Wifi reititin ei riitä?

Twppoki

Hei ostin wifi reitittimen, netgear wnr2000. Onko siis nyt niin, että tuo ei ole oikea laite tekemään langatonta verkkoa vaan väliin tarvitsee vielä toisen laitteen? Seinässä on suoraan netin paikka mistä suoraan johdolla koneeseen pelottaa, mutta en saa tuolla netgeqrillailla langatonta verkkoa yhdistettyä vaikka kone sen löytää

7

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdfsdf

      No laita se johto siihen reitittimeen...

    • jalaa1x

      Siinä reitittimessä on yksi portti ns. up-link portti, se pitää kytkeä. Netgearissa muistaakseni lukee Internet tämän portin kohdalla. Portin erottaa muista porteista jo siinäkin mielessä, että se on hieman erillään muista, ja yleensä eri värinen. Kytke seinästä tuleva kaapeli tuohon porttiin.

      • exBersel

        Eri värinen => keltainen


    • apinaetgorilla

      Salasanan varmaankin haluaa.

    • exBersel

      * Laitat johdon siitä seinästä tuohon reitittimen Internet-porttiin.
      * Yhdistät tietokoneen aluksi johdolla tuohon reitittimeen
      * Kirjaudut asetussivulle, katsot onko laitteessa jokin sisäänrakennettu päivitystoiminto ja teet päivityksen jos on
      * Tarkasta että wlanin suojaus on WPA2-PSK (tai WPA2-PSK only mieluiten jos löytyy)
      * Poista WPS käytöstä
      * Jos laite tarjoa erillistä guest-access pointtia niin laittaisin kaikki wlan-laitteet siihen guestiin ja poista käytöstä se tavallinen wlan, niin riippuen laitteen toteutuksesta, wlan-laitteilla ei pitäisi olla pääsyä reitittimen asetuksiin ja tätä kautta myös mahdollisen kräkkerin elämä on vaikeampaa. Tällöin jatkossakin asetukset pitää tehdä yhdistämällä tietokone verkkokaapelilla reitittimeen, mutta asetuksiin harvemmin pitää puuttua.
      * Tämän jälkeen vaihdat kaikki salasanat, mukaan lukien se millä hallintapaneeliin kirjaudutaan, sekä wlan-salasanat, samoin kannattaa nimetä wlan-verkko sellaisella nimellä, josta ei käy ilmi minkä valmistajan tai operaattorin laite se on. Salasanojen minimipituus 16 merkkiä.
      * Sitten poista kaikki uPNP:t Samba-serverit ja muut toiminnot pois käytöstä, ellet tiedä että aiot käyttää näitä. uPNP:ssä oli taannoin tietoturva-aukko ja vaikuttaa tekniikalta, jossa niitä on jatkossakin
      * Käynnistä reititin uudelleen ja odota rauhassa että se ehtii käynnistyä
      * Sitten kytkeydy tietokoneella tai mitä laitetta käytätkin (puhelin, tabletti) nettiin. Reitittimen pitäisi näkyä tietokoneen/mobiililaitteen wlan-listassa sillä nimellä, jonka sille annoit. Salasanakenttään se vähintään 16 merkkiä pitkä salasana, jonka verkolle annoit. Kotikäytössä ei ole väärin kirjoittaa sitä salasanaa paperille, mutta helpointa on käyttää salasanataltiota (ohjelma johon voi tallentaa suojatusti omat salasanat)

      Jos sinulla ei ole tietokonetta, johon saa ethernet-kaapelin kiinni, niin sitten on pakko käyttää aluksi WPS:ää, että pääset konsoliin käsiksi. WPS-menetelmässä havaittiin joskus aukko ja en tiedä onko sitä saatu koskaan tukittua. Jos haluat ottaa selvää, niin googleta itse.

      NetGearin reitittimet ovat muuten VPNFilter-haittaohjelman riskilistalla, eli niistä tätä haittaa on löytynyt. Senkin takia kannattaa tarkastaa, onko reitittimeesi jotain softapäivitystä saatavissa. Yksi vaihtoehto on että laitteessa on sisäinen päivitystoiminto. Toinen on se että päivitys pitää ladata itse valmistajan nettisivuilta ja asentaa heidän ohjeidensa mukaan.

    • Wan-porttiin

      Tarvitset reitittimen, jossa WAN portti, koska seinässä suora netin paikka. Seinästä piuha Wan porttiin, jolloin homma lähtee pelitttämään.

    • kskafjsfj

      Muistaakseni laite pitää ensimmäisen kerran yhdistää kaapelilla koneeseen ja tehdä alkuasetukset.
      Ainakin niissä laitteissa, joita olen käyttänyt pitää niin tehdä. Muuten ei wifi onnistu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      136
      3645
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      128
      2576
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2136
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      23
      2033
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      29
      1603
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1599
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1580
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      31
      1022
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      952
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      936
    Aihe