Savutus

Nyt kun taas on "arktiset olot" etelässä eli -10 astetta pakkasta niin mielenkinnolla olen seurannut eri autojen pakokaasujen näkyvyyttä. Miksi toiset autot savuttaa ja toiset ei juuri nimeksikään? Tai eihän se pakokaasua ole vaan vesihöyryä....mutta mista johtuu suuret erot. Ei ole väliä onko auto uusi vai vanha.
Itsellä aina kiihdytettäessä päästää pilven taakseen, tosin ei ole sinistä savua...Kun ajaa tasakaasulla ei moottori pölläyttele.
öljyä auto kuluttaa noin 1dl / 1000km.
3579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu moottorityypistä, automallista ja pakoputkistosta, kuinka paljon kosteutta tulee vesihöyrynä. Alkumatkasta höyryä tulee enemmän ja myöhemmin lämmettyään vähemmän.

Äänestä

Kylmään pakoputkeen tiivistyy moottorista tuleva vesihöyry. Vettähän tulee pakokaasussa vedeksi tiivistettynä yhtä monta litraa, kuin on poltettu bensaa. Jos ajetaan vain lyhyttä matkaa, vesi kertyy äänenvaimentimien sisään joissakin automalleissa jopa putki voi jäätyä umpeen! Kun sitten ajetaan pidempi matka, putki kuumenee 100 asteeseen, vesi kiehuu putkessa ja höyrypilvi on sankkana perässä! Höyryn esiintymisherkkyys siis esiintyy niissä automalleissa, joissa pakoputkisto on siten rakennettu, että ne keräävät vettä.

Ps. Joskus olen nähnyt Pösön, jonka pakoputkesta suorastaan lorisi suuri määrä vettä valoista kiihdytettäessä! Sillä autolla ei ilmeisesti ollut ajettu pitkiin aikoihin muutamaa minuuttia pidempiä käyntijaksoja.

Äänestä
  • Itsellä astra farmari "tuhotec eikun ecotec 1.6", joka kiihdytyksissä päästää "vesihöyryä" ainakin toivon niin? Tässä astrassa öljyn kulutus noin 6dl/5000km.
    Onkos farmari sitten sellainen joka kerää kosteutta pakoputkistoon, kun on hivenen pidempi kuin "kaksi oviset pikku sportit".
    Kun ostin astran noin 4 vuotta vanhana oli takapönttö vaihdettu kun oli päässyt ruosteeseen lyhyessä kaupunkiajossa kun oli kuulemma kerännyt kosteutta?
    Mutta ei kun kovaa ajoa, mahtuuhan sitä vesihöyryä ilmaan kun on toi Kioton sopimuskin.........vai mikä se oli?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielenkiinnosta kirjoitti:

Nyt kun taas on "arktiset olot" etelässä eli -10 astetta pakkasta niin mielenkinnolla olen seurannut eri autojen pakokaasujen näkyvyyttä. Miksi toiset autot savuttaa ja toiset ei juuri nimeksikään? Tai eihän se pakokaasua ole vaan vesihöyryä....mutta mista johtuu suuret erot. Ei ole väliä onko auto uusi vai vanha.
Itsellä aina kiihdytettäessä päästää pilven taakseen, tosin ei ole sinistä savua...Kun ajaa tasakaasulla ei moottori pölläyttele.
öljyä auto kuluttaa noin 1dl / 1000km.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu