuulu mitenkään?


      • Ihmettelyä
        Lukenut kirjoitti:

        Pitää vain ihmetellä miten eriarvoisesti ruotsalaiset saavat kohdella suomenkielisiä?
        Sitten jotkut suomalaiset joutuvat jopa oikeuteen jos osoittuvat sanomaan jotain näistä erikoisista suomessa asustavista etuilijoista ja joilla jopa ohituskaistojakin kielensä ansioina.
        Ihmeellistä on myös sekin mitä asiaa ahvenanmaalaisilla on puuttua Manner-Suomen politiikkaan kun se ei heille kuulu mitenkään?

        Ooh. Miten hienoa että toit tämän asian esiin. Voivatko Ahvenanmaalaiset puuttua meidän asioihin? Ihmeellistä. Sinä oletkin nimimerkistä päätellen lukenut enemmänkin.


      • Ihme-evakko

        Evakkotätini oli sitten ilmeisesti jotenkin poikkeustapaus, kun avioitui Ahvenanmaalle ja eli siellä ihan hyvän elämän.


    • börje
      • börjen

        Rullaa sivua alaspäin kohtaan jossa on kirkon kuva.


    • Lukenut

      Turha mitää puolustuksia sillä rasismia ei saa hyväksyä mitenkään eikä missään ja ruotsalaistenkin pitää oppia elämään täällä maasamme kuin muutkin asukkaamme. Ahvenanmaa pitää eristää pois enenkuin siellä opitaan kunnioittamaan ihmisyyttä ja ihmisten oikeuksia.

      • Ensvenskigen

        Ohhoijaa. Tuliko taas otettua liikaa. Terveisin suomalainen. Tarkista faktat ja lisäksi, ahvenanmaalainen ei ole ruotsalainen.


    • Ihmettelenkovasti

      Ahvenanmaalaiset on rasisteja mutta mitä voi odottaa ihmisiltä jotka ovat lisääntyneet saarella keskenään ja suurin osa on lähisukulaisia toislleen.

      • Sisäsuomisiittoinen

        Harvassa maakunnassa on niin paljon muualta muuttaneita, kuin Ahvenanmaalla., jos missään Helsinkiä lukuunottamatta. Mihin perustuu tämä rasistiheitto? Faktoja kiitos. Suomenkielisenä en ole koskaan saanut osakseni mitään "rasismia" Ahvenanmaalla.
        Yksikään sikäläisestä sukulaisestani ei ole "lisääntynyt keskenään", vaan kaikki ovat hakeneet puolisonsa täältä sisäsiittoisesta mannersuomesta, jopa suomenkielisiä puolisoita.


    • Änkyrä

      Miten niin vihaavat ja miten niin elätämme?
      Oletko edes käynyt koko saarella? Työllisyysaste todella korkea ja kohteliaita ihmisiä. Tarkista asenteitasi.

      • KekeLaaksonen

        Siten niin että vihaavat suomalaisia ja ovat todella rasistisia suomalaisia kohtaan ja sitenniin elätämme että manner-suomi apustaa noita ihan vitusti ihan konkreettisesti antamalla rahaa tuonne saarelle. On varmasti kova työllisyysaste kun suomi tempputyöllistää antamalla rahaa viking linelle ja perunafarmareille. Ja eivät ole kohteliaita ainakaan suomalaisia kohtaan vaan ovat rasisteja ja kusipäitä.


      • Anonyymi

        Suomi avustaa koko ajan Ahvenanmaata !


    • Det är nog att Sannfinländarnas tuffa linje fått så stort avtryck i regeringens politik. Värderingspolitiken har inte varit i fokus, Sannfinländarnas syn på minoriteter och svenska språket har inte ifrågasatts tillräckligt i regeringen. Det är jag förvånad över.

      Mats Löfström laskee luikuria HBL:n haastattelussa. Ålänningarnas syn på minoritet och finska språket är nogät sädant man blir förvånad varje dag. Finskspråkiga är som häxar som dom jagade på Åland. Hyvä ettei ketään työnnetty juhannuskokkoon.

      • Anonyymi

        Siinä olisi hänelle työtä !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä olisi hänelle työtä !

        ahvenamaalaiset ovat ruotsalaisen emakon jälkeläisiä.


    • Anonyymi

      90-luvun lopulla ajoin joka toinen päivä Ruotsiin mittaushommiin ja ystävystyin Ålannin pojan kanssa. Hän teki laivan pubiin mosaiikkilattiaa ja mä luin Expressenin tiskillä. Olin eka joka alkoi lukea Expresseniä ja hän kysyi ujosti ruotsiksi notta mistä olen, Sagu kommun i Finland o pratar bara skolsvenskan...

      3 kk aikana puhuttiin ruåtsia hemskt myky ja suomea imellan, molemmilla hauskaa ja mä pääsin aksentista eroon, Saltvikin pojke uskalsi myös kulkea Turussa ja tais löytää rouvansa jostain sieltä. Mulle oli hyötyä ålandista, se on paljon lähempänä ruotsia kuin turunmaan kieli. Pienellä virittelyllä käy stockholmista ainakin muiden maahanmuuttajien kanssa.

      Harmittaa, että myöhemmissä elämänvaiheissa ruotsi miltei unohtui, mutta ihan kiusaksi heitän joskus pari kommenttia rutiseville turisteille ja onhan tuo Ruotsin matkailukin helpompaa kun hanskaa kassajonon småpratin. Mulle on aina ollut helpompaa käyttää oikeaa ruotsia kuin rantaruåtsia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      20
      1639
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      1518
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1376
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1049
    Aihe