Miksi ahvenanmaalaiset vihaavat suomalaisia?

KeijjoLaakkonen

Luulisi heidän olevan kiitollisia kun me heidät kuitenkin elätämme.

31

5337

    Vastaukset 31

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bötjebeellå

      Ei ne mistään mitään ymmärrä. Sisäsiittoinen koko mesta!

    • filosofiaakerrakseen

      Tutustuin eräässä työpaikassa ruotsaiseen naiseen.
      Kävikin ilmi, että olimme asuneet nuoruudessamme vain ,5- 8km toisistamme.

      Ei siinä mitään kaikki pelasi työmaalla, kuin rasvattu.

      Kun sitten sanoin että vahinko, kun ei nuorena oltu tavattu tanssipaikalla, niin tähän tulikin vastaus oikopäätä.
      Ei ruotsalaiset voi käydä suomenkielisten tansseissa, koska siellä puhutaan suomea?
      Mutta, kyseinen nainen puhuu yhtähyvin suomea kuin ruotsiakin.

      Tuleeko tämä tälläinen sieltä kotoa jo vanhempien kasvatuksen mukana( vai koulussa opittuna), onko kysymyksessä jokin ylitsepääsemätön ylpeys.
      Itse olen kaksikielinen, mutta en ymmärrä tälläistä( tyhmyyttä) elämän filosofiaa lainkaan.

      • Pöhköpääviestit

        Ei tällaista tyhmyyttä tarvitse kenenkään ymmärtää. Suomalaisten, ahvenanmaalaisten ja ruotsalaisten välinen kanssakäyminen on luonnollisesti hyvää ja hauskaa tällaisten palstojen tyhjäpäistä huolimatta.


    • Lukenut

      Ahvenanmaalainen pitää itseään ylempirotuisena ja siksi he eivät alennu menemään mihinkään missä kuulee Suomea puhuttavan. Ahvenanmaalle muuttaneet suomenkieliset ovat jo tottuneet alistettuun asemmaansa eivätkä edes uskalla puolustaa omaa identtiteettiään näin sinne on kehittynyt ryhmä jota pidetään eriarvoisessa asemmassa ja joita voi sitten kyykyttää oikein lainvoimalla jonka poliitikot ahvenanmaalla ovat kekanneet laatia. Voiko rasismi olla enää julmempaa mitä muotoja tuolla saarella on kehitetty ihmisten alistamiseen ja sille on vielä lainvoimakin takanaan?

      • basini

        tänään netissä Iltasanomissa hyvä juttu, minkälaista siellä suomenkielisillä on


      • Kipeänkirpeää

        Hahhahhhaa. Melkoinen humoristi tämän kirjoittaja, ei voi muuta sanoa. Tai sitten kipeä.


      • Anonyymi

        Pitäkää kivikkonne ! En tule !


      • Anonyymi

        At va? Ruotsinkieli on sanonko mistä... ällöjä tyyppejä ruotsalaiset, eivät syö ruisleipää, en tykkää... en tykkää... he tietenkään ei tykkää meistä suomalaisista ja se kyllä näkyy....


    • RKPonrikollisjärjestö

      On muitakin hurrinhelvettejä. Pietarsaari ja sen rkp mafia.

      • Runebergiläinensuomi

        Oho! Ovatko vaarallisiakin? Kiduttavatko syöttämällä Runebergintorttuja?


    • RasistinenRKP

      Miksi muuten kukaan ei pidä RKP:tä rasistisena puolueena, vaikka sen ainoa tavoite on saada ruotsin kielen aseman vahvistumista?
      Eikö kukaan tajua tätä?

    • KeijjoLaakkonen

      Minä olen sitä mieltä että Ahvenanmaalle pitäisi myöntää itsenäisyys. Sitten katsottaisiin että mitenkä suu pannaan. Minua ylpeänä isänmaallisena suomalaisena ainakin naurattaisi makeasti.

      • Noloa

        Kun tietämättömyys yhdistetään rehentelevään kerskailuun, tuloksena on myötähäpeä.


      • Anonyymi

        Kannatan !


    • Perusnuori

      Ahvenanmaalaisten ja muiden ruotsinkielisten vihapuheille ja teoille suomalaisia kohtaan pitää saada stoppi. Riittää jo tämä evakkojen huono kohtelu. Häpeällistä!
      Halla-ahon pitäisi viedä Ahvenanmaan itsehallinto lait EU:n tarkistettaviksi, voiko nykymaailmassa ihmisiä syrjiä?

      • Lukenut

        Pitää vain ihmetellä miten eriarvoisesti ruotsalaiset saavat kohdella suomenkielisiä?
        Sitten jotkut suomalaiset joutuvat jopa oikeuteen jos osoittuvat sanomaan jotain näistä erikoisista suomessa asustavista etuilijoista ja joilla jopa ohituskaistojakin kielensä ansioina.
        Ihmeellistä on myös sekin mitä asiaa ahvenanmaalaisilla on puuttua Manner-Suomen politiikkaan kun se ei heille kuulu mitenkään?


