Öljykannun kuva palaa ajoittain

Mikä-tukossa

Malliltaan 2011 olevaan bensapassattiin ilmaantunut punainen öljykannun kuva, Se ilmaantuu toisinaan kylmiltään liikkeelle lähdettäessä, kun parisataa metriä ajettu. Parin kilometrin ajon jälkeen kannunkuva sammuu.

Punainen kannunkuva on niin vahva varoitus, että eihän sellaisella pitäisi ajaa yhtään. Samanlainen kannuvika oli kuitenkin viime syksynä, kun korjaamolla huoltomieheltä vahingossa öljykello irroitettaessa vaurioitui.
Öljynpaineet kuitenkin olivat kunnossa, vain öljykello rikki, punainen valo paloi vuorokauden, kunnes uusi öljypaineen anturi vaihdettiin.

VW-korjaamo ei merkkikorjaamo, ei nyt löytänyt mitään vikakoodia.

Tuon vuoksi uskallan sillä sen 2 km ajaa, jonka jälkeen merkkivalokin aina sammuu. Eikä se syty joka ajokerralla.

Onko kellään ollut saman tyyppistä vikaa?

9

980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkiva

      Varmaan öljytaso antura juntturassa, mustassa lietteessä, kun öljynvaihto väli on niin piitkää?

    • oil.charge

      Merkille tyyppillinen öljynpoltto lisätehon saamiseksi on varmaan jumittunut päälle ja autoa odottaa yli 6000 euron remontti eli lähes koko auton arvoinen, koska samanlaisia on vaihtoautohallit täynnä ja USA:n autiomaassakin 300 000 kpl odottaa paalausta tai uudelleen markkinointia Suomeen!!!

    • vielänäitäpaskojaon

      Ei kannata huolestua. Ei se mitään tarkoita. Odotas hetki, niin kojelautaan syttyy punainen ÖLJYNPORAUSLAUTAN kuva.

    • entä jos olet katsonut väärin? voi olla apinan kuvakin jonka erehdyksessä luulit öljykanisterin kuvaksi. tiedäthän vanhan sananlaskun, apinaa koijataan......

    • mielumminkävelen

      Mulla paloi neljä vuotta golfin kojetaulussa keltainen moottorinkuva. Se paloi aina kun virrat oli päällä. Myös huollosta autoa noudettaessa. Se kuuluu palaa. Siitä tietää, että kaikki on okei.

    • hHolistiAhertaa

      Holistin surkea provo jälleen kerran.

    • Öljypohja

      Mulla oli sama vika Toyotassa. öljypohjassa oli lommo ja käänöksissä usein välähti öljynpaineen välähti.

    • Mek

      kohta alkaa volkkari vaatimaan öljyputken vetämistä suoraan venäjälle.

      • niemalswieder

        Toi oli hyvä!! (HUUTONAURUA!!!!)


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2328
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1910
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      32
      1525
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      111
      1508
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1171
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1096
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      891
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe