Malliltaan 2011 olevaan bensapassattiin ilmaantunut punainen öljykannun kuva, Se ilmaantuu toisinaan kylmiltään liikkeelle lähdettäessä, kun parisataa metriä ajettu. Parin kilometrin ajon jälkeen kannunkuva sammuu.
Punainen kannunkuva on niin vahva varoitus, että eihän sellaisella pitäisi ajaa yhtään. Samanlainen kannuvika oli kuitenkin viime syksynä, kun korjaamolla huoltomieheltä vahingossa öljykello irroitettaessa vaurioitui.
Öljynpaineet kuitenkin olivat kunnossa, vain öljykello rikki, punainen valo paloi vuorokauden, kunnes uusi öljypaineen anturi vaihdettiin.
VW-korjaamo ei merkkikorjaamo, ei nyt löytänyt mitään vikakoodia.
Tuon vuoksi uskallan sillä sen 2 km ajaa, jonka jälkeen merkkivalokin aina sammuu. Eikä se syty joka ajokerralla.
Onko kellään ollut saman tyyppistä vikaa?
Öljykannun kuva palaa ajoittain
9
872
Vastaukset
- kakkiva
Varmaan öljytaso antura juntturassa, mustassa lietteessä, kun öljynvaihto väli on niin piitkää?
- oil.charge
Merkille tyyppillinen öljynpoltto lisätehon saamiseksi on varmaan jumittunut päälle ja autoa odottaa yli 6000 euron remontti eli lähes koko auton arvoinen, koska samanlaisia on vaihtoautohallit täynnä ja USA:n autiomaassakin 300 000 kpl odottaa paalausta tai uudelleen markkinointia Suomeen!!!
- vielänäitäpaskojaon
Ei kannata huolestua. Ei se mitään tarkoita. Odotas hetki, niin kojelautaan syttyy punainen ÖLJYNPORAUSLAUTAN kuva.
entä jos olet katsonut väärin? voi olla apinan kuvakin jonka erehdyksessä luulit öljykanisterin kuvaksi. tiedäthän vanhan sananlaskun, apinaa koijataan......
- mielumminkävelen
Mulla paloi neljä vuotta golfin kojetaulussa keltainen moottorinkuva. Se paloi aina kun virrat oli päällä. Myös huollosta autoa noudettaessa. Se kuuluu palaa. Siitä tietää, että kaikki on okei.
- hHolistiAhertaa
Holistin surkea provo jälleen kerran.
- Öljypohja
Mulla oli sama vika Toyotassa. öljypohjassa oli lommo ja käänöksissä usein välähti öljynpaineen välähti.
- Mek
kohta alkaa volkkari vaatimaan öljyputken vetämistä suoraan venäjälle.
- niemalswieder
Toi oli hyvä!! (HUUTONAURUA!!!!)
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2091618Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1401384- 541133
- 721005
- 54995
- 106912
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52903Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82830
- 31764