      • Ihmettelyä
        Lukenut kirjoitti:

        Pitää vain ihmetellä miten eriarvoisesti ruotsalaiset saavat kohdella suomenkielisiä?
        Sitten jotkut suomalaiset joutuvat jopa oikeuteen jos osoittuvat sanomaan jotain näistä erikoisista suomessa asustavista etuilijoista ja joilla jopa ohituskaistojakin kielensä ansioina.
        Ihmeellistä on myös sekin mitä asiaa ahvenanmaalaisilla on puuttua Manner-Suomen politiikkaan kun se ei heille kuulu mitenkään?

        Ooh. Miten hienoa että toit tämän asian esiin. Voivatko Ahvenanmaalaiset puuttua meidän asioihin? Ihmeellistä. Sinä oletkin nimimerkistä päätellen lukenut enemmänkin.


      • Ihme-evakko

        Evakkotätini oli sitten ilmeisesti jotenkin poikkeustapaus, kun avioitui Ahvenanmaalle ja eli siellä ihan hyvän elämän.


    • börje
      • börjen

        Rullaa sivua alaspäin kohtaan jossa on kirkon kuva.


    • Lukenut

      Turha mitää puolustuksia sillä rasismia ei saa hyväksyä mitenkään eikä missään ja ruotsalaistenkin pitää oppia elämään täällä maasamme kuin muutkin asukkaamme. Ahvenanmaa pitää eristää pois enenkuin siellä opitaan kunnioittamaan ihmisyyttä ja ihmisten oikeuksia.

      • Ensvenskigen

        Ohhoijaa. Tuliko taas otettua liikaa. Terveisin suomalainen. Tarkista faktat ja lisäksi, ahvenanmaalainen ei ole ruotsalainen.


    • Ihmettelenkovasti

      Ahvenanmaalaiset on rasisteja mutta mitä voi odottaa ihmisiltä jotka ovat lisääntyneet saarella keskenään ja suurin osa on lähisukulaisia toislleen.

      • Sisäsuomisiittoinen

        Harvassa maakunnassa on niin paljon muualta muuttaneita, kuin Ahvenanmaalla., jos missään Helsinkiä lukuunottamatta. Mihin perustuu tämä rasistiheitto? Faktoja kiitos. Suomenkielisenä en ole koskaan saanut osakseni mitään "rasismia" Ahvenanmaalla.
        Yksikään sikäläisestä sukulaisestani ei ole "lisääntynyt keskenään", vaan kaikki ovat hakeneet puolisonsa täältä sisäsiittoisesta mannersuomesta, jopa suomenkielisiä puolisoita.


    • Änkyrä

      Miten niin vihaavat ja miten niin elätämme?
      Oletko edes käynyt koko saarella? Työllisyysaste todella korkea ja kohteliaita ihmisiä. Tarkista asenteitasi.

      • KekeLaaksonen

        Siten niin että vihaavat suomalaisia ja ovat todella rasistisia suomalaisia kohtaan ja sitenniin elätämme että manner-suomi apustaa noita ihan vitusti ihan konkreettisesti antamalla rahaa tuonne saarelle. On varmasti kova työllisyysaste kun suomi tempputyöllistää antamalla rahaa viking linelle ja perunafarmareille. Ja eivät ole kohteliaita ainakaan suomalaisia kohtaan vaan ovat rasisteja ja kusipäitä.


      • Anonyymi

        Suomi avustaa koko ajan Ahvenanmaata !


    • Det är nog att Sannfinländarnas tuffa linje fått så stort avtryck i regeringens politik. Värderingspolitiken har inte varit i fokus, Sannfinländarnas syn på minoriteter och svenska språket har inte ifrågasatts tillräckligt i regeringen. Det är jag förvånad över.

      Mats Löfström laskee luikuria HBL:n haastattelussa. Ålänningarnas syn på minoritet och finska språket är nogät sädant man blir förvånad varje dag. Finskspråkiga är som häxar som dom jagade på Åland. Hyvä ettei ketään työnnetty juhannuskokkoon.

      • Anonyymi

        Siinä olisi hänelle työtä !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä olisi hänelle työtä !

        ahvenamaalaiset ovat ruotsalaisen emakon jälkeläisiä.


    • Anonyymi

      90-luvun lopulla ajoin joka toinen päivä Ruotsiin mittaushommiin ja ystävystyin Ålannin pojan kanssa. Hän teki laivan pubiin mosaiikkilattiaa ja mä luin Expressenin tiskillä. Olin eka joka alkoi lukea Expresseniä ja hän kysyi ujosti ruotsiksi notta mistä olen, Sagu kommun i Finland o pratar bara skolsvenskan...

      3 kk aikana puhuttiin ruåtsia hemskt myky ja suomea imellan, molemmilla hauskaa ja mä pääsin aksentista eroon, Saltvikin pojke uskalsi myös kulkea Turussa ja tais löytää rouvansa jostain sieltä. Mulle oli hyötyä ålandista, se on paljon lähempänä ruotsia kuin turunmaan kieli. Pienellä virittelyllä käy stockholmista ainakin muiden maahanmuuttajien kanssa.

      Harmittaa, että myöhemmissä elämänvaiheissa ruotsi miltei unohtui, mutta ihan kiusaksi heitän joskus pari kommenttia rutiseville turisteille ja onhan tuo Ruotsin matkailukin helpompaa kun hanskaa kassajonon småpratin. Mulle on aina ollut helpompaa käyttää oikeaa ruotsia kuin rantaruåtsia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      811
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      716
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      515
      711
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      605
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